Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o odpowiednie miejsce do pracy dla dziecka

Monika Kaczyńska
Polskapresse
Znowu wakacje się tak szybko skończyły! Już za kilka dni rozpocznie się rok szkolny, a z nim codzienny rytuał odrabiania lekcji. To ostatnia chwila na to, by doposażyć pokój ucznia.

Z reguły miejsce do nauki mieści się w tym samym pokoju, w którym dziecko bawi się i śpi. Często pomieszczenie jest dzielone z bratem lub siostrą. W takiej sytuacji ważne jest, by każde z dzieci miało nie tylko swoje łóżko, ale także własne miejsce pracy. Najlepiej, jeśli tylko warunki lokalowe na to pozwalają, usytuowane tak, by dzieci wzajemnie sobie nie przeszkadzały. O czym jeszcze warto pamiętać?

Czytaj także: Jak odnowić pokój dziecka? [GALERIA]

Jeśli to tylko możliwe, pokój dziecka warto zlokalizować jak najdalej od pomieszczeń pełnych codziennego zgiełku, kuchni czy pokoju dziennego. Dodatkowo, odległość taka sprawia, że młody lokator zyskuje poczucie intymności w swoim świecie, z dala od świata dorosłych. W domach jednorodzinnych idealnym rozwiązaniem jest usytuowanie pokoju dziecka na poddaszu.

Miejsce do nauki powinno być zawsze dobrze wentylowane i oświetlone. Wentylacja jest szczególnie ważna dla rozwijającego się organizmu, gdyż minimalizuje ryzyko nabawienia się alergii. Świeże powietrze sprzyja też koncentracji.

Nie mniej ważne jest dobre oświetlenie - zarówno przy zabawie, jak i, nawet bardziej, przy pracy ucznia. Nie zdajemy sobie sprawy, jak różne schorzenia mogą być skutkiem niedoboru światła, jak chociażby kruchość kości, dająca o sobie znać przez całe życie, nie mówiąc już o kłopotach ze wzrokiem.

Dobre oświetlenie w dzień to jak największe okno. Co jednak począć z pokojem na poddaszu, gdzie ściana ma relatywnie niewielkie rozmiary? Dobrym rozwiązaniem będzie tu okno połaciowe, montowane w dachu. Okna takie wpuszczają do pomieszczeń średnio dwa razy więcej światła niż tradycyjne, montowane w pionowej ścianie. Rynek materiałów budowlanych oferuje bardzo wiele modeli takich okien - z zawiasem pośrodku lub w górnej części, z dodatkową zintegrowaną roletą, z odpowiednimi szybami, składana balustradą w dolnej części i wiele opcji.

Z uwagi na bezpieczeństwo warto wybrać model, który ma uchwyt w górnej części ramy. Ważny jest też rodzaj szkła.

- Jeśli mamy w domu "żywe sreberko", warto wyposażyć okno w bezpieczną szybę - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt firmy Velux, producenta okien połaciowych. - Taki pakiet składa się z dwóch szyb sklejonych z warstwą folii. Dzięki temu, w razie stłuczenia, odłamki szkła pozostaną w oknie.

Nie mniej ważna jest odpowiednia aranżacja wnętrza dla ucznia. Kolory pomieszczenia powinny być łagodne, pastelowe, dające poczucie bezpieczeństwa i spokój, nie rozpraszające. Jeśli jest to równocześnie pokój do zabawy (a tak najczęściej bywa) - konieczny będzie rozsądny kompromis między pastelami a żywymi kolorami stymulującymi, ale nie sprzyjającymi skupieniu.

Zobacz także: Ładna i funkcjonalna komoda - niezbędna w pokoju dziecięcym [ZDJĘCIA]

Warto poświęcić sporo uwagi meblom - biurko powinno mieć blat o szerokości co najmniej 120 centymetrów (wówczas zmieszczą się na nim wszystkie potrzebne książki, zeszyty i inne przybory). Gdy mamy do czynienia z szybko rosnącym domownikiem - warto wybrać biurko o regulowanej wysokości blatu, rosnące wraz z właścicielem. Mebel powinien też być wyposażony w wystarczającą liczbę wygodnych szuflad i półek w zasięgu ręki ucznia. Nie mniej ważne jest odpowiednie ustawienie mebla. W dzień ważne jest takie usytuowanie biurka, by jak najbardziej wykorzystać naturalne światło słoneczne. W przypadku dziecka praworęcznego światło powinno padać z lewej strony, gdy mamy do czynienia z dzieckiem leworęcznym - z prawej. Wieczorem istotne będzie odpowiednie, nierzucające cienia źródło światła sztucznego, jak najbardziej przypominającego naturalne.

Krzesło musi natomiast mieć możliwość regulacji wysokości oraz położenia oparcia i podłokietników, tak, by sprzyjać zachowaniu prawidłowej postawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto