MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające w Kwidzynie. Pięciu kandydatów powalczy o mandat

Redakcja
fot. Arkadiusz Kosiński
30 sierpnia w okręgu nr 10 odbędą się uzupełniające wybory do Rady Miasta Kwidzyna. Swoich przedstawicieli zarejestrowało pięć komitetów. O miejsce w radzie powalczą Zbigniew Drelich (Kwidzyniacy), Marian Frankowski (Kwidzyńskie Obywatelskie Porozumienie Samorządowe), Wiesław Wosiak (SLD) oraz co ciekawe, kandydaci dwóch komitetów o prawicowych sympatiach: Andrzej Saramak (Prawo i Samorządność) oraz Jan Szmiendowski (KWW Jana Szmiendowskiego).

W poprzedniej kadencji Jan Szmiendowski reprezentował barwy Prawa i Sprawiedliwości. Pod sztandarem tego też komitetu wystartował w ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Mandatu jednak nie wywalczył. Andrzej Saramak jak do tej pory z samorządem wspólnego miał niewiele. Znany jest raczej jako lokalny działacz związkowy. Jeszcze przed upływem terminu na zgłaszanie kandydatów, oba komitety prowadziły rozmowy, bo niewykluczone było, że wystawią wspólnego kandydata. Jak jednak widać, do porozumienia nie doszły.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwidzyn: Wojciech Weryk nie żyje. Zmarł we wtorek w nocy

W wyborcze szranki raz jeszcze staną przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Kwidzyniaków. Lewica wystawi Wiesława Wosiaka, a Kwidzyniacy Zbigniewa Drelicha. Obaj swoich sił próbowali już w poprzednich wyborach. Ten pierwszy w poprzedniej kadencji kwidzyńskiej rady zasiadał jako wiceprzewodniczący. Drelich z kolei miał długą przerwę od samorządu. Wcześniej był radnym pierwszej kadencji (przewodniczył tam pracom komisji oświaty), na ponowny start zdecydował się dopiero w ostatnich wyborach.

Kwidzyńskie Obywatelskie Porozumienie Samorządowe to lokalny odłam Platformy Obywatelskiej. W jego barwach wystartuje Marian Frankowski, w poprzedniej radzie wiceprzewodniczący, który jesienią o mandat walczył w okręgu nr 9, ale wyborczą walkę przegrał z Romanem Szałapskim (PiS) o zaledwie 7 głosów.
Wtedy wybory w okręgu 10 wygrał Wojciech Weryk, który niedawno zmarł. Z tego też powodu odbywają się wybory uzupełniające.

SPRAWDŹ TAKŻE: Wybory samorządowe 2014 w Kwidzynie. Oto nowa Rada Miasta [ZDJĘCIA]
W listopadzie walka była tam bardzo wyrównana, a okręg ten określany było jako najtrudniejszy w całym mieście. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Weryk (178 głosów), ale zdobył raptem 10 głosów więcej niż kandydat Kwidzyniaków Zbigniew Drelich. Ten z kolei również o włos prześcignął wspomnianego już Jana Szmiendow-skiego, na którego zagłosowano 163 razy. Najsłabiej w tym zestawieniu wypadł Wosiak, na którego oddano 144 głosy.

Okręg nr 10 obejmuje ulice Korczaka i Kasprowicza (od 20A do końca, bez 21)

Siedziba obwodowej komisji wyborczej mieści się w Przedszkolu Niepublicznym nr 2 (ul Kasprowicza 20F), nr tel. (55) 279 29-69. Lokal obwodowej komisji wyborczej otwarty będzie w godzinach 7-21.

Polub nas na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto