Złoto i srebro sumitów Judo Zielińscy Kwidzyn na Mistrzostwach Polski kadetów. Kwidzynianie wystąpią na Mistrzostwach Europy

Hubert Olszowiec triumfował w kategorii -95 kg zostając mistrzem Polski kadetów w sumo Fot. materiały nadesłane
Hubert Olszowiec został mistrzem Polski kadetów w sumo. Zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn triumfowali w kategorii -95 kg, pokonując m.in. lidera rankingu w tej kategorii wiekowej czy też mistrza Polski w kat. open. Srebro w kategorii -50 kg kadetek wywalczyła natomiast Klaudia Kaczor.

Mistrzostwa Polski w sumo kadetek i kadetów zorganizowano w Suwałkach. Jak podkreślano były to ostatnie zawody kwalifikujące przyszłych reprezentantów kraju na Mistrzostwa Europy 2021, które w tym roku odbędą się w Sedlcach. Klub Judo Zielińscy Kwidzyn, prowadzony przez sensei Tomasza Wiśniewskiego, reprezentowała w Suwałkach trójka najbardziej doświadczonych sumitów: Klaudia Kaczor, Patryk Polech i Hubert Olszowiec.

Judo Zielińscy Kwidzyn z tytułami mistrza i wicemistrza Polski kadetów w sumo

Rywalizację turniejową rozpoczął Hubert Olszowiec, który walczył w kat. -95 kg. Już w swojej pierwszej walce wygrał z Michałem Dubowskim z Rokity Brzeg Dolny, który w tych samych zawodach został Mistrzem Polski w kat. Open. W kolejnej walce pokonał natomiast Marcina Walencika z Juvenii Wrocław, po czym stanął do walki o finał. Kwidzynianin pokonał w niej Dariusza Kończyńskiego z Gladiatora Kraków, aktualnego lidera w tej kategorii. W walce o złoto Hubert wygrał pojedynek z Marcinem Dubowskim z Rokity Brzeg Dolny i został Mistrzem Polski kadetów w sumo. Co więcej zdobyte punkty pozwoliły mu na zostanie współliderem rankingu dającego kwalifikację do Mistrzostw Europy w Sedlcach, zaplanowanych na lipiec tego roku.

Do finału w kategorii -50 kg dotarła także Klaudia Kaczor. Najpierw kwidzynianka wygrała dwa pojedynki w swojej grupie eliminacyjnej, zajmując w niej I miejsce. W kolejnej fazie zmierzyć się musiała z zawodniczką sklasyfikowaną na II miejscu w grupie B. W bezpośrednim starciu kwidzynianka pokonała Julię Jaworską (Agros Zamość) i stanęła do walki o złoto. W finale Klaudia ponownie spotkała się natomiast z Oliwia Sitarską (Spartakus Pyrzyce), z którą wcześniej stoczyła zwycięska walkę w grupie A. Tym razem jednak los uśmiechnął się do rywalki, a drobny błąd spowodował, że Klaudia musiała zadowolić się srebrem i tytułem wicemistrzyni Polski. Warto również podkreślić, że obie zawodniczki zapewniły sobie przepustkę na Mistrzostwa Europy.

Najbardziej pechowe zawody w Suwałkach okazały się dla Patryka Polecha, walczącego w kategorii -75 kg. Zawodnik Judo Zielińscy Kwidzyn zajął w niej ostatecznie IX miejsce. Patryk ma jednak jeszcze szanse na zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski oraz występ na Mistrzostwach Europy. W cięższej kategorii -85 kg zajmuje bowiem II miejsce.