Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Nie zgłoszono żadnego kąpieliska i mało miejsc wykorzystywanych do kąpieli

Redakcja
fot. Dariusz Bloch/Polskapress
Tak tragicznego miesiąca nie było od lat. W maju w Polsce utonęły aż 62 osoby, z czego aż 22 w poprzedni, długi weekend. Kilka z nich straciło życie w Bałtyku, na kąpieliskach w naszym województwie. Przyczyną może być to, że polskie plaże są coraz gorzej strzeżone, a te w naszym powiecie w trakcie najbliższego lata niemal wcale nie będą strzeżone.

Wedle informacji uzyskanych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej tego lata w powiecie kwidzyńskim nie będzie żadnego „kąpieliska” oraz cztery, a właściwie trzy i pół „miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli”. Dlaczego trzy i pół? Po prostu jedno z takich miejsc, nad jeziorem Orkusz w Orkuszu, zostało zgłoszone jako dwa miejsca. Pierwsze zostało zgłoszone w okresie od 1 do 31 lipca, a drugie od 1 do 15 sierpnia. Dodajmy, że chodzi o tę samą plażę, przy tym samym kąpielisku, ale w tym przypadku zgłaszający, podobnie jak wiele innych podmiotów w całym kraju musiał się uciec do swego rodzaju „sztuczki”, bo zgodnie z nowymi przepisami „miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli” może funkcjonować na ustalonych zasadach tylko przez miesiąc w roku.

Oprócz liczonego podwójnie miejsca w Orkuszu są to MOWDK w Julianowie nad jeziorem Dzierzgońskim (1-31 sierpnia) i Stańkowie nad jeziorem Sowica (1-31 lipca). Poza tymi lokalizacjami i w pozostałych terminach kąpać się będziemy na własne ryzyko. To bardzo niepokojące patrząc na statystyki utonięć w ostatnich tygodniach.

Nowe przepisy miały zachęcić samorządy i inne podmioty to tworzenia kąpielisk, a nie „miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli”, bo choć te pierwsze podlegają większym regulacjom i kontroli, to zapewniają większe bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. Efekt niestety jest odwrotny, bo teraz plaż z nadzorem będzie jeszcze mniej, a do tego każda będzie strzeżona krócej, bo tylko przez miesiąc.

Kąpielisko a miejsce wykorzystywane do kąpieli
Poniżej prezentujemy kilka zasadniczych różnic pomiędzy "kąpieliskiem" a "miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli".

Kąpielisko:
1. Badanie wody następuje nie wcześniej niż 10 dni przed sezonem, a potem co najmniej 4 razy w jego trakcie, w odstępach nie dłuższych, niż miesięczne.
2. Jakoś wody jest klasyfikowana w skali: Doskonała, dobra, dostateczna, niedostateczna.
3. Opracowuje się profil wody w kąpielisku.
4. Kąpielisko może działać w dowolnym okresie, w zależności od zgłoszenia.

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli:
1. Badanie wody wykonywane jest 14 dnia przed otwarciem i potem raz w trakcie.
2. Może działać tylko przez miesiąc.

Dziesięć zasad bezpiecznych kąpieli na wakacjach

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto