Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśny spacer medytacyjny już w najbliższą niedzielę na terenie Rezerwatu Przyrody Wiosło Duże. Zaprasza Fundacja Klimat i Emocje

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Fundacja Klimat i Emocje
Fundacja Klimat i Emocje zaprasza na bezpłatny spacer medytacyjny w ramach projektu „Po zdrowie i szczęście do lasu ”. Spacer odbędzie się w najbliższą niedzielę (29 sierpnia) na terenie Rezerwatu Przyrody Wiosło Duże, około 17 km od Kwidzyna, w godz. 11 – 14. Długość spaceru zależeć będzie od uczestników.

Fundacja Klimat i Emocje zaprasza na bezpłatny spacer medytacyjny w ramach projektu „Po zdrowie i szczęście do lasu ”. Jak informują organizatorzy, będzie to okazja, by zadbać o siebie, odpocząć od codziennych stresów i spędzić przyjemnie czas na łonie natury.

Dwa tygodnie po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), wiemy jak bardzo pilną i ważną sprawą dla całego świata są zmiany klimatyczne. Zagrażają one zarówno przyrodzie jak i zdrowiu i życiu ludzi.

- Zmiany klimatyczne, które zachodzą na całej planecie, nie tylko niszczą przyrodę i powodują ginięcie wielu gatunków. Mają także niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Huragany i powodzie są zagrożeniem dla życia i zdrowia fizycznego osób z terenów nimi dotkniętych. Straty, których te osoby doznały (zniszczone domy, utrata pamiątek rodzinnych, przedmiotów codziennego użytku) odbijają się też niekorzystnie na ich późniejszym zdrowiu psychicznym. Ekstremalnie wysokie temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i życia seniorów, którzy słabiej sobie radzą z regulacją cieplną organizmu – mówi Joanna Brzezińska z Fundacji Klimat i Emocje, psycholog i specjalistka zdrowia publicznego. – Co więcej, wysokie temperatury są często konsekwencją zanieczyszczonego powietrza, które również źle wpływa na zdrowie człowieka, m.in. na układ oddechowy czy krążenia – dodaje.

Jak dalej podkreśla, aby wesprzeć leczenie niektórych chorób spowodowanych zmianami klimatycznymi warto zwrócić się ku naturze. Japońscy naukowcy już od lat 80. XX wieku dowodzą, jak wiele korzyści zdrowotnych można odnieść dzięki „shrinin-yoku” czyli tzw. leśnym kąpielom, inaczej zwanymi leśnymi spacerami medytacyjnymi.

Dziś wiemy, że leśne spacery medytacyjne:

  • poprawiają jakość snu,
  • osłabiają depresję,

  • obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu),

  • polepszają pamięć i koncentrację,

  • obniżają ciśnienie krwi,

  • wzmacniają system odpornościowy.

Czym są leśne spacery medytacyjne?

To po prostu spokojne doświadczenie bliskiego kontaktu z naturą poprzez nasze zmysły: węchu, dotyku, wzroku itd. Pomaga ono zatrzymać się na chwilę w tu i teraz, a przy okazji zrelaksować się. Spacery medytacyjne nie wymagają dużej sprawności fizycznej. Mogą je odbywać zarówno dzieci (pod opieką dorosłych), młodzież jak i dorośli. Szczególnie polecamy je seniorom.

Leśny spacer medytacyjny organizowany przez Fundację Klimat i Emocje odbędzie się w najbliższą niedzielę (29 sierpnia) na terenie Rezerwatu Przyrody Wiosło Duże, około 17 km od Kwidzyna, w godz. 11 – 14. Długość spaceru zależeć będzie od uczestników. Sami zdecydują, czy chcą spacerować np. 30 minut czy 3 godziny. Spacerować można indywidualnie (ze wsparciem materiałów fundacji) lub w grupie wraz z instruktorką (wspólne spacery o godzinach: 11.00 i 12.30) Zbiórka uczestników przy parkingu leśnym w Rezerwacie Przyrody Wiosło Duże. Wstęp wolny.

Zalecamy wygodny, dostosowany do pogody strój i obuwie sportowe.

Projekt „Po zdrowie i szczęście do lasu” jest realizowany przez Fundację Klimat i Emocje i współfinansowany przez Powiat Tczewski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto