Malbork. Pierwsze posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego [ZDJĘCIA]

Anna Szade
Radosław Konczyński
W Malborku obradował Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego, pierwszy po jesiennych wyborach samorządowych. W trakcie spotkania wybrano nowe władze, omówione zostały też sprawy służby zdrowia i zatrudnienia. Na jego czele ponownie stanął Mirosław Czapla, starosta malborski, a zastępcami zostali Gabriela Lisius, starosta wejherowski oraz starosta kwidzyński, Jerzy Godzik.

Na 20 starostów powiatów ziemskich i grodzkich, którzy tworzą konwent, dziewięcioro pełni swoje funkcje po raz pierwszy.

- To tradycja, że przewodniczący konwentu poprzedniej kadencji otwiera pierwszy konwent. Dlatego spotykamy się w Malborku - tłumaczył gospodarz, starosta Mirosław Czapla.

Najpierw w części artystycznej wystąpiły Maria Kochańska z Gdańska, finalistka XI edycji programu „Mam talent”, która gra na bardzo oryginalnym instrumencie - hang drumie, oraz dwie malborskie wokalistki z Balbin: Patrycja Fabiańska i Jola Duda. Później zebrani zabrali się do realizacji porządku obrad, który z uwagi na powyborczy charakter w sporej części dotyczył spraw typowo organizacyjnych.

Pierwszym punktem był wybór nowego przewodniczącego konwentu. Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, wniósł, by funkcję tę dalej pełnił Mirosław Czapla. Obecni zaakceptowali tę propozycję bez cienia wątpliwości.

W rewanżu przewodniczący zaproponował, by jego zastępcą zostali starosta Jerzy Godzik, który już pełnił tę funkcję, oraz Gabriela Lisius, starosta wejherowski. Wszyscy zgromadzeni przedstawiciele pomorskich powiatów bez wahania poparli zgłoszone przez Mirosława Czaplę kandydatury.

Dyskusja wywiązała się podczas udzielania rekomendacji reprezentantowi konwentu do #Związku Powiatów Polskich. Dotychczas była to Janina Kwiecień, starosta kartuski do końca poprzedniej kadencji, a obecnie członek Zarządu Powiatu Kartuskiego. Do 17 stycznia 2019 r., czyli do XXIV Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, pełnić ona będzie funkcję wiceprezesa Związku Powiatów Polskich. To ogólnokrajowe, dobrowolne zrzeszenie, w których członkami są 302 z 365 istniejących powiatów ziemskich i grodzkich.

- Mamy nowe rady powiatów, które wybierać będą delegatów na zgromadzenie ogólne, każda po jednym. Moim zdaniem zachodzi kolizja, a sam wybór pani Janiny Kwiecień będzie nieskuteczny - stwierdził Bogdan Łapa, obecny starosta kartuski.

- Ale to będzie nasza kandydatka, konwentu, nie powiatu. Ja bym się cieszył, gdyby ktoś z mojego powiatu wszedł do zarządu ZPP - bronił zgłoszonego przez siebie rozwiązania starosta Czapla.
Wsparł go starosta pucki.

- Doświadczenie Janiny Kwiecień predestynuje ją, by nas reprezentowała. Jeśli się do niej zwracaliśmy, zawsze nam pomagała - oświadczył Jarosław Białk.

Ostatecznie Janina Kwiecień otrzymała poparcie zgromadzonych. Wstrzymał się tylko starosta Bogdan Łapa.
- Jest mi niezręcznie, że po ośmiu latach pracy otrzymuję taką nagrodę. Skoro zostałam wybrana, to będę pracowała jeszcze więcej niż do tej pory - deklarowała Janina Kwiecień.

Podczas pierwszego posiedzenia przedstawicielki pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiły informacje na temat przyszłorocznego poziomu finansowania służby zdrowia. W całym kraju na są 592 szpitale funkcjonujące w sieci, z czego 90 to instytuty i szpitale kliniczne; reszta to m.in. szpitale powiatowe. W regionie na 25 wszystkich szpitali 15 jest zależnych od powiatów.

- Mam wielu wrogów wśród decydentów, bo uważam, że najważniejsze są szpitale powiatowe i podstawowa opieka zdrowotna, więc większość środków nie powinna trafiać do instytutów i szpitali klinicznych - mówiła Elżbieta Ruciń-ska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkie-go NFZ. - Raz w roku odwiedzam wszystkie powiaty, staram się nawiązać współpracę prawdziwą, a nie fasadową. Wiem, że na Pomorzu reprezentuję rząd, ale nie uprawiam polityki zdrowia.

Zebrani włodarze powiatowi jednogłośnie poparli apel Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zwrócił się do konwentu o zajęcie stanowiska w sprawie pozostawienia spółki Lotos na Pomorzu i jej niezależności. Zapoznali się również z przyszłorocznym planem działań Wojewódzkiego Urzędu Pracy na rzecz zatrudnienia.
Kolejne spotkanie członków konwentu zaplanowane jest na wiosnę i ma odbyć się w Pucku.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
WYBORCA
Kto daje pieniądze na utrzymywanie powiatów. To sektor do likwidacji.
P
Po nas nic...
W części "Mam talent" powinni wystąpić samorządowcy z Kwidzyna.
o
obserwator
Strata czasu!
Dodaj ogłoszenie