Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Jubileuszowa gala z okazji 60-lecia placówki [ZDJĘCIA]

Rafał Cybulski
Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie obchodził jubileusz. Przez 60 lat istnienia placówki - pod różnymi nazwami, w różnej strukturze, pracowali tu różni ludzie i uczęszczali różni podopieczni. Wszyscy przyczynili się ogromu sukcesów, licznych doświadczeń, a czasami również porażek, które skłaniały do refleksji i wyciągania wniosków. Poniżej zamieściliśmy podsumowujący tekst autorstwa Katarzyny Rudnik.

Zespół Szkół Specjalnych w Kwidzynie – 60 lat – to zbudowaliśmy…

Jubileusz, to czas przygotowań na wizytę zaprzyjaźnionych gości, czas twórczego tworzenia oraz generalnych porządków. Nauczyciele jak również uczniowie pieczołowicie zaplanowali i przygotowali ten wyjątkowy dzień. Kształcenie to nieustający proces i mimo sześćdziesięciu lat istnienia, wciąż planujemy, zmieniamy i tworzymy. Temat przewodni występu skojarzył się zatem organizatorom z placem budowy, miejscem ciągłych zmian i twórczych działań. Goście zostali w związku z tym przywitani przez prowadzących ubranych w stroje budowlane i poproszeni o wpisanie kilku miłych słów na papierowych cegiełkach. Proszono ich także o zachowanie zasad bezpieczeństwa, a także przychylność podczas inspekcji. Te cegiełki stanowiły symbol łączący wszystkie pokolenia obecne w tym dniu na gali – uczniów, zaproszonych gości, przyjaciół szkoły byłych i obecnych pracowników placówki.

W trakcie jubileuszowej gali swoje umiejętności przedstawiła spora część uczniów. Działająca w placówce od dziewięciu lat grupa teatralna „Fikcja” wykonała przedstawienie pt „Historia o Błędnym Rycerzu czyli La historia del caballero andante”. Dzięki wspólnym działaniom szkolnym aktorom udało się zrealizować już sporo przedstawień. Nie spoczywają oni jednak na laurach i pracując nad nowym spektaklem zawsze starają się poszerzyć swój warsztat o ciekawe tematy i formy przekazu. Tym razem postanowili spróbować sił w animacji marionetek. Pomysł na przedstawienie zrodził się dzięki hiszpańskiej wolontariuszce, która w zeszłym roku szkolnym gościła w naszej szkole. Olga opowiedziała nam wiele interesujących historii, które były inspiracją do stworzenia „Historii o Błędnym Rycerzu”. W ten sposób powstała opowieść o tym, by nie bać się spojrzeć na siebie krytycznie i zmienić swoje postępowanie. Opowieść o tym, że warto żyć z ludźmi i dla ludzi. Opowieść - nie dla egoistów. W tym roku gościmy u siebie Sarę, która również przyjechała do Polski z Hiszpanii i użyczyła postaciom głosu, wygłaszając kwestie oczywiście w języku hiszpańskim.

W naszej szkole obecnie funkcjonuje pięć zespołów rewalidacyjno - wychowawczych, które tworzy siedemnastu wyjątkowych uczestników zajęć. Oni również uświetnili jubileuszową galę swoim występem. Uczestnicy są w różnym wieku i mają wiele ulubionych aktywności, w których chętnie biorą udział. Różnorodne zajęcia organizują im nauczyciele prowadzący grupę ze wsparciem pomocy nauczycieli. Celem organizowanych zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie ich zainteresowania otoczeniem oraz samodzielności w funkcjonowaniu w codziennym życiu - oczywiście stosownie do ich możliwości psychofizycznych oraz indywidualnych potrzeb rozwojowych. „Tęczowy taniec” wykonali uczestnicy zajęć, ich nauczycielki i opiekunowie. Była to niezwykle wzruszająca opowieść przedstawiona w formie tańca o kolorowym życiu naszych uczestników zajęć. Opowieść o tym, że warto żyć zgodnie, dostrzegając codziennie wyjątkowość każdego z nas i przyrody, która nas otacza.

Na scenie zaprezentowali się ponadto szkolni muzycy. Zespół „Dream team” powstał w bieżącym roku szkolnym. Do części chłopców z istniejącego wcześniej zespołu „Bad boys” dołączyły dziewczęta i w taki sposób powstała „Drużyna marzeń”. Uczniowie zaśpiewali, ale także wykonali akompaniament perkusyjny na instrumentach. W ramach warsztatów muzycznych oraz zajęć muzyki z rytmiką młodzież rozwija wrażliwość muzyczną poprzez stosowanie różnorodnych metod i form pracy. Dzięki muzyce, która bardzo często rozbrzmiewa w murach szkoły, wychowankowie odkrywają i rozwijają swoje umiejętności wokalne, realizują siebie, uczą się współpracy w zespole oraz wdrażają się do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Podczas występu nie zabrakło również tancerzy. Od ośmiu lat w naszej szkole działa koło taneczne „Tęcza”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach koła tanecznego, poznając podstawowe kroki, figury i układy tańców, jednocześnie wspaniale się bawią oraz nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie. Zespół wzbogaca swym udziałem imprezy szkolne, a także lokalne oraz uczestniczy w przeglądach zespołów tanecznych w naszym regionie. Każdy tancerz zespołu tworzy coś osobliwego i nieprzeciętnego, a to jest sztuką samą w sobie, dlatego każdy jest artystą swojego stylu i umiejętności. Uczennice wykonały układ taneczny do utworu muzyki rozrywkowej i tak , jak pozostali występujący, zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Podczas jubileuszowej gali pokazaliśmy niewielką prezentację tego, co dotąd udało nam się osiągnąć. Nie sposób w jednym dniu opisać wszystkich naszych umiejętności. Mamy świadomość zmieniających się potrzeb i dlatego ustawicznie coś usprawniamy i modyfikujemy. Codziennie spotykamy się z niepełnosprawnością naszych uczniów, ale mimo tego naprawdę aktywnie działamy na wielu frontach. Rozwijamy sprawność fizyczną poprzez uczestnictwo w różnych formach zajęć ruchowych. Harcerze kształtują postawy patriotyczne, a umiłowanie do przyrody rozwijają wspólnie ze szkolnym kołem turystycznym. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy doskonalą swoje umiejętności w różnych dziedzinach i niebawem rozpoczną zajęcia praktyczne na terenach zaprzyjaźnionych ze szkołą firm. Na jubileuszowe spotkanie to właśnie uczniowie wykonali elementy dekoracji, wytłoczyli sok z zebranych przez siebie jabłek oraz upiekli przepyszne ciasteczka, którymi częstowali w trakcie występu. To też uczniowie jako kelnerzy obsługiwali gości w kawiarence.

Ten wyjątkowy dzień już za nami. Mamy satysfakcję z występu oraz świadomość czekających na nas wyzwań, tych dużych i spektakularnych ale również małych wynikających ze żmudnego pokonywania codziennych słabości i barier. Jesteśmy dumni ze swojego doświadczenia i gotowi na kolejne lata pracy.
Katarzyna Rudnik

Podsumowanie plebiscytu „Nauczyciel na medal“

Obserwuj nas na Twitterze!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto