Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne dyżury aptek w Kwidzynie i powiecie w 2020 roku. Radni przyjęli uchwałę mimo negatywnej opinii Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
fot. Grzegorz Mehring/Polskapress
Gdańska Okręgowa Rada Aptekarska przeciwna nocnym dyżurom aptek na terenie powiatu kwidzyńskiego. - Aptekarze (...) nie wskazują, aby istniała potrzeba pełnienia dyżurów przez miejscowe apteki również w porze nocnej - czytamy w stanowisku. Nie zgodzili się z nim radni, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę określającą dyżury aptek w 2020 roku.

Radni powiatu kwidzyńskiego jednogłośnie przyjęli uchwałę określającą rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu w roku 2020.

Apteki znajdujące się na terenie Kwidzyna pełnią dyżury w systemie dobowym. Apteki w Prabutach dyżurują natomiast w systemie tygodniowym, zgodnie z ustalonymi terminami.

Trwa głosowanie...

Czy apteki w Kwidzynie powinny dyżurować w nocy?

- Rozkład godzin aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewnić dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy - podkreślała radna Jolanta Świtała, przewodnicząca komisji ds. zdrowia. - Na terenie powiatu kwidzyńskiego działa 17 aptek ogólnodostępnych, w tym 10 aptek w Kwidzynie, 3 apteki w Prabutach oraz 4 apteki zlokalizowane w gminach wiejskich powiatu: Gardeja, Kwidzyn, Ryjewo, Sadlinki. Rozkład godzin aptek ogólnodostępnych wraz z dyżurami aptek podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej powiatu oraz w BIP.

Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez burmistrza miasta Kwidzyn, burmistrza miasta i gminy Prabuty, wójta gminy Gardeja, wójta gminy Kwidzyn, wójta gminy Ryjewo oraz wójta gminy Sadlinki. Natomiast Prezydium Gdańskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej negatywnie zaopiniowało projekt uchwały. Jak podkreślano w powiecie kwidzyńskim brak jest uzasadnionych podstaw do pełnienia dyżurów nocnych.

- Uzasadnieniem dla powyższego jest fakt, iż aptekarze powiatu kwidzyńskiego nie wskazują, aby istniała potrzeba pełnienia dyżurów przez miejscowe apteki również w porze nocnej. Obecnie klienci w porze nocnej zaopatrują się w aptekach w leki mniejszej wagi, które nabyć można również w wielu punktach sprzedaży pozaaptecznej znajdujących się na terenie miasta. Z tychże przyczyn proponowany harmonogram aptek (…) wiąże się ponadto ze zbędnymi nakładami finansowymi, związanymi chociażby z zapewnieniem obecności w aptece farmaceuty w porze nocnej, stanowiąc tym samym prowadzenie aptek zajęciem nierentownym. Taki pogląd jest efektem dotychczasowego doświadczenia w prowadzeniu aptek na tym terenie. Dodatkowo wskazać należy, że mieszkańcy powiatu w przypadkach zagrożenia życia każdorazowo wzywają pogotowie ratunkowe, na którego wyposażeniu są niezbędne produkty lecznicze, bądź korzystają z dyżurów w izbie przyjęć szpitala w Kwidzynie, co zapewnia dostępność świadczeń farmaceutycznych również w porze nocnej oraz w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy - czytamy w piśmie GORA.

Starosta Jerzy Godzik stwierdził w uzasadnieniu chwały, że stanowisko Prezydium GORA nie może być zaakceptowane. Jak podkreślał przy określaniu rozkładu godzin pracy aptek nie bierze się pod uwagę tylko istniejących potrzeb ludności w sytuacjach zwykłych, ale również konieczność zapewnienia potrzeb nietypowych, w sytuacjach nadzwyczajnych.

Oznacza to, iż fakt, że mieszkańcy powiatu rzeczywiście nie korzystają z usług aptek w porze nocnej lub dokonują zakupu leków mniejszej wagi, które mogły zostać zakupione w punktach sprzedaży pozaaptecznej, nie zwalnia rady powiatu z obowiązku zapewnienia dostępności usług farmaceutycznych również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

- Zarówno przepisy prawa, jak też orzecznictwo sądowo-administracyjne wskazują, że zapewnienie dostępności świadczeń farmaceutycznych również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy wchodzi w zakres ustawowych zadań apteki ogólnodostępnej. Organ podejmując uchwałę nie może brać pod uwagę hipotetycznych trudności, jakie może mieć podmiot prowadzący aptekę w zrealizowaniu obciążającego go (...) obowiązku obecności farmaceuty w godzinach czynności apteki. Zapewnienie obecności takiej osoby jest jedynie kwestią organizacyjna i sposób jej rozwiązania zależy jedynie od decyzji podmiotu prowadzącego aptekę - wyjaśnia starosta Jerzy Godzik.

Co słyszą aptekarze? Zobacz najzabawniejsze teksty z apteki!

Co słyszą aptekarze? Zobacz najzabawniejsze teksty z apteki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto