Inwestycje samorządu miasta Kwidzyna w latach 2010-2014

Artykuł sponsorowany
Mija właśnie czwarty rok kadencji samorządu terytorialnego w naszym mieście. To dobry moment na podsumowanie dotychczasowej działalności oraz na przedstawienie dalszych zamierzeń i projektów.

Kompleks sportowo-widowiskowy przy ul. Wiejskiej 1A w Kwidzynie

Nowoczesny obiekt, który jest prawdziwą wizytówką Kwidzyna. Składa się na niego 25-metrowa kryta pływalnia z 90-metrową zjeżdżalnią rurową oraz pełnowymiarowa hala sportowa z trybunami dla 1550 widzów. To w niej swe mecze rozgrywają piłkarze ręczni grającego w PGNiG Superlidze MMTS Kwidzyn. Obiekt gościł również mecze reprezentacji kobiet w piłce ręcznej, wiele imprez Mistrzostw Polski juniorów w tej samej dyscyplinie, a także wiele wydarzeń muzycznych (koncerty Dżemu, Czerwonych Gitar i Andrzeja Piasecznego), a wkrótce w hali kolejne wielkie wydarzenia: koncert Maryli Rodowicz i Kwidzyński Wieczór Kabaretowy, podczas którego wystąpią Kabaret Nowaki i Kabaret Skeczów Męczących. Budowa kompleksu kosztowała 36 milionów złotych, ale ponad 13 milionów udało się pozyskać w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej.

Rewitalizacja kwidzyńskiej starówki

Na ten wielki projekt złożyło się kilka mniejszych inwestycji. Kosztem 4 milionów złotych zmodernizowany został Plac Jana Pawła II. Asfalt zastąpiła kostka brukowa nawiązująca do historycznej zabudowy, a wisienką na torcie jest amfiteatr z systemem fontann. Równolegle zmodernizowano bryłę kwidzyńskiego teatru. Nowoczesna elewacja - projekt kwidzyńskiego architekta Michała Jabłońskiego - kosztowała 2 miliony złotych. Szklano-metalowa konstrukcja, która otuliła teatr przypomina barkę, nawiązując do ulubionej piosenki papieża Polaka, który jest patronem placu. Warto dodać, że wkrótce po modernizacji kwidzyńskie kino wzbogaciło się o nowoczesny, cyfrowy projektor 3D.

Obok placu, w miejscu dawnego rynku, odbudowany został pierwszy kwartał kamienic. W czterokondygnacyjnych kamienicach powstało 48 mieszkań i 12 lokali użytkowych. Inwestycję po przejęciu od upadającego dewelopera poprowadziło kwidzyńskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego, w którym większość udziałów posiada samorząd miasta. W planach jest odbudowa kolejnego kwartału kamienic. Rewitalizacja kwidzyńskiego starówki została doceniona przez innych, o czym świadczy nagroda w prestiżowym ogólnopolskim konkursie Designowe Miasto. Dzięki temu Kwidzyn miał szansę promować się na 30 dużych billboardach w kilku polskich metropoliach.

Orliki

W ciągu ostatnich lat w Kwidzynie powstały trzy wielofunkcyjne boiska sportowe popularnie nazywane orlikami. Takie obiekt znaleźć można przy ul. Hallera, Kamiennej i Bolesława Krzywoustego. Koszt budowy każdego z nich to około 1 mln zł, z czego ponad 30 proc. stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zimą boisko przy ul. Hallera (wcześniej przy ul. B. Krzywoustego) zamienia się miejską ślizgawkę. Instalacje potrzebne do montażu tzw. białego orlika, kosztowały 600 tys. zł, a połowa środków pochodziła z ministerstwa.

Modernizacja ul. Polnej i Wschodniej i rozbudowa ul. Machutty

Inwestycja warta 3 miliony złotych znacznie poprawiła komunikację we wschodniej części miasta. Łącząc przy tym drogi wylotowe z Kwidzyna do Grudziądza i do Prabut. Z inwestycji drogowych na uwagę zasługuje również budowa kolejnych rond, których w mieście jest już 20. Poruszanie się po mieście usprawniły także inne mniejsze inwestycji, takie jak poszerzenie ulicy Kopernika w pobliżu targowiska miejskiego, budowa lewoskrętu na skrzyżowaniu ul. 15 Sierpnia i Warszawskiej. Remontów doczekało się także kilka innych kwidzyńskich ulic: Hallera, Malborska. Lifting przeszły także dwa kwidzyńskie wiaduktu na ul. Warszawskiej i Mostowej, a także piesza kładka nad torami, łącząca ul. Grunwaldzką i Kościuszki. Trwa również modernizacja ciągów komunikacyjnych w innych częściach miasta. Niedawno zakończyła się budowa ulicy Miodowej, obecnie trwa remont ul. Zamkowa Góra, a w najbliższych planach są modernizacje ul. Katedralnej, a także okolic ul. Słowiańskiej, Szkolnej i Piłsudskiego.

Mała architektura miejska

Wizytówką Kwidzyna stały się niebanalne instalacje. Większość z nich można spotkać na kwidzyńskich rondach, to m.in. wiklinowe zwierzęta, kute w stali konie w galopie, mężczyzna na bicyklu, a ostatnio instalacje nawiązujące do miast partnerskich Kwidzyna: niemieckiego Celle, ukraińskiego Baru i szwedzkiego Olofstrom. Od niedawna na ulicach Kwidzyna można również spotkać zabawne "Pawełki", które w kilku punktach miasta zastąpiły tradycyjne hydranty. Z inwestycji poprawiających estetykę miasta wymienić należy również kolorowe oświetlenie wiaduktu na ul. Mostowej.

Most na Wiśle

To wprawdzie nie inwestycja samorządu miasta, ale odegrał on znaczną rolę w lobbowaniu na rzecz budowy. O tym, jak bardzo potrzebny był ten most najlepiej przekonują liczby. W rok po otwarciu z przeprawy skorzystało ponad milion samochodów. Budowa mostu kosztowała ponad 360 milionów złotych i połączyła powiat kwidzyński z zachodnią częścią kraju.

Place zabaw

Od dwóch lat samorząd realizuje projekt wymiany starych placów zabaw na nowe. Metalowo-drewniane przestarzałe konstrukcje, zastępują place zabaw o lekkich konstrukcjach z tworzyw sztucznych. Nowe place powstały już przy ul. Sportowej (na stadionie), Granicznej, Willowej, Kasprowicza i Sokolej.

Inwestycje oświatowe

W ciągu ostatnich czterech lat mniejsze lub większe remonty przeszły wszystkie placówki oświatowe podlegające samorządowi miasta. Przy szkołach podstawowych nr 4,5 i 6 pojawiły się tzw. bezpieczne wjazdy dla rodziców odwożących samochodami swoje pociechy. Samorząd miasta dofinansował również modernizację budynku po gimnazjum nr 1, w którym nowe lokum znalazły Kwidzyńskie Szkoły Społeczne.

Rekreacja

Miasto cały czas inwestuje w miejsca, w których mieszkańcy mogą spędzać wolny czas. To m.in. place i parki. W kilku miejscach powstały też fontanny, przy których można szukać ochłody w upalne dni. Znajdziemy je w parku przy ul. Hallera, na placu przed Szkołą Podstawową nr 4 oraz na Placu Jana Pawła II. Wkrótce kolejna fontanna stanie na modernizowanym właśnie Placu Plebiscytowym. Wzorem większych miast w Kwidzynie pojawiły się także siłownie pod chmurką. Instalacje do ćwiczeń można znaleźć już przy ul. Baczyńskiego, Chopina, Sportowej (na stadionie), Krzywoustego. Niebawem na stadionie powstać mają również specjalne instalacje do street workout'u. Młodzi mieszkańcy cieszą się również z budowy nowoczesnego skate parku. Kosztem 200 tysięcy złotych udało się stworzyć miejsce, którego nie powstydziłby się duże miasta. Warto podkreślić, że zakupu poszczególnych instalacji dokonano po konsultacjach z kwidzyńską młodzieżą. Warto też wspomnieć o kontynuowanej modernizacji Terenów Rekreacyjno-Wypoczynkowych Miłosna. Lifting przeszły stajnie, na wielu alejkach pojawił się polbruk, a do tego udało się uruchomić wiatrak na tamtejsze wieży ciśnień. Jego majestatyczna sylwetka góruje teraz nad lasami Miłosnej i wita wszystkich wjeżdżających do Kwidzyna od strony południowej.
Sieć wodociągowo-kanalizacyjna

W ciągu ostatniego 4-lecia udało się dokończyć wielki projekt modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Cała inwestycja kosztowała 40 milionów złotych, ale większość została sfinansowana ze środków unijnych. Po tej inwestycji sieć wodociągowo-kanalizacyjna obejmuje już 95 procent obszarów Kwidzyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto