Patryk Polech został mistrzem Europy w swym debiutanckim starcie

Patryk Polech wygrał rywalizację ME w kategorii 60 kg.
Patryk Polech wygrał rywalizację ME w kategorii 60 kg. Fot. Artur Korociński/archiwum klubu
Patryk Polech, zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn, został mistrzem Europy w sumo. Kwidzynianin triumfował w kategorii 60 kg (U14). Sukces ucznia SP4 jest tym większy, że był to jego debiut na imprezie tej rangi, a sumo traktuje jedynie jako uzupełnienie treningów judo.

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w sumo odbywały się w Szigetszentmiklos na Węgrzech. Turniej trwał trzy dni, a pierwszego dnia rywalizowali najmłodsi sumici. Wśród nich dwójka kwidzynian: Klaudia Kaczor oraz Patryk Polech z Judo Zielińscy Kwidzyn.

Przeszkodziły jej przyzwyczajenia z judo

Dla Klaudii, uczennicy SP5 w Kwidzynie, był to już drugi występ na arenie międzynarodowej. Rok temu kwidzynianka wystąpiła bowiem w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Estonii, gdzie startując w kategorii 45 kg zajęła V miejsce. Na Węgrzech walczyła już w wyższej kategorii – 50 kg i choć wagą wyraźnie ustępowała swym rywalkom, to udało się jej powtórzyć wynik z debiutanckiego startu.

-Trzeba docenić występ Klaudii oraz jej waleczność – mówi Tomasz Wiśniewski, trener zawodniczki w klubie Judo Zielińscy Kwidzyn. - Aby znaleźć się w Reprezentacji Polski na ten turniej w tym roku wygrała 24 walki. Jest więc liczącą się zawodniczką w swojej kategorii. Na Węgry pojechała jako jedna z faworytek, a trenerzy i obserwatorzy z innych ekip już po pierwszej wygranej walce widzieli ją w w finale. Stało się jednak inaczej, a na przeszkodzie stanęły przyzwyczajenia z judo, które trenuje od 6 lat, jak np. podparcie przy wykonywaniu rzutu. W judo jest to dozwolone, natomiast w sumo oznacza przegraną walkę. W ten sposób Klaudia zakończyła swój start na V miejscu. Nie mogę jednak mieć o to do niej żadnych pretensji. Na pewno walki nie ułatwiało jej również to, że była od innych znacznie lżejsza. Klaudia ważyła 45,5 kg, a jej rywalki były od niej cięższe o 4,5 kg, co w tym sporcie jest bardzo istotne.

Prawie nie jadł przez dwa dni

O wiele lepiej poszło natomiast Patrykowi Polechowi, który debiutował na Mistrzostwach Europy w sumo. Uczeń SP4 w Kwidzynie (rocznik 2006) rywalizował w kategorii 60 kg, co przed samym turniejem okazało się bardzo kłopotliwe.

-Przed zawodami Patryk musiał zbijać wagę, aby nie przekroczyć wyznaczonego limitu. W efekcie przez dwa praktycznie nic nie jadł i nie pił. W drodze na zawody zjadł jedynie małego kabanosa. Na szczęście wytrzymał i zmieścił się w limicie wagowym – wyjaśnia trener T. Wiśniewski.

Podobnie jak w przypadku Klaudii, aby zakwalifikować się do Reprezentacji Polski oraz wyjechać na mistrzostwa Europy, kwidzynianin musiał zdobyć wymagane punkty w rywalizacji krajowej. W tym roku wygrał jednak 17 walk, dzięki czemu znalazł się w Kadrze na ten turniej.
W kategorii U15 - 60 kg startowało ośmiu zawodników, a organizatorzy w pierwszej fazie turnieju podzielili uczestników na dwie grupy eliminacyjne. Patryk trafił na reprezentantów Węgier i Rosji, a dwie wygrane pozwoliły mu zająć I miejsce w swojej grupie. Drugą grupę również wygrał reprezentant Polski, więc finał stał się biało-czerwonym starciem.

W finale zaryzykował i zdobył złoto

-Znając Patryka i jego zachowania w walce trenerzy jego rywala chcieli to wykorzystać w finałowym starciu. Postanowiliśmy ich jednak zaskoczyć i skorzystać z innej techniki. Przed finałem powiedziałem mu także, że podczas starcia nie będzie czasu na moje podpowiedzi. Musi uwierzyć w swoje umiejętności i podejmować decyzje samemu. Zrealizował to w stu procentach, wygrywając szybko i w ładnym stylu. W efekcie już w swym debiucie Patryk został mistrzem Europy – podkreśla z dumą trener T. Wiśniewski.