Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego na Pomorzu. Powstanie mapa zagrożeń

Redakcja
fot. Anatol Chomicz/Polska Press
Wyrasta na wysokość do pięciu metrów. W warunkach naturalnych występuje na Kaukazie. Sprowadzono ją do Polski ze Wschodu w latach 50. i 60. XX w., jako wysoko plonującą roślinę pastewną. Dzisiaj, sieje postrach. Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski, zwrócił się z prośbą do starostów i prezydentów miast o przygotowanie informacji na temat występowania barszczu Sosnowskiego na ich terenie.

Powstać ma mapa miejsc, gdzie występuje groźna roślina. Wojewoda zdecydował się na "antybarszczową krucjatę" po doniesieniach medialnych dotyczących śmierci 67-letniej kobiety poparzonej barszczem (**

CZYTAJ TUTAJ

**). Substancje zawarte w roślinie mogą bowiem doprowadzić do poważnych oparzeń. W upalne dni nie trzeba mieć nawet bezpośredniego kontaktu z rośliną, zawarte w niej olejki mogą być przenoszone w powietrzu.

W powiecie kwidzyńskim jak się okazuje na barszcz również można się natknąć. W poniedziałek, 6 lipca, strażacy wycinali tę roślinę w Trzcianie (gmina Ryjewo). Kwidzyński Sanepid informuje jednak, że ani w tym roku, ani w latach poprzednich, nie odnotowano przypadków poparzenia.

ZOBACZ TEŻ: Tylko cztery plaże w powiecie kwidzyńskim będą strzeżone. Gdzie bezpiecznie się kąpać?

Barszcz Sosnowskiego to groźna dla ludzi roślina, która powoduje oparzenia skóry. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach może nawet spowodować śmierć osoby, która miała z nią kontakt. To inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku.

Wówczas rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę. Miał służyć jako pasza dla bydła, jednak jego uprawy stosunkowo szybko zaprzestano. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy. Może osiągać nawet cztery metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach. Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. Można go spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto