Kolejne sukcesy UMKS Kwidzyn. Po Sprinterskich Mistrzostwach Polski zawodnicy z medalami i szansą na awans

Karolina Staniszewska
W jesienną część sezonu startowego doskonale weszli juniorzy i seniorzy UMKS Kwidzyn. Zawodnicy biegający na orientację po świetnym występie podczas Pomorze Sprint Cup w Gniewie, Prabutach i Kwidzynie, w ubiegły weekend rywalizowali w biegu indywidualnym i sztafetowym podczas Sprinterskich Mistrzostw Polski w biegu na orientację.

W sobotę 7 września, w scenerii malowniczych uliczek Serocka, rozegrany został bieg indywidualny, który przyniósł jeden medal. Na drugim stopniu podium, ze srebrnym medalem zawody ukończył nasz nestor Edward Pokora w kategorii M75.

Niewiele jednak do podium zabrakło dziewczynom w kategorii K16. Tuż za podium, na 4 miejscu uplasowała się Hanna Perfikowska (Społ. LO), tracąc do medalu 39 sekund. 39 sekund za nią z kolei, na 6 miejscu finiszowała Katarzyna Cepurdej (II LO), a na 8 miejscu ze stratą 44 sekund do swojej siostry zawody ukończyła Nina Cepurdej (II LO). 24 sekund do medalu zabrakło również sklasyfikowanej na 5 miejscu w kat. K40 Mai Roszak, a 13 sekund za nią, na 6 miejscu w tej samej kategorii zawody ukończyła Katarzyna Kędzior.

W kategoriach męskich, poza naszym medalistą zdecydowanie najlepiej zaprezentował się biegający trener zawodników UMKS Przemysław Jędras, który zajął 4 miejsce w kat. M35, a do medalu zabrakło mu zaledwie 11 sekund.

Bieg sztafetowy

8 września, w niedzielne przedpołudnie, w strugach deszczu, wokół stadionu ”Świtu” w Nowym Dworze Mazowieckim, zawodnicy rywalizowali w biegu sztafetowym. Wyjaśnijmy, że w biegu sprinterskim w kategoriach juniorskich i weterańskich sztafety składają się z dwóch zawodników biegających na przemian po dwie trasy.

W kategorii elity sztafetę stanowi czterech zawodników, którzy biegają po jednej, jednak nieco dłuższej trasie. W tych bardzo wymagających warunkach fantastycznie spisały się nasze sztafety juniorskie.
Pierwszy w historii UMKS medal na tych zawodach wywalczyło w kat. S16 (juniorzy młodsi) rodzeństwo Iga Müller (SP 4) i Wiktor Müller (ZS nr 1), które z brązowymi medalami stanęło na podium. Jednak 5 sekund za nimi, na 5 miejscu finiszowała druga z naszych rodzinnych sztafet Katarzyna Cepurdej (II LO) i Władysław Cepurdej (SP 4).

Doskonale spisała się też sztafeta UMKS Kwidzyn w kategorii S18 (juniorzy): Hanna Perfikowska (Społ. LO) i Rafał Gąsior (II LO), którzy po walce do ostatnich metrów ukończyli Mistrzostwa Polski na 4 miejscu tuż za podium.

- Trzeba też dodać, że w obydwu naszych sztafetach kategorii S16 występowali po jednym zawodniku z młodszego rocznika w kategorii 16-sto latków i po jednym z kategorii 14-sto latków, jak również w kategorii S18 zawodnik z młodszego rocznika tej kategorii i zawodniczka na co dzień biegająca w K16. Przed nimi uplasowali się wyłącznie zawodnicy Kadry Narodowej, którzy po sezonie przejdą o kategorię wyżej. To z pewnością fantastyczna zapowiedź tego co może się wydarzyć podczas przyszłorocznych Mistrzostw Polski w sprintach, które na początku czerwca rozegrane zostaną w Lwówku Śląskim i Bolesławcu na Dolnym Śląsku - zachwyca się postawą swoich zawodników prezes UMKS Tomasz Müller.

Teraz przed naszymi zawodnikami końcówka przygotowań do najważniejszych dla klubu zawodów tej jesieni - II rundą Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację, które już za tydzień rozegrane zostaną w Kielcach.

Po pierwszej rundzie KMP UMKS Kwidzyn znajduje się wśród 6 najsilniejszych klubów w Polsce .