Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Małgorzata Enerlich-Kamińska
Rozmawiamy z Renatą Majdą, zastępcą kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie. - Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa od lutego tego roku.

Rozmawiamy z Renatą Majdą, zastępcą kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

- Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa od lutego tego roku. Powstał w celu wspierania osób, których zdrowie i życie rodzinne jest zagrożone z powodu przemocy i zdarzeń losowych. Czy zgłaszają się osoby potrzebujące tej pomocy?

- Tak. Z jednej strony, jest się z czego cieszyć, ponieważ jesteśmy naprawdę potrzebni. Z drugiej jednak ukazuje się obraz naszego społeczeństwa, w którym niestety stosuje się przemoc. Przez dwa miesiące naszej działalności mieliśmy 70 zgłoszeń.

- Jakiego typu były to zgłoszenia?

- Głównie dotyczyły one przemocy fizycznej lub psychicznej stosowanej przez członków rodziny. Najczęściej męża wobec żony lub w związkach nieformalnych. Zdarzały się także przypadki przemocy psychicznej rodzica wobec dorosłego dziecka.

- Czy osoby zgłaszają się anonimowo?

- Czasami są zgłoszenia telefoniczne i one zazwyczaj są anonimowe. Wymagają interwencji i porady psychologa lub prawnika. Dużo jest jednak osób, które przychodzą bezpośrednio do ośrodka i czasami trzeba interweniować natychmiast.

- A w jaki sposób interweniujecie?

- Mieliśmy przypadek, że trzeba było natychmiast odizolować matkę z dziećmi od męża, który wobec nich używał przemocy. Wtedy taką rodzinę tymczasowo umieszczamy w kwidzyńskim Domu Dziecka lub w domu opieki fundacji Agape w Borowym Młynie. Zazwyczaj jednak pomagają nasi specjaliści, czyli psycholog, prawnik, psychiatra lub pedagog. Korzystamy również z pomocy wolontariuszy oraz pracowników socjalnych.

- Kto finansuje działalność OIK?

- OIK działa na podstawie umowy między Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich a samorządem powiatu. Środki na działalność, czyli 50 tys. zł, otrzymaliśmy od samorządu. Niestety, ta suma nie pozwala nam na uruchomienie całodobowych dyżurów.

Mogą pomóc

Dyżury interwencyjne:

poniedziałek 14.00 - 18.00,

środa 15.00 - 18.00,

piątek 12.00 - 16.00.

Siedziba OIK znajduje się przy ul. Warszawskiej 14 w Kwidzynie (siedziba Straży Miejskiej, I piętro).

Można przychodzić lub dzwonić pod numer telefonu (055) 279 70 13.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto