Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadlinki - Nebrowo. Smaż śliwki, wymień makulaturę na drzewko

Rafał Cybulski
Powiślańska Lokalna Grupa Działania, Koło Gospodyń Wiejskich w Nebrowie Wielkim oraz Stowarzyszenie Plejada i Urząd Gminy w Sadlinkach już po raz szósty zapraszają wszystkich na Święto Powideł Nebrowskich.

Wspólne smażenie powideł, połączone z festynem będącym promocją kuchni regionalnej, odbędzie się już za tydzień, w sobotę 18 września. A my zachęcamy, by przy okazji wziąć udział w naszej redakcyjnej akcji "Drzewko za makulaturę", którą w Nebrowie przeprowadzimy razem ze Stowarzyszeniem Plejada.
Większość kwidzynian powinna znać tę akcję, bo od dwóch lat wspólnie z Nadleśnictwem Kwidzyn i Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa organizujemy ją w Kwidzynie przy okazji lokalnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tym razem przeniesiemy ją na nebrowski grunt. Za 5 kg makulatury plus specjalny kupon wycięty z "Polski Dziennika Bałtyckiego" Czytelnicy będą mogli otrzymać sadzonkę drzewa. Pierwszy kupon ukazał się przed tygodniem, drugi zamieszczamy obok, a ostatni będzie można wyciąć z naszego tygodnika za tydzień.
Łącznie będziemy mieli do rozdania 1500 drzewek, które dostarczą nam Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Kwidzyn. Akcja zostanie przeprowadzona w godz. 15-19 przy budynku Straży Pożarnej w Nebrowie Wielkim. Zebraną przez nas makulaturę odbierze Zielony Punkt z Kwidzyna.
Sama impreza ze śliwkami w roli głównej oficjalnie rozpocznie się o godz. 17, choć już godzinę wcześniej rozpoczną się zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych. Potem, oczywiście oprócz wspólnego pestkowania śliwek i smażenia powideł, będzie można skosztować darmowej grochówki i pobawić przy muzyce, na scenie wystąpią Marezianki, Skalar i Szury.
Przy okazji chcemy przypomnieć, iż powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły, które będą smażone w trakcie Święta Powideł, są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nebrowskie śliwki smaży się w miedzianych kotłach, nad ogniem podsycanym drewnem liściastym. Mistrzyniami ceremonii są panie z tamtejszego koła gospodyń wiejskich. Podczas smażenia masa owocowa jest mieszana drewnianym mieszadłem, tzw. bocianem, co uniemożliwia przywieranie owoców do ścian kotła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto