Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pancerne w Kłaninie to jedna z atrakcji powiatu puckiego, którą warto zwiedzić

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
Muzeum Pancerne w Kłaninie (w gminie Puck w powiecie puckim) zostało stworzone na terenie folwarku Pałacu Kłanino (ul. Pałacowa 7, 84-107 Kłanino). Powstało dzięki żmudnej i wytrwałej pracy Mateusza Delinga, historyka, kolekcjonera i znawcę techniki militarnej XX wieku. Twórca i właściciel prywatnego muzeum dba o systematyczne powiększanie zbiorów dostępnych do obejrzenia. Jako współzałożyciel grupy eksploracyjnej Tank Hunter, dzieli się odkrytymi przez nich, historycznymi przedmiotami, które zestawione odpowiednio razem, zabierają w ekscytującą podróż przez wydarzenia wojenne od 1939 r.

Oficjalnie Muzeum Pancerne w Kłaninie rozpoczęło swoją działalność wraz z końcem czerwca 2022 r. Na uroczystym otwarciu pojawiło się wielu nietuzinkowych gości. Wśród nich był 98-letni bohater, weteran 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, kpt. Władysław Dąbrowski.

Już pierwszego dnia po uroczystym otwarciu, kiedy Muzeum Pancerne stało się dostępne dla każdego (1 lipca 2022 r.), w Kłaninie zjawiły się setki osób z całej Polski. To głównie wieloletni fani Tank Huntera i ich przygód, którzy bacznie śledzą odkrycia grupy na kanale YouTube: TankHunterPoland

ZOBACZ TEŻ:Historyczny skarb znaleziony w Kuźnicy został oddany do Muzeum Pancernego w Kłaninie. To książka meldunkowa z lat 30. XX wieku | FOTO, WIDEO

Tank Hunter to ekipa w składzie: Mateusz Deling i filmowiec Przemek Budzich, których pasją jest historia i zamiłowanie do poszukiwań historycznych artefaktów. Na swoim koncie mają mnóstwo ciekawych odkryć. Jest ich tyle, że trudno wymienić wszystkie, ale można śmiało na tej liście zapisać m.in.:

  • niemieckie działo szturmowe Sturmgeschütz III z 1944 roku,
  • niemiecki samolot myśliwski Messerschmitt Bf 109 G, czy np.
  • legendarny polski pistolet Vis z 1939 roku.

- Ilość osób które zdecydowały się odwiedzić nasze muzeum pierwszego dnia przerosła nasze oczekiwani_a - wspomina Przemek Budzich. - _Było kilka osób z powiatu puckiego, z różnych części Pomorza, ale dużo osób przyjechało z pozostałych części Polski, m.in. ze Śląska, Małopolski, Mazowsza. Byli też goście z zagranicy, m.in. z Niemiec i Francji.

I wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem Muzeum Pancernego w Kłaninie: czuć w nim żywą historię. To, w jaki sposób przedstawiono historyczne znaleziska, pozwala wybrać się w podróż w czasie.

Mateusz Deling otwarcie mówi, że Muzeum Pancerne w Kłaninie to spełnienie jego marzenia, które zrodziło się w trakcie trwania projektów rekonstrukcyjnych, poszukiwań terenowych, odwiedzania placówek muzealnych i rozmów z innymi pasjonatami historii.

- Nasze muzeum jest w interakcji z widzem – mówi Mateusz Deling. - Podróż, zwiedzanie, zaczynamy we wrześniu 1939 r., kiedy dwóch Niemców na terenie dawnej Gdyni celuje do nas z karabinów i rozpoczyna się wojna. Wszystko dzieje się w półmroku, by nawiązać do atmosfery tamtych wydarzeń.

ZOBACZ TEŻ:Opel Olympia OL38 w Muzeum Pancernym w Kłaninie. To nowy eksponat pamiętający czasy II wojny światowej na terenie powiatu puckiego | WIDEO

Następnie przechodzimy przez obronę Półwyspu Helskiego (wrzesień - pażdziernik 1939 r.), mroczny okres dominacji Trzeciej Rzeszy i jej sukcesów w latach 1940-42, a po niej do historii największych bitew pancernych. Duży nacisk kładą muzealnicy na historię polskiego oręża i udział Polaków w najważniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej.

- Część pojazdów i innego wojennego sprzętu możemy zobaczyć na dioramach, choć doskonale poradziłyby sobie także na planowanych przez nas rekonstrukcyjnych eventach, bo cały park maszyn jest w 100% sprawny - opowiada Mateusz Deling.

- Kończymy naszą podróż przez Muzeum Pancerne w Kłaninie na części eksploracyjnej, gdzie możemy zobaczyć przedmioty z wyraźnym kontekstem historycznym, znalezione podczas naszych częstych podróży i poszukiwań. Relacje z tych eksploracji prezentujemy co tydzień na naszym kanale youtubowym – dodaje Przemek Budzich.

Muzeum Pancerne w Kłaninie

ul. Pałacowa 7, 84-107 Kłanino tel.: 662 108 595 e-mail: [email protected] Facebook: facebook.com/MuzeumPancerne

Godziny otwarcia Muzeum Pancernego w Kłaninie w sezonie letnim:

  • poniedziałek 10:00 - 18:00,
  • wtorek 10:00 - 18:00,
  • środa 10:00 - 18:00,
  • czwartek 10:00 - 18:00,
  • piątek 10:00 - 18:00,
  • sobota 10:00 - 18:00,
  • niedziela 10:00 - 18:00.

Poza sezonem letnim, od maja do listopada, muzeum jest czynne codziennie, ale w skróconych godzinach. W okresie zimowym, od grudnia do kwietnia, konieczne jest wcześniejsze umówienie się.

Ceny biletów Muzeum Pancernego w Kłaninie

Ceny biletów Muzeum Pancernego w Kłaninie

  • normalny - 30 zł,
  • ulgowy - 24 zł,
  • rodzinny (2+3) - 80 zł

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto