Kwidzyn. Juniorki MTS pewnie awansowały do 1/8 finału Mistrzostw Polski. W kolejnej fazie zmierzą się z Kielcami, Olkuszem i Lublinem

Juniorki MTS Kwidzyn pewnie awansowały do 1/8 finału mistrzostw Polski. Rywalem kwidzynianek w tej fazie będą zespoły z Lublina, Kielc i Olkusza Fot. Mirosław Wiśniewski
Piłkarki ręczne MTS Kwidzyn awansowały do kolejnej fazy Mistrzostw Polski juniorek. W 1/16 finału kwidzynianki pewnie pokonały na własnym terenie SMS Szczecin, Bukowsko-Dopiewski KPR oraz Spartę Gubin. W kolejnej fazie MTS powalczy natomiast w Lublinie.

Rywalizację w 1/16 finału MP kwidzynianki rozpoczęły od starcia z MKS CKS SMS Szczecin. Gra rozpoczęła się od trafienia Małgorzaty Nowickiej, na co szczecinianki odpowiedziały zdobyciem trzech kolejnych bramek. Gospodynie szybko odrobiły jednak straty, a w 14 minucie, po skutecznym rzucie karnym Katarzyny Trzaski, wyszły nawet na prowadzenie 5:4.

Cztery minuty później gole Patrycji Drewnik i Mileny Boryń dały natomiast kwidzyniankom dwubramkową przewagę – 7:5. Wówczas w zespole Szczecina uaktywniła się jednak Wiktoria Nowak, której trzy kolejne bramki pozwoliły rywalkom na doprowadzenie do wyrównania. Chwilę później gole Oliwii Gołębiowskiej i Nikoli Lewandowskiej wyprowadził natomiast gości na dwubramkową przewagę (8:10). Końcowe 5 minut należało jednak do kwidzynianek, które rzuciły 4 bramki przy jednym trafieniu rywalek i zakończyły pierwszą połowę skromnym prowadzeniem 12:11.
Po wznowieniu mecz się wyrównał, a wynik oscylował wokół remisu. W 34 minucie po golach Patrycji Drwnik i Laury Milewskiej kwidzynianki odskoczyły jednak rywalkom na dwubramkową przewagę – 15:13. Co więcej mimo prób rywalek MTS nie oddał już prowadzenia do końca spotkania, stopniowo powiększając istniejącą różnicę. W 42 minucie gospodynie prowadziły już 22:16, a 4 minuty przed końcem było już 31:20 dla Kwidzyna. Ostatecznie gospodynie wygrały 35:24 i mogły skupić się na kolejnym starciu.

W drugim meczu juniorki MTS Kwidzyn zmierzyły się z Bukowsko-Dopiewskim KPR, który w pierwszym spotkaniu pokonał zespół z Gubina. Od początku było to dość zacięte i wyrównane spotkanie. Wynik do końca pierwszej połowy oscylował wokół remisu i żadna z drużyn nie mogła odskoczyć rywalkom na więcej niż 2 bramki. Ostatecznie po 30 minutach gry minimalnie lepsze okazały się kwidzynianki, obejmując prowadzenie 13:12.
Po zmianie stron lepiej grę rozpoczęły zawodniczki Bukowsko-Dopiewskiego KPR. Na trzy trafienia rywalek MTS odpowiedział bowiem jedynie golem Weroniki Dębek i po 35 minutach jedną bramką przeważał KPR – 14:15. Chwilę później kwidzynianki doprowadziły jednak do remisu, a od 36 minuty i stanu 17:16 rozpoczęły swój marsz po kolejne zwycięstwo. W 50 minucie MTS prowadził 24:21, a 7 minut później było już 30:23. Ostatecznie kwidzynianki wygrały 33:23 i zapewniły sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek.

- Na pewno kluczowe jest zawsze pierwsze spotkane, które bywa dość nerwowe. Od 35 minuty udało nam się jednak odskoczyć rywalkom i druga połowa była praktycznie pod naszą kontrolą. W drugim meczu zacięta walka trwała do 45 minuty, ale w końcówce znowu przechyliliśmy szalę zwycięstwa na naszą stronę – mówi Mariusz Kupc, trener MTS Kwidzyn.

Ostatnie spotkanie ze Spartą-ZSLiT Gubin wydawało się więc formalnością, tym bardziej, że był to najsłabszy zespół kwidzyńskiego turnieju. Mecz rozpoczął się od 5 bramek rzuconych przez podopieczne trenera Mariusza Kupca. Rywalki swoją pierwszą bramkę zdobyły natomiast dopiero w 6 minucie gry, po rzucie Angeliki Stukowskiej. Chwilę później gole Zofii Jeżowskiej i Katarzyny Trzaski (karny) powiększyły przewagę Kwidzyna do 6 bramek - 7:1. Zespół z Gubina odpowiedział jednak tym samym i po trafieniach Oliwii Krzyżaniak oraz Emilii Adamskiej ponownie różnica między zespołami wynosiła 4 bramki - 7:3. Był to jednak kres możliwości Sparty, której zawodniczki były wyraźnie słabsze. W kolejnych minutach gra wyraźnie toczyła się pod dyktando MTS, stając się chwilami jednostronnym widowiskiem. Wystarczy powiedzieć, że do końca pierwszej połowy piłkarki gości zdobyły zaledwie 4 bramki, zespoły schodziły na przerwę przy wysokim prowadzeniu Kwidzyna - 22:7.

Po wznowieniu kwidzynianki bez problemów powiększały swoją przewagę, choć zespół z Gubina również miał swoje sytuacje bramkowe. Po 48 minutach gry MTS prowadził 31:18, aby wygrać ostatecznie 45:22.
Komplet zwycięstw zapewnił juniorkom MTS Kwidzyn awans z pierwszego miejsca w grupie. Drugą lokatę premiowaną grą w 1/8 finału Mistrzostw Polski zajął natomiast Bukowsko-Dopiewski KPR. Po zwycięstwie w 1/16 finału kwidzynianki czeka teraz wyjazd do Lublina, gdzie zmierzą się z zespołami: Korony Handball Kielce, SPR Olkusz oraz MKS Lublin. Spotkania te zostały zaplanowane zostały na 28-30 stycznia 2022 r.

- Naszym celem jest turniej Final 4. Czy to się uda to jeszcze zobaczymy. Na razie wszyscy są zdrowi, pandemia nas omija i jeśli się to utrzyma to będę dobrej myśli. Mamy wyrównany zespół i możemy grac nawet dwiema „siódemkami”, co jest naszym dużym atutem. W efekcie, szczególnie w drugich połowach, kondycją i zmianami jesteśmy w stanie zdetronizować każdego przeciwnika – dodaje Mariusz Kupc, trener juniorek MTS Kwidzyn.