Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza – wystawę w kwidzyńskim teatrze będzie można oglądać do końca marca 2023 r.

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Po raz pierwszy wystawa IPN poświęcona Józefowi Mackiewiczowi została zaprezentowana rok temu w Warszawie
Po raz pierwszy wystawa IPN poświęcona Józefowi Mackiewiczowi została zaprezentowana rok temu w Warszawie Fot. Sławek Kasper/ IPN
Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności wraz z Kwidzyńskim Centrum Kultury zapraszają na wernisaż wystawy „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza”. Uroczyste otwarcie w foyer kwidzyńskiego teatru, zaplanowano na godz. 16.00.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej po raz pierwszy zaprezentowana została w marcu ubiegłego roku w Warszawie. Powód był nie byle jaki, bowiem w roku 2022 przypadała 120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. Od czwartku, 23 lutego 2023 r. oglądać ją będą mogli natomiast mieszkańcy Kwidzyna i okolic.

Wystawa IPN o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza - wernisaż w kwidzyńskim teatrze rozpocznie się o godz. 16.00

Uroczyste otwarcie wystawy, która znajduje się w foyer kwidzyńskiego teatru, zaplanowano na godzinę 16.00. Z kolei o godz. 17.30 w sali audytoryjnej KCK przy ul. 11 Listopada odbędzie się wykład Małgorzaty Ptasińskiej z Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcony życiu i twórczości Józefa Mackiewicza. Dzień później, tj. w piątek, 24 lutego 2023 r. o godz. 11.00, wykładu wysłucha również młodzież kwidzyńskich szkół ponadpodstawowych.

Kim był Józef Mackiewicz?
To polski prozaik, publicysta i dziennikarz. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych był również oskarżany o kolaborację z Niemcami oraz atakowany za swój bezkompromisowy antykomunizm. Jak podkreśla IPN J. Mackiewicz pisał zawsze o tematach trudnych i niejednoznacznych. Niezależnie, czy były to powieści, czy artykuły prasowe, bohaterem jego utworów stawał się człowiek uwikłany w skomplikowane mechanizmy historii. Jest autorem takich powieści jak: Droga donikąd (1955), Kontra (1957), Sprawa pułkownika Miasojedowa (1962), Lewa wolna (1965) czy też Nie trzeba głośno mówić (1969).

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy Kwidzyna oddali cześć żołnierzom Armii Krajowej – złożono kwiaty na rondzie Gen. Stefana Grota-Roweckiego

Józef Mackiewicz był pierwszym Polakiem, który jeszcze w czasie II wojny światowej badał ślady zbrodni katyńskiej. W maju 1943 r., za zgodą Komendy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, przyjął zaproszenie Niemców i pojechał do Katynia, gdzie był świadkiem ekshumacji zamordowanych przez NKWD oficerów polskich. Na zlecenie Biura Studiów 2. Korpusu i generała Andersa Mackiewicz przygotował pracę „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów 1945–1946”. Była to pierwsza, szczegółowo udokumentowana praca polskiego autora wskazująca na Stalina i NKWD jako sprawców mordu katyńskiego. W 1952 roku Mackiewicz zeznawał przed Specjalną Komisją Śledczą do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych tzw. Amerykańską Komisją Maddena jako jeden z głównych świadków tej zbrodni.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto