Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dieta DASH dobra nie tylko na nadciśnienie tętnicze. Skorzystają szczególnie kobiety. Na czym polega i kiedy ją wprowadzić?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Jedzenie ma znaczenie. Jedna z najzdrowszych diet na świecie, która wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, może też zmniejszyć ryzyko problemów poznawczych u kobiet na starość. Zobacz, na czym polega dieta DASH i kiedy warto ją wprowadzić.

Spis treści

Dieta dla serca dobra dla mózgu kobiet

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to sposób odżywiania polecany w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Ten styl żywienia oznacza dużą ilość produktów roślinnych bogatych w potas czy wapń, przy małej ilości nasyconych tłuszczów, sodu czy cukru. Dieta DASH jest oceniana jako jedna z najlepszych diet na świecie według raportu zdrowotnego „US News”.

Dojrzała kobieta czyta wiadomości na tablecie pijąc z filiżanki
Długoletnie badania wskazują, że wysokie ciśnienie krwi, zwłaszcza w średnim wieku, stanowi czynnik ryzyka dla pogorszenia sprawności poznawczej i demencji. gpointstudio/freepik

Jak wykazało badanie przeprowadzone w NYU Grossman School of Medicine, kobiety, które w wieku średnim stosują dietę DASH, są na starość mniej narażone na problemy ze zdolnościami poznawczymi. Odżywianie się zgodnie z jej zasadami powoduje 17-procentowy spadek ryzyka problemów z pamięcią oraz innych problemów poznawczych kilka dekad później.

– Skargi dotyczące subiektywnego pogorszenia codziennej sprawności poznawczej są wczesnymi wskaźnikami poważniejszych zaburzeń neurokognitywnych, takich jak choroba Alzheimera – przypomina prof. Yu Chen, główny autor badania przedstawionego w periodyku „Alzheimer’s and Dementia”.

Naukowcy podkreślają, jak ważne jest skrupulatne stosowanie tego sposobu odżywiania.

– Przy ponad 30-letnim okresie obserwacji stwierdziliśmy, że im dokładniejsze przestrzeganie diety DASH w średnim wieku, tym mniej prawdopodobne jest, że kobiety zgłoszą problemy tego typu w dużo późniejszym okresie życia – podkreśla.

Co można jeść na diecie DASH?

Dieta DASH obejmuje wysokie spożycie roślinnych produktów bogatych w potas, wapń i magnez, a jednocześnie ogranicza spożycie nasyconych tłuszczów, cholesterolu, sodu i cukru. Dzięki niej można często obniżyć wyraźnie ciśnienie krwi. Tymczasem długoletnie badania wskazują, że wysokie ciśnienie krwi, zwłaszcza w średnim wieku, stanowi czynnik ryzyka dla pogorszenia sprawności poznawczej i demencji.

Dieta DASH zmniejsza ryzyko rozwoju dny moczanowej – bolesnej choroby zapalnej stawów (zwykle dużego palucha u nogi), spowodowanej gromadzeniem się w nich kryształów kwasu moczowego – pisze Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.

Zdrowe odżywianie w średnim wieku na lepszą starość

Naukowcy przeanalizowali dane odnośnie ponad 5 tys. uczestniczek NYU Women’s Health Study – jednego z najdłużej trwających badań sprawdzających wpływ stylu życia i innych czynników na rozwój różnorodnych chorób. Kobiety były obserwowane przez ponad 30 lat.

– Nasze dane sugerują, że ważne jest, aby w średnim wieku rozpocząć zdrową dietę. Pomoże to zapobiec problemom poznawczym na starość – mówi Yixiao Song, główna autorka badania. – Przestrzeganie diety DASH może nie tylko zapobiegać nadciśnieniu, ale także zaburzeniom poznawczym.

W Polsce na demencję choruje 400 tys. osób. Po 80. roku życia odsetek ten osiąga 25 proc. 80 proc. osób z demencją cierpi na chorobę Alzheimera.

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta DASH dobra nie tylko na nadciśnienie tętnicze. Skorzystają szczególnie kobiety. Na czym polega i kiedy ją wprowadzić? - Strona Zdrowia

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto