Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy mieszkańcy Pomorza oszczędzają na jedzeniu, a przy tym generują mniej odpadów? Statystyki przeczą ogólnopolskim trendom

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Rosnące ceny żywności, jak mogłoby się wydawać, nieść będą za sobą nieco oszczędniejszy tryb życia. Jak wynika z danych udostępnionych przez pomorskie zakłady utylizacji, spadek co prawda jest zauważalny, ale tylko w mniejszych ośrodkach. Na Kaszubach odbiór śmieci zmalał o kilkadziesiąt ton. W Gdańsku czy Gdyni wynik ten jest stosunkowo niski, żeby nie powiedzieć marginalny.

Ekodolina. Ilość odpadów kuchennych zmalała o 3 proc.

- Porównując dane rok do roku - 2021/2022 (styczeń - sierpień), tendencje wyglądają następująco: ilość odpadów bio (kuchennych) zmalała w stosunku do ubiegłego roku nieco ponad 3%, ilość odpadów resztkowych (zmieszanych) zmalała o 4%, a ilość pozostałych selektywnie zbieranych odpadów tj. tworzywa sztuczne i metale, szkło oraz papier zmalała o 5% - informuje Marcin Paszkiewicz, rzecznik Ekodoliny, która m.in. odpowiada za wywóz śmieci w Gdyni. - Patrząc na te wszystkie dane, można stwierdzić, że ilość odpadów bio (kuchennych) zmalała proporcjonalnie do wszystkich odpadów, które trafiają od mieszkańców naszych miast i gmin.

To, że ilość odpadów kuchennych m.in. wśród mieszkańców Gdyni zmalała, nie oznacza to jednak, że śmieci jest mniej.

- Co do zasady to ilości odpadów wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca z roku na rok wzrastają - dodaje Marcin Paszkiewicz. - Ilość odpadów resztkowych (zmieszanych) powinna zmniejszać się na rzecz selektywnie zbieranych.

Czy wpływ na minimalny spadek może mieć również ograniczenie kupna, a zatem konsumpcji?

- Nieznaczny spadek ilości odpadów, które trafiły w tym roku do naszego zakładu, być może jest związana z mniejszą konsumpcją - odpowiada Marcin Paszkiewicz, rzecznik Ekodoliny. - Jako świadomi konsumenci powinniśmy starać się przez nasze zachowania minimalizować ilości wytwarzanych odpadów. Można to robić poprzez rezygnację z przedmiotów, które nie są nam niezbędne. Kupować żywność bez opakowań jednorazowych, unikać kupowania żywności i innych wyrobów podwójnie pakowanych. Prawidłowym trendem powinno być stopniowe zmniejszanie się ilości odpadów resztkowych. Można to uzyskać dzięki skrupulatnej segregacji.

CZYTAJ TAKŻE:
Pomorskie: stawki za wywóz śmieci. Gdzie szykują się podwyżki, a gdzie pozostaną bez zmian? Tyle kosztuje wywóz śmieci na Pomorzu

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Brak zauważalnej tendencji spadkowej

Jak informuje Olimpia Schneider, po ilości odpadów przyjętych z gminy Gdańsk również nie widać, aby wzrost cen na sklepowych półkach miał znacząco wpłynąć na wyrzucane śmieci przez gdańszczan.

Jak prezentują się statystyki wyrażone w tonach w porównaniu sierpnia 2021 roku do sierpnia 2022 roku?

  • Opakowania z papieru i tektury (luzem): sierpień 2021 - 1192,24 ton, sierpień 2022 - 1203,36 ton
  • Zmieszane odpady opakowaniowe: sierpień 2021 - 1311,58 ton, sierpień 2022 - 1378,54 ton
  • Opakowania ze szkła (luzem): sierpień 2021 - 1014,60 ton, sierpień 2022 - 1326,96 ton
  • Opady kuchenne ulegające biodegradacji (odpady mokre): sierpień 2021 3373,12 ton - sierpień 2022 - 3419,92 ton
  • Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne: sierpień 2021 - 10429,44 ton, sierpień 2022 - 11107,12 ton
  • Odpady wielkogabarytowe: sierpień 2021 - 1116,24 ton, sierpień 2022 - 850,44 ton

- W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku przyjęliśmy z Gminy Gdańsk 24584,200 ton odpadów mokrych, a w analogicznym okresie tego roku przyjęliśmy ich 24182,660 - informuje "Dziennik Bałtycki" Olimpia Schneider. - Spadek jest niewielki, bo niecałe 2%. Nie zauważyliśmy zmian w jakości odpadów mokrych.

Jak dodaje rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego, patrząc na dane liczbowe dotyczące odpadów, które trafiały na Szadółki w ubiegłym roku i w tym roku nie widać tendencji spadkowych w ilości wyrzucanych śmieci przez mieszkańców Gminy Miasta Gdańska.

Słowa Marcina Paszkiewicza, rzecznika Ekodoliny, który przyznał, że co do zasady mieszkańcy śmieci z roku na rok wyrzucają coraz więcej, ma również swoje potwierdzenie w statystykach, jakie Zakład Utylizacyjny udostępnił "Dziennikowi Bałtyckiemu" w ilości odpadów mokrych za lata 2017-2021. We wspomnianym okresie mieszkańcy Gminy Miasta Gdańska zanotowali wzrost w skali roku o 7919,76 ton.

Odpady mokre przyjęte z Gminy Miasta Gdańska w okresie 2017-2022

  • 2017 - 29230,66 ton
  • 2018 - 30603,64 ton
  • 2019 - 31,413,26 ton
  • 2020 - 36687,21 ton
  • 2021 - 37150,42 ton

Kartuzy. Zauważalny spadek ilości wyrzucanych odpadów

Pomimo tego, że Kartuzy od lutego przyjęły bardzo wielu uchodźców z Ukrainy, tutejszy Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska faktycznie zauważył pewną tendencję spadkową względem ubiegłego roku, jeśli chodzi o wyrzucane przez mieszkańców odpady zmieszane i biodegradowalne.

Dla przykładu w czerwcu 2021 roku odpadów zmieszanych w stolicy Kaszub było 385 ton, podczas gdy w tym roku już tylko 356 ton. Różnica jest jeszcze większa, gdy spojrzymy na maj - 385,78 ton w tym roku, a w 2021 aż 456 ton. Podobnie ma się sytuacja z odpadami biodegradowalnymi - 244,44 ton w tym roku i 292 ton w ubiegłym.

- Nie jest to ogromna różnica, ale faktycznie zauważamy, że tych odpadów ilościowo jest mniej - mówi Edyta Zientarska, Kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach. - Mimo, że mamy uchodźców na naszym terenie, z wyrzucanymi odpadami jest tendencja zniżkowa.

Warto tu jednak podkreślić, że wysokie ceny żywności nie są koniecznie jedynym powodem malejącej liczby wyrzucanych przez mieszkańców śmieci.

CZYTAJ TAKŻE:
Odpady bio: jakie śmieci powinny do nich trafiać? Gdzie umieszczać skorupki jaj i fusy? Sprawdź, jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci

- Na to wpływa wiele czynników, ja bym tego nie generalizowała. Coraz lepiej na przykład segregujemy - dodaje Edyta Zientarska. - To też powoduje zniżkę odpadów zmieszanych, ale wtedy wzrasta z kolei ilość odpadów wyselekcjonowanych.

Czy wyższe ceny przekładają się na ilość śmieci?

Choć w statystykach prezentowanych przez zakłady utylizacyjne można zauważyć minimalny spadek ilości odpadów, to jednak jak wskazuje podsumowanie rocznie, które udostępnił "Dziennikowi Bałtyckiemu" Zakład Utylizacyjny w Gdańsku można zauważyć wyraźny wzrost ilości śmieci.

Czy to jednak oznacza, ze nie kupujemy mniej? Niekoniecznie. Świadczy o tym stały poziom m.in. odpadów mokrych, których mieszkańcy Pomorza rok rocznie wyrzucają więcej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto