Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Kwidzynie. Antoni Dąbek ze Związku Sybiraków spotkał się z osadzonymi [ZDJĘCIA]

Redakcja
kpt. Rafał Dzikowski
Antoni Dąbek, prezes kwidzyńskiego koła Związku Sybiraków, spotkał się ze skazanymi z Zakładu Karnego w Kwidzynie.

W spotkaniu wzięło udział 30 osadzonych wraz z wychowawcami. Podczas spotkania mieli oni okazję posłuchać o tym, jaką drogę przeszedł Antoni Dąbek od momentu przetransportowania na Sybir do chwili powrotu do Polski w 1946 r. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak osoby, które przebywały na stepach sybirskich walczyły o zachowanie życia, kultury polskiej, tożsamości narodowej i języka polskiego.

- Staraliśmy się utrzymać życie kulturalno-oświatowe. Tworzyliśmy zespoły artystyczne, taneczne, czytaliśmy polskie książki, słuchaliśmy pogadanek o ojczystym kraju, za którym tak bardzo tęskniliśmy – wspominał Antoni Dąbek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osadzonych. Zakład Karny w Kwidzynie współpracuje z 11 firmami z powiatu

To jedno z tych spotkań, które daje więcej niż kilka przeczytanych książek historycznych. Zaproszony do ZK Kwidzyn gość, mimo swojego podeszłego wieku, wykazał doskonałą pamięć i bardzo dobrą formę fizyczną. Pan Antoni złapał dobry kontakt z więźniami, odpowiadał im chętnie na pytania, a osadzeni nie ukrywali, że czują się zaszczyceni wizytą.

- Nie można nas było zatrzymać w walce o powrót do wolnej Polski. W 1946 r. marzenie o powrocie do kraju spełniło się. To była piękna chwila - stwierdził pewnym głosem prezes kwidzyńskiego koła Związku Sybiraków.

- W myśl sentencji „Non omnis moriar” – nie wszystek umrę… zorganizowane spotkanie to możliwość upamiętnienia losów zesłańców polskich i docenienie trudu, jaki wykazali by żyć w ukochanej ojczyźnie. Jest ono okazją do popularyzacji i upowszechniania wśród więźniów wartości patriotycznych, obywatelskich oraz poszanowania kultury i tradycji narodowych. Każde takie wspomnienie otwiera szerzej okno historii i kształtuje pamięć następnych pokoleń - podsumowuje kpt. Anna Orzechowska-Winnicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Kwidzynie.

Mieszkańcy Gdańska uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. "Walczyli o Polskę i nasze wartości, do końca nie złożyli broni"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto