Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Szkolny Konkurs E(x)plory w I LO – zaprezentowano 16 projektów naukowych [ZDJĘCIA]

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie.
Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie. Fot. Mirosław Wiśniewski
Projekt „Energy harvestering in daily life” przygotowany przez Tomasza Wichowskiego, Piotra Bojarczuka i Marka Jarmułowicza zajął I miejsce w Szkolnym Festiwalu E(x)plory zorganizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie. Konkurs w mieście nad Liwą odbył się już po raz drugi, a jego współorganizatorem była Fundacja Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

Tegoroczny Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się pod patronatem Starosty Powiatu Kwidzyńskiego.

- Jest mi szczególnie miło objąć patronatem tak wspaniałą imprezę, a szczególnie mi jest miło bo rozumiem o co chodzi w tych projektach. Jak przestaną rozumieć, to przestanę obejmować, po prostu – żartował starosta Jerzy Godzik.

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwia szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. Warto przy tym dodać, że szkolny festiwal odbył się w Kwidzynie już po raz drugi.

- Mieliśmy już pewne doświadczenia na ten rok i próbowaliśmy z panią wicedyrektor wprowadzić jakieś drobne zmiany, ulepszenia. Nasza wyobraźnia nie przewidziała jednak tego co jest czynnikiem ludzkim. Bardzo się cieszę z tego, że ta sala nie pomieściła wszystkich chętnych, którzy chcieli uczestniczyć w tym konkursie – mówił Sebastian Więckowski, dyrektor I LO.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, którzy łącznie zaprezentowali 16 projektów naukowych.

- Zauważyłem, że w tym roku projekty są jakby stopień wyżej, bo wykorzystywane są już różne technologie, techniki oraz najnowsza wiedza, którą jeszcze na szczęście ogarniam. I cieszę się bardzo z tego, że młodzież jest tak zaangażowana, zainteresowana i widzę, że sukcesy są - stwierdził Starosta Jerzy Godzik.

Jury Szkolnego Konkursu Explory w składzie: Dorota Braziewicz i Agnieszka Duszyńska - Fundacja Zaawansowanych Technologii, prof. Grzegorz Lentka - Politechnika Gdańska, prof. Kamil Fedus – UMK w Toruniu, Grażyna Kamowska - emerytowany Nauczyciel I LO, Mirosława Wypych - emerytowany Nauczyciel I LO, Ewa Romanow-Pękal - Prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Marek Kamowski - emerytowany Pracownik Firmy Jabil Poland, Andrzej Wypych – Członek Rady nadzorczej Arcelor Mittal Poland, Jacek Jeżowski - Sati Polska, Rafał Mówka - Szef Działu Technicznego, Jabil Poland, Zygmunt Urbanowicz - KBR Poland, Tomasz Karaś – Dyrektor Molex Poland, Adrian Mirowski – Prezes Snarto Sp. z o. o. i Mateusz Górka – Członek Zarządu Snarto Sp. z o. o. wyłoniło zwycięzców Konkursu.

Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory w "starym" ogólniaku. Mło...

Jak się okazało nagrody ufundowane przez Starostę Kwidzyńskiego i akredytację do regionalnych eliminacji Konkursu Naukowego E(x)plory otrzymali podopieczni Joanny Poźniak z I LO. Pierwsze miejsce zdobyli: Tomek Wichowski, Marek Jarmułowicz i Piotr Bojarczuk za projekt „Energy harvesting in daily life”, którzy otrzymali także nagrodę publiczności. Drugą nagrodę przyznano Aleksandrowi Sarzyniakowi za projekt „iVibe – technologia usprawniająca system VAR”, a trzecie ex aequo zajęli: Maja Ostrowska i Zuzanna Seklecka za projekt „Noise Indicator - Sygnalizator hałasu” oraz Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ”. Swoje wyróżnienia przyznali także sponsorzy kwidzyńskiego konkursu (wykaz laureatów poniżej).

- Program E(x)plory będziemy w tym roku organizować już po raz dziewiąty. Od trzech lat odbywa się natomiast Szkolny Festiwal E(x)plory, który już drugi raz odbywa się w Kwidzynie. Jesteśmy bardzo z was dumni. Naprawdę ze świetnej organizacji, z tego jak to wszystko profesjonalnie wygląda. Przede wszystkim dbacie o zgłaszane projekty, ale również o bogatą ofertę wykładów i warsztatów, które działy się na tej sali. Jesteśmy od ogromnym wrażeniem – stwierdziła Agnieszka Duszyńska - koordynatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Naukowego E(x)plory.

Na podsumowaniu Festiwalu w I LO przedstawicielki Fundacji Zaawansowanych Technologii stwierdziły również, że dużą wartością Festiwalu jest integracja społeczności lokalnej i współpraca szkół, samorządu i kwidzyńskich firm.

Warto dodać, że Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO, ale także dla zainteresowanych uczniów szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której z projektami mogli zapoznać się wszyscy uczestnicy Festiwalu, odbyły się również wykłady i warsztaty. O tym „Gdzie tkwi błąd? – okiem metrologa” opowiadał prof. Grzegorz Lentka z Politechniki Gdańskiej. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosił natomiast prelekcję na temat lotu na księżyc. Podczas Festiwalu odbyło się również spotkanie z podróżnikiem Piotrem Opacianem – nauczycielem I LO w Kwidzynie. W części warsztatowej uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych zajęciach przeprowadzonych przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych z I LO organizacji: Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa” oraz Studenckiego Koła Naukowego „Chip” z Politechniki Gdańskiej. Zainteresowani przyrodą uczestniczyli w zajęciach „Po co przyrodzie zapach”, „Jaskółki na księżycu, czyli jak ptaki dokonują niemożliwego”, a ciekawi nowych technologii w warsztatach „Wstęp do mikrokontrolerów”.

Nagrody Główne

I miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
II miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Aleksander Sarzyniak za projekt „iVibe – technologia usprawniająca system VAR” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
III miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Maja Ostrowska, Zuzanna Seklecka za projekt „Noise Indicator – Sygnalizator hałasu” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
III miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna Burmistrza Kwidzyna

-Natalia Poźniak i Emilia Szramowska za projekt „Badanie natężenia oświetlenia na ulicach średniego miasta” (opiekun naukowy – Ewa Jurek)
-Jan Słomski, Karol Słomski oraz Miłosz Dawert za projekt „Mniej piję i żyję” (opiekun naukowy – Dagmara Brzezińska)

Nagroda Specjalna KBR Poland

-Aleksander Sarzyniak za projekt „iVibe – technologia usprawniającą system VAR” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna Jabil Poland

-Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna Cafe Sati

-Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna SNARTO

-Maja Ostrowska i Zuzanna Seklecka za projekt „Noise Indicator – sygnalizator hałasu” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Aleksandra Zakierska i Wiktoria Białkowska za projekt „Kosmetyki z troską o planetę” (opiekun naukowy – Marta Woźniak)

Nagroda Publiczności

-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwidzyn. Szkolny Konkurs E(x)plory w I LO – zaprezentowano 16 projektów naukowych [ZDJĘCIA] - Kwidzyn Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto