Kwidzyn. Szkolny Konkurs E(x)plory w I LO – zaprezentowano 16 projektów naukowych [ZDJĘCIA]

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie.
Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie. Fot. Mirosław Wiśniewski
Projekt „Energy harvestering in daily life” przygotowany przez Tomasza Wichowskiego, Piotra Bojarczuka i Marka Jarmułowicza zajął I miejsce w Szkolnym Festiwalu E(x)plory zorganizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie. Konkurs w mieście nad Liwą odbył się już po raz drugi, a jego współorganizatorem była Fundacja Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

Tegoroczny Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się pod patronatem Starosty Powiatu Kwidzyńskiego.

- Jest mi szczególnie miło objąć patronatem tak wspaniałą imprezę, a szczególnie mi jest miło bo rozumiem o co chodzi w tych projektach. Jak przestaną rozumieć, to przestanę obejmować, po prostu – żartował starosta Jerzy Godzik.

Szkolny Festiwal E(x)plory w Kwidzynie był pierwszym z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwia szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. Warto przy tym dodać, że szkolny festiwal odbył się w Kwidzynie już po raz drugi.

- Mieliśmy już pewne doświadczenia na ten rok i próbowaliśmy z panią wicedyrektor wprowadzić jakieś drobne zmiany, ulepszenia. Nasza wyobraźnia nie przewidziała jednak tego co jest czynnikiem ludzkim. Bardzo się cieszę z tego, że ta sala nie pomieściła wszystkich chętnych, którzy chcieli uczestniczyć w tym konkursie – mówił Sebastian Więckowski, dyrektor I LO.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, którzy łącznie zaprezentowali 16 projektów naukowych.

- Zauważyłem, że w tym roku projekty są jakby stopień wyżej, bo wykorzystywane są już różne technologie, techniki oraz najnowsza wiedza, którą jeszcze na szczęście ogarniam. I cieszę się bardzo z tego, że młodzież jest tak zaangażowana, zainteresowana i widzę, że sukcesy są - stwierdził Starosta Jerzy Godzik.

Jury Szkolnego Konkursu Explory w składzie: Dorota Braziewicz i Agnieszka Duszyńska - Fundacja Zaawansowanych Technologii, prof. Grzegorz Lentka - Politechnika Gdańska, prof. Kamil Fedus – UMK w Toruniu, Grażyna Kamowska - emerytowany Nauczyciel I LO, Mirosława Wypych - emerytowany Nauczyciel I LO, Ewa Romanow-Pękal - Prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Marek Kamowski - emerytowany Pracownik Firmy Jabil Poland, Andrzej Wypych – Członek Rady nadzorczej Arcelor Mittal Poland, Jacek Jeżowski - Sati Polska, Rafał Mówka - Szef Działu Technicznego, Jabil Poland, Zygmunt Urbanowicz - KBR Poland, Tomasz Karaś – Dyrektor Molex Poland, Adrian Mirowski – Prezes Snarto Sp. z o. o. i Mateusz Górka – Członek Zarządu Snarto Sp. z o. o. wyłoniło zwycięzców Konkursu.

Szkolny Festiwal Naukowy E(x)plory w "starym" ogólniaku. Mło...

Jak się okazało nagrody ufundowane przez Starostę Kwidzyńskiego i akredytację do regionalnych eliminacji Konkursu Naukowego E(x)plory otrzymali podopieczni Joanny Poźniak z I LO. Pierwsze miejsce zdobyli: Tomek Wichowski, Marek Jarmułowicz i Piotr Bojarczuk za projekt „Energy harvesting in daily life”, którzy otrzymali także nagrodę publiczności. Drugą nagrodę przyznano Aleksandrowi Sarzyniakowi za projekt „iVibe – technologia usprawniająca system VAR”, a trzecie ex aequo zajęli: Maja Ostrowska i Zuzanna Seklecka za projekt „Noise Indicator - Sygnalizator hałasu” oraz Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ”. Swoje wyróżnienia przyznali także sponsorzy kwidzyńskiego konkursu (wykaz laureatów poniżej).

- Program E(x)plory będziemy w tym roku organizować już po raz dziewiąty. Od trzech lat odbywa się natomiast Szkolny Festiwal E(x)plory, który już drugi raz odbywa się w Kwidzynie. Jesteśmy bardzo z was dumni. Naprawdę ze świetnej organizacji, z tego jak to wszystko profesjonalnie wygląda. Przede wszystkim dbacie o zgłaszane projekty, ale również o bogatą ofertę wykładów i warsztatów, które działy się na tej sali. Jesteśmy od ogromnym wrażeniem – stwierdziła Agnieszka Duszyńska - koordynatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Naukowego E(x)plory.

Na podsumowaniu Festiwalu w I LO przedstawicielki Fundacji Zaawansowanych Technologii stwierdziły również, że dużą wartością Festiwalu jest integracja społeczności lokalnej i współpraca szkół, samorządu i kwidzyńskich firm.

Warto dodać, że Szkolny Festiwal E(x)plory był świętem nauki nie tylko dla uczniów I LO, ale także dla zainteresowanych uczniów szkół powiatu kwidzyńskiego. Oprócz sesji otwartej na której z projektami mogli zapoznać się wszyscy uczestnicy Festiwalu, odbyły się również wykłady i warsztaty. O tym „Gdzie tkwi błąd? – okiem metrologa” opowiadał prof. Grzegorz Lentka z Politechniki Gdańskiej. Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosił natomiast prelekcję na temat lotu na księżyc. Podczas Festiwalu odbyło się również spotkanie z podróżnikiem Piotrem Opacianem – nauczycielem I LO w Kwidzynie. W części warsztatowej uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych zajęciach przeprowadzonych przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych z I LO organizacji: Stowarzyszenia „Eko-Inicjatywa” oraz Studenckiego Koła Naukowego „Chip” z Politechniki Gdańskiej. Zainteresowani przyrodą uczestniczyli w zajęciach „Po co przyrodzie zapach”, „Jaskółki na księżycu, czyli jak ptaki dokonują niemożliwego”, a ciekawi nowych technologii w warsztatach „Wstęp do mikrokontrolerów”.

Nagrody Główne

I miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
II miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Aleksander Sarzyniak za projekt „iVibe – technologia usprawniająca system VAR” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
III miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Maja Ostrowska, Zuzanna Seklecka za projekt „Noise Indicator – Sygnalizator hałasu” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
III miejsce – Nagroda Starosty Kwidzyńskiego
Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna Burmistrza Kwidzyna

-Natalia Poźniak i Emilia Szramowska za projekt „Badanie natężenia oświetlenia na ulicach średniego miasta” (opiekun naukowy – Ewa Jurek)
-Jan Słomski, Karol Słomski oraz Miłosz Dawert za projekt „Mniej piję i żyję” (opiekun naukowy – Dagmara Brzezińska)

Nagroda Specjalna KBR Poland

-Aleksander Sarzyniak za projekt „iVibe – technologia usprawniającą system VAR” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna Jabil Poland

-Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna Cafe Sati

-Bernard Cesarz za projekt „ARBUZ” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Nagroda Specjalna SNARTO

-Maja Ostrowska i Zuzanna Seklecka za projekt „Noise Indicator – sygnalizator hałasu” (opiekun naukowy – Joanna Poźniak)
-Aleksandra Zakierska i Wiktoria Białkowska za projekt „Kosmetyki z troską o planetę” (opiekun naukowy – Marta Woźniak)

Nagroda Publiczności

-Tomasz Wichowski, Piotr Bojarczuk i Marek Jarmułowicz za projekt „Energy harvestering in daily life” (opiekun naukowy Joanna Poźniak)

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A niby to oryginalny pomysł

G
Gość

czyli zasada ctrl C i ctrl v

Podążając za ideą wykorzystania energii kinetycznej bezpowrotnie traconej w trakcie chodzenia, dwóch naukowców z Uniwersytetu Madison - Tom Krupkin i J. Ashley Taylor, opatentowało nową technologię pozyskiwania energii elektrycznej. 

Główną rolę w układzie spełnia ciekły metal, a cały proces określono mianem "elektro-zwilżania". Podeszwa i obcas zawierają zbiorniki przechowujące ciekłą substancję. W trakcie chodzenia dochodzi do przepompowywania nano-kropel ciekłego metalu przez mikroskopijne kanaliki pomiędzy podeszwą a obcasem buta. W wyniku ruchu mikro-cząsteczek wytwarzany jest prąd. Cały system ma wytworzyć od 10 do 20 W mocy. Energia ma być przechowywana w baterii wbudowanej w centralną część buta. Źródło podaje że jest to dużo więcej niż w przypadku technologii wykorzystujących do tego celu zjawisko piezoelektryczne. Aby wykorzystać zgromadzoną energię, wystarczy podłączyć urządzenie elektroniczne do wbudowanego w but portu USB. Naukowcy mają nadzieję że produkt pojawi się na rynku w ciągu najbliższych kilku lat i nie będzie kosztować zbyt wiele więcej niż buty z granicy zakupu. 

Źródło: http://technabob.com/blog/2011/08/26/instep-nanopower-shoes/

Dodaj ogłoszenie