IPN o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza – wystawę w kwidzyńskim teatrze będzie można oglądać do końca marca 2023 r.

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Po raz pierwszy wystawa IPN poświęcona Józefowi Mackiewiczowi została zaprezentowana rok temu w Warszawie
Po raz pierwszy wystawa IPN poświęcona Józefowi Mackiewiczowi została zaprezentowana rok temu w Warszawie Fot. Sławek Kasper/ IPN
Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności wraz z Kwidzyńskim Centrum Kultury zapraszają na wernisaż wystawy „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza”. Uroczyste otwarcie w foyer kwidzyńskiego teatru, zaplanowano na godz. 16.00.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej po raz pierwszy zaprezentowana została w marcu ubiegłego roku w Warszawie. Powód był nie byle jaki, bowiem w roku 2022 przypadała 120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. Od czwartku, 23 lutego 2023 r. oglądać ją będą mogli natomiast mieszkańcy Kwidzyna i okolic.

Wystawa IPN o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza - wernisaż w kwidzyńskim teatrze rozpocznie się o godz. 16.00

Uroczyste otwarcie wystawy, która znajduje się w foyer kwidzyńskiego teatru, zaplanowano na godzinę 16.00. Z kolei o godz. 17.30 w sali audytoryjnej KCK przy ul. 11 Listopada odbędzie się wykład Małgorzaty Ptasińskiej z Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcony życiu i twórczości Józefa Mackiewicza. Dzień później, tj. w piątek, 24 lutego 2023 r. o godz. 11.00, wykładu wysłucha również młodzież kwidzyńskich szkół ponadpodstawowych.

Kim był Józef Mackiewicz?
To polski prozaik, publicysta i dziennikarz. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych był również oskarżany o kolaborację z Niemcami oraz atakowany za swój bezkompromisowy antykomunizm. Jak podkreśla IPN J. Mackiewicz pisał zawsze o tematach trudnych i niejednoznacznych. Niezależnie, czy były to powieści, czy artykuły prasowe, bohaterem jego utworów stawał się człowiek uwikłany w skomplikowane mechanizmy historii. Jest autorem takich powieści jak: Droga donikąd (1955), Kontra (1957), Sprawa pułkownika Miasojedowa (1962), Lewa wolna (1965) czy też Nie trzeba głośno mówić (1969).

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy Kwidzyna oddali cześć żołnierzom Armii Krajowej – złożono kwiaty na rondzie Gen. Stefana Grota-Roweckiego

Józef Mackiewicz był pierwszym Polakiem, który jeszcze w czasie II wojny światowej badał ślady zbrodni katyńskiej. W maju 1943 r., za zgodą Komendy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, przyjął zaproszenie Niemców i pojechał do Katynia, gdzie był świadkiem ekshumacji zamordowanych przez NKWD oficerów polskich. Na zlecenie Biura Studiów 2. Korpusu i generała Andersa Mackiewicz przygotował pracę „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów 1945–1946”. Była to pierwsza, szczegółowo udokumentowana praca polskiego autora wskazująca na Stalina i NKWD jako sprawców mordu katyńskiego. W 1952 roku Mackiewicz zeznawał przed Specjalną Komisją Śledczą do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych tzw. Amerykańską Komisją Maddena jako jeden z głównych świadków tej zbrodni.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie