Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kwidzynie. Rozmowa z dyrektorem medycznym

Redakcja
fot. EMC
- Jeśli chodzi o pacjentów, to jestem zwolennikiem tzw. ludzkiej medycyny - mówi lek. med. Zbigniew Biesiekierski, który od 1 lutego sprawuje funkcję dyrektora medycznego szpitala Zdrowie w Kwidzynie.

Jakie doświadczenia zawodowe chciałby Pan przede wszystkim przenieść do kwidzyńskiego szpitala?
Oddział Chirurgii Ogólnej w Prabutach stworzyłem od podstaw. Bardzo ważnym elementem jego funkcjonowania była praca zespołowa. Pracowaliśmy bez zawiści, wzajemnie się uzupełniając i pomagając. Byliśmy zespołem. Korzystając z tych doświadczeń będę reorganizował pracę tutejszego Oddziału Zabiegowego w szeroko pojętym konsyliarnym wymiarze całego szpitala, starając się nie popełniać błędów kadrowych. Na pewno nie widzę obecnie możliwości redukcji personelu medycznego, wprost przeciwnie widzę konieczność jego zwiększenia. Jeśli chodzi o pacjentów, to jestem zwolennikiem tzw. ludzkiej medycyny. Trzeba pamiętać, że kluczowym elementem diagnostyki lekarskiej jest wywiad z pacjentem. Chory nie jest elementem na taśmie produkcyjnej, a pojęcie podmiotowego traktowania pacjenta nie jest eufemizmem. Ogromnie ważną umiejętnością każdego lekarza powinna być zdolność prowadzenia rozmowy z pacjentem Właściwa komunikacji pozwala m.in. na uniknięcie wielu nieporozumień, czy skarg.

Jakie zmiany czekają jeszcze kwidzyńską placówkę?
Wymogiem czasu są systemy jakościowe, akredytacja szpitali. Procedury, które im towarzyszą, nie mogą przesłaniać jednak chorych. Muszą być zrozumiałe dla personelu i łatwe w stosowaniu, nie mogą być stertą papieru, wypełniającą szafy poszczególnych kierowników.

Jakie są mocne strony szpitala Zdrowie w Kwidzynie?
W kwidzyńskiej placówce pracuje bardzo doświadczona kadra . Na wyróżnienie zasługuje na pewno oddział ortopedii, w którym wykonywane są m.in. unikalne w skali kraju operacje wszczepienia stawu kolanowego. Model indywidualnej protezy powstaje na zasadzie „wydruku 3 D” w oparciu o obraz tomografii komputerowej. To medycyna na najwyższym poziomie.

Jakie perspektywy widzi pan dla kwidzyńskiego szpitala?
W mojej ocenie, szpital w Kwidzynie, bez koniecznych inwestycji (w tym inwestycji kadrowych) ze strony EMC, nie tylko nie ma perspektyw na dalszy rozwój, ale bez tychże inwestycji nie ma szans na przetrwanie. Zrozumienie tego faktu w środowisku kwidzyńskim i zarazem realizacja planowanych inwestycji przez EMC może być natomiast gwarancją sukcesu. W perspektywie kolejnego kontraktowania usług z NFZ lub jego następcą konieczne jest pozyskanie środków, aby zwiększyć liczbę poradni działających przy szpitalu, w pierwszej kolejności poradni „poszpitalnych”, które będą pełniły rolę konsultacyjną dla chorych kierowanych do tutejszego szpitala, a następnie prowadziły nadzór nad chorymi opuszczającymi oddział. Mam nadzieję, że dzięki przychylności kolejnych płatników uda się takie finansowanie pozyskać.

Lek. med. Zbigniew Biesiekierski w latach 1984-2015 był Ordynatorem Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach. Jednocześnie na początku lat 90., kiedy przekształcano szpitale w zakłady opieki zdrowotnej oraz pod koniec lat 90., kiedy to wchodził system Kas Chorych, był dyrektorem naczelnym tego szpitala. Od lutego 2016 roku jest dyrektorem medycznym Szpitala Zdrowie w Kwidzynie, który należy do Grupy EMC Szpitale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto