Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Kwidzynie podpisał umowę z kolejnym kontrahentem. Skazani wykonują pracę nakładczą na terenie jednostki

Redakcja
fot. Daria Budkiewicz
Po ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości programie „Praca dla więźniów”, który służyć ma wzmocnieniu działań ukierunkowanych na zatrudnienie osób pozbawionych wolności, kwidzyńska jednostka penitencjarna podjęła współpracę z kolejnym kontrahentem zewnętrznym. Tym razem skazani pracują na terenie zakładu.

Na podstawie umowy o dzieło zawartej między skazanym a pracodawcą na podstawie Porozumienia między dyrektorem zakładu karnego a właścicielem firmy z Lęborka, więźniowie z dniem 2 lipca rozpoczęli swoją pracę.

- Jest ona wykonywana na terenie zakładu karnego, w dwóch specjalnie przystosowanych do tego celach mieszkalnych i polega na składaniu elementów do skrzynek elektrycznych - tłumaczy kpt. Anna Orzechowska-Winnicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Kwidzynie.

- W tej formie pracę znajdą skazani, którzy z różnych powodów, np. charakteru przestępstwa, nie mogą być zatrudnieni poza terenem jednostki. Pierwszeństwo przy zatrudnieniu mają skazani, na których ciąży obowiązek alimentacyjny lub inne finansowe zobowiązanie. Planowane uzyskanie miejsc pra-cy dla skazanych, która będzie odpłatną pracą nakładczą przy udziale kontrahenta zewnętrznego będzie wynosić do 20 osób w systemie jednozmianowym.

Aktualnie w kwidzyńskim zakładzie zatrudnionych jest 376 skazanych, to prawie 66,5 proc. wszystkich skazanych odbywających karę pozbawienia wolności.

- Wyniki osiągane przez kwi-dzyński zakład karny są efektem sumiennej pracy wielu funkcjonariuszy, którzy codziennie przywiązują dużą wagę do przygotowania skazanych do życia po wyjściu na wolność, m.in. poprzez utrwalanie w nich nawyku pracy - mówi Orzechowska-Winnicka.

- Rrola zatrudnienia w resocjalizacji jest bardzo duża - dodaje ppłk Olgierd Trzaska, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Kwidzynie. - Umożliwienie więźniom wykonywania pracy służy zdobywaniu przez nich kwalifikacji zawodowych, przeciwdziała kryminalnym postawom, a tak-że wykluczeniu społecznemu.

Poszukiwanie nowych możliwości zatrudnienia skazanych i ciągłe przygotowywanie infrastrukturalne jednostki daje wymierne efekty społeczne. Dla skazanych jest to przede wszystkim możliwość realizacji swoich zobowiązań finansowych, podnoszenia kompetencji w zakresie zatrudnienia i działania w zespole, a także na produktywnym odbyciu kary pozbawienia wolności. Dla administracji więziennej środek oddziaływania na skazanych, jakim jest zatrudnienie nabrał rzeczywistego znaczenia w kontekście procesu resocjalizacji rozumianej, jako przygotowanie do readaptacji społecznej. Kontrahent zewnęt-rzny, który zatrudnia odpłatnie osadzonego, po spełnieniu ok-reślonych warunków, może uzyskać zwrot w formie ryczałtu 35 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym odpłatnie więźniom, nieoprocentowaną pożyczkę, bezzwrotną dotację. Jest również beneficjentem szeregu innych korzyści z zatrudniania osób wykluczonych społecznie.

Funkcjonariusze Służby Więziennej podkreślają, że tego typu działania mają przede wszystkim służyć podniesieniem kwalifikacji zawodowych skazanych, co ma ułatwić im odnalezienie się na rynku pracy po opuszczeniu murów więzienia. Praca ta pomoże im również na bieżąco wywiązywać się ze zobowiązań finansowych takich jak alimenty, odszkodowania oraz nawiązki na rzecz ofiar przestępstw.

Widok zza krat. Jak wygląda codzienność w więzieniu?

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto