Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leki na schizofrenię, depresję i ADHD trudniej dostępne. Obrót wstrzymany przynajmniej do 30 września

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że do 30 września został wstrzymany obrót ważnymi lekami dla pacjentów, którzy leczą się na schizofrenię, depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i ADHD. Powodem tego są opóźnienia związane z wydaniem licencji wywozowych przez niemieckich urzędników. Sprawdź, jakie leki psychotropowe i przeciwdepresyjne nie będą dostępne.

GIF: wstrzymane dostawy leków przeciwdepresyjnych i psychotropowych

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że w najbliższym czasie mogą wystąpić ograniczenia w dostępie leków o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwpsychotycznym. Pacjenci, którzy zmagają się schizofrenią, depresją, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi oraz ADHD, mogą mieć utrudnienia w zakupie leków.

Kobieca dłoń wysypuje tabletki z butelki
Pacjenci, którzy zmagają się schizofrenią, depresją, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi oraz ADHD, mogą mieć utrudnienia w zakupie leków. jcomp/freepik

Leki, które będą trudniej dostępne, to:

  1. Zypadhera to lek, który jest stosowany w łagodzeniu objawów schizofrenii. Podmiot odpowiedzialny poinformował GIF o wstrzymaniu obrotu wszystkimi dawkami produktu do 30 września 2023 r. Dostawy są przewidziane na przełom września i października.
  2. Fevarin to lek, który jest stosowany w leczeniu depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. GIF został poinformowany przez podmiot odpowiedzialny o wstrzymaniu dostaw tego leku. Fevarin 50 mg w postaci tabletek powlekanych planowo ma być dostępny od 30 września 2023 r. Dostawa tabletek powlekanych Fevarin 100 mg planowo zostanie wznowiona z dniem 30 listopada 2023 r.
  3. Medikinet CR to lek, który jest stosowany w leczeniu ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u pacjentów powyżej 6. roku życia. Ostatnio pacjenci mieli utrudnioną dostępność do produktów:
  • Medikinet CR 5 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde,
  • Medikinet CR 10 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde,
  • Medikinet CR 20 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde.

Czytaj też: Od 1 grudnia zmiany w realizacji recept. Wzrosną ceny niektórych leków

– Podmiot odpowiedzialny przekazał, że trudności z dostępnością do wyżej wymienionych produktów wynikała z opóźnień z wydaniem licencji wywozowych po stronie niemieckiego odpowiednika GIF oraz że dostawy pojawią się w bieżącym tygodniu – informuje GIF.

Zobacz także: Przed zastosowaniem leków, nawet tych bez recepty, zawsze zapoznaj się z treścią ulotki i stosuj je według zaleceń lekarza.

Zmienił się też termin dostawy maści do oczu Dexamytrex, która zawiera siarczan gentamycyny oraz deksametazon. Został on przesunięty na 15 października 2023 r.

Źródło:
Dostępność produktów leczniczych w Polsce 25.08.2023 Serwis Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Leki na schizofrenię, depresję i ADHD trudniej dostępne. Obrót wstrzymany przynajmniej do 30 września - Strona Zdrowia

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto