Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie na liście Pomników Historii!

Redakcja
fot. Mirosław Gawroński/Świat z Drona
Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie oraz gdańska Twierdza Wisłoujście, zostały ustanowione Pomnikami Historii. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prace remontowe. Obecnie na liście Pomników Historii znajduje się 91 obiektów zabytkowych.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W województwie pomorskim taki status uzyskały do tej pory: miasto Gdańsk w zasięgu obwarowań z XVII w., zespół pocystersko-katedralny w Oliwie, pole bitwy na Westerplatte, historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni, zespół zamku krzyżackiego w Malborku oraz zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie.

Starania o wpisanie pomorskich zabytków na listę Pomników Historii trwały blisko 2 lata. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku przypomina, że obecność na liście Pomników Historii jest dużym wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem.

- Na pewno jest to podkreślenie wysokiej rangi zespołu katedralno-zamkowego w Kwidzynie oraz jego znaczenia dla historii i kultury. Wpis na listę jest też świadectwem troski o ten wyjątkowy zabytek - zaznacza dyrektor Trupinda.

Uroczystość wręczenia nominacji dla nowych Pomników Historii odbyła się 20 kwietnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Udział w niej wzięli burmistrz Kwidzyna, Andrzej Krzysztofiak, starosta kwidzyński, Jerzy Godzik, ks. proboszcz Ignacy Najmowicz, Janusz Trupinda, dyrektor muzeum w Malborku oraz Janusz Cygański, kierownik muzeum w Kwidzynie.

Oprócz kwidzyńskiego zabytku na liście Pomników Historii znalazło się również 9 innych niezwykłych miejsc: Gdańsk – Twierdza Wisłoujście, Koszuty – zespół dworsko-parkowy, Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich, Płock – Wzgórze Tumskie, Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek, Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe, Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór.

Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie jest jednym z najbardziej imponujących zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Zamek, dawna siedziba kapituły pomezańskiej, połączony w jedną architektoniczną bryłę z dawną katedrą pomezańską, a obecnie konkatedrą diecezji elbląskiej – to jedyne takie założenie obronne na obszarze dawnego państwa Zakonu Krzyżackiego i bardzo rzadko występujące na terenie dzisiejszej Polski. Elementem wyróżniającym zamek kwidzyński jest najokazalsze w Polsce tzw. „gdanisko". Zamek i katedra są znakomitym świadectwem XIX-wiecznej myśli konserwatorskiej.

Niezwykle cenne są średniowieczne polichromie odkryte i poddane pierwszej konserwacji właśnie w XIX wieku. Na zewnątrz katedry, nad wejściem, znajduje się jedyna w Polsce oryginalna, choć poddana znaczącym zabiegom konserwatorskim w 1902 r., średniowieczna dekoracja mozaikowa. Wykonana została w 1380 roku, a przedstawia męczeństwo św. Jana Ewangelisty, patrona katedry i diecezji pomezańskiej.

W katedrze pochowani są biskupi pomezańscy oraz Wielscy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego Werner von Orseln, Ludolf Koeniga von Wattzau i Henryk von Plauen.

Oryginalne i niepowtarzalne, w takim rozwiązaniu jak w Kwidzynie, połączenie w jeden średniowieczny zespół architektoniczny katedry i zamku, wyjątkowo cenne elementy wystroju, ranga i znaczenie XIX-wiecznych prac konserwatorskich, związki obiektu z błogosławioną Dorotą, Wielkmi Mistrzami Zakonu Krzyżackiego a także niezwykła uroda, ogrom i urokliwa lokalizacja przemawiają za wpisaniem zespołu katedralno – zamkowego na Listę Pomników Historii.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim. Część poświęcona kwidzyńskiemu zespołowi katedralno zamkowemu od 19:08

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie