Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szakal złocisty na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn! Leśnicy znaleźli martwe zwierzę

Redakcja
fot. Adrian Wiśniowski/Nadleśnictwo Kwidzyn
Już nie tylko wilki, ale również szakal złocisty pojawił się na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn. Martwego przedstawiciela gatunku znaleziono niedawno na terenie leśnictwa Wilki, nieopodal wsi Węgry, w powiecie sztumskim.

Leśnicy z Kwidzyna informują, że pod koniec grudnia 2016 roku, otrzymali doniesienia o "dziwnych lisie".

- Na miejsce udał się pracownik Nadleśnictwa, który na pierwszy rzut oka stwierdził, że jest to szakal. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zrośnięcie opuszków środkowych palców przednich łap. Nie miał jednak 100-procentowej pewności, ponieważ nigdy nie widział z bliska tego gatunku. Zwierzę było martwe i nosiło znaki walki z innymi drapieżnikami - relacjonuje Michał Wudarczyk z kwidzyńskiego Nadleśnictwa.

O zdarzeniu poinformowano właściwą Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz powiatowego lekarza weterynarii. Informacja trafiła również do Instytut Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, bo jak przyznają leśnicy, to "swoista osobliwość przyrodnicza".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wilki są na całym Pomorzu. Gdzie jest ich najwięcej? [MAPA]

- Pracownicy Instytutu na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, choć należy to jeszcze potwierdzić. Zwierzę wzbudziło duże zainteresowanie innych instytucji. W poniedziałek, kiedy informacja trafiła do IBS-u PAN z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się także Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury „Wilk" - informuje Wudarczyk.

Po szakala przyjechał pracownik Instytutu Badania Ssaków PAN z Białowieży. Badania przeprowadzone w instytucie potwierdziły, że na 100 procent jest to szakal złocisty.

Znalezione zwierzę okazało się być 3-4 letnim samcem, o wadze ok. 14 kg. Według oceny pracowników Instytutu było całe pogryzione, więc prawdopodobnie przed śmiercią stoczyło walkę z innym drapieżnikiem. Na terenie, gdzie został znaleziony szakal od pewnego czasu leśnicy obserwują obecność dwóch wilków, więc mogą być to domniemani sprawcy śmierci szakala złocistego.

Jak podaje IBS nie było możliwości preparacji zwierzęcia, ze względu na to, że leżało w lesie około 2 tygodni. Zachowany zostanie jednak szkielet znaleziska. Dalsze badania pozwolą także określić dietę drapieżnika i dostarczą o nim wielu ciekawych informacji, np. skąd przywędrował,

Informacje o szakalu złocistym w naszej okolicy pojawiały się już jednak na początku ubiegłego roku. Wtedy zwierzęta widziano w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice CZYTAJ TUTAJ.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto