Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014 w Kwidzynie. Mariusz Kunda odpowiada na pytania mieszkańców

Rafał Cybulski
fot. AK
Jeszcze przed współorganizowaną przez nas debatą przedwyborczą kandydatów na burmistrza Kwidzyna, w ramach akcji "Masz wybór - masz głos", w Piwnicy Kulturalnej zebrała się grupa mieszkańców. Owocem tego spotkania była lista ok. 40 pytań do kandydatów, została im ona wręczona po debacie.

Grupa mieszkańców pod wodzą Dominika Sudoła z nadzieją oczekiwała na odpowiedzi, ale dostała je od dwóch kandydatów: Mariusza Kundy i Antoniego Barganowskiego. Marek Strociak nie odpowiedział wcale, zaś Andrzej Krzysztofiak zaproponował spotkanie tłumacząc: - Czas, jaki zaproponowaliście Państwo na udzielenie odpowiedzi na pytania jest zbyt krótki. Zakres pytań jest bardzo szeroki i wymagają one doprecyzowania. Z mojej perspektywy odpowiedzi na tego typu pytania mogę udzielić podczas spotkania i bezpośredniej rozmowy z Państwem. Nie zależnie od pełnionego w przyszłości przeze Mnie stanowiska, chętnie spotkam się z Państwem i porozmawiam o przyszłości i rozwoju naszego miasta.”

Poniżej odpowiedzi Mariusza Kundy (Kwidzyniacy), zaś odpowiedzi Antoniego Barganowskiego znajdziecie TUTAJ

1. W jaki sposób planujecie Panowie sprawdzać/kontrolować/monitorować, jakość wykonywania zadań zleconych/powierzanych/delegowanych przez samorząd miasta Kwidzyna organizacjom pozarządowymi oraz swoimi jednostkom organizacyjnym?
Sprawdzać, kontrolować można raczej stronę formalną zadania zleconego. Problem tutaj tkwi w zupełnie czymś innym. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że większość organizacji pozarządowych przygotowuje co roku podobne oferty i zawsze otrzymują środki na ich wykonanie. Za to bardzo sporadycznie przebijają się nowe organizacje z zupełnie nowymi pomysłami. W następstwie tego mamy marazm, bo starzy beneficjenci są pewni uzyskania środków i zbytnio nie dbają o poszerzenie oferty. Antidotum mogłoby być np. lepsze formułowanie / sprecyzowanie zadań, albo stopniowe zmniejszanie puli dotacji dla tych organizacji, które bazują wciąż na tych samych projektach.

2. Jak planujecie Panowie motywować jednostki organizacyjne gminy do podnoszenia standardów i jakości wykonywanych zadań?
W pierwszym kroku należy zdefiniować standardy, cele i tzw. Kluczowe Wskaźniki Efektywności, następnie przeprowadzić szkolenia i warsztaty umiejętności dla Kierowników i Urzędników w/w jednostek. Następnie opracować program motywacyjny – finansowy i pozafinansowy i dobrze zakomunikować oczekiwania, nagrody i konsekwencje, ewentualnie wynikające z notorycznej niechęci do efektywnej pracy na rzecz mieszkańców.

3. Czy macie Panowie pomysł na podniesienie, jakości i poziomu edukacji w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie?
Tylko w dialogu ze społecznością PSW. Gdybym miał szansę być partnerem Powiślańskiej Szkoły rekomendowałbym analizę programu naukowego pod kątem trendów rynku pracy, intensywne wsparcie rozwoju naukowo-dydaktycznego naszej, kwidzyńskiej kadry naukowej. Jestem wielkim zwolennikiem opracowania formuły finansowej „ściągnięcia” do Kwidzyna światowych „guru” nauczania w formule „Profesor Odwiedzający”, którzy wykładając przez rok-dwa będą atrakcją dydaktyczną dla studentów i asystentów z całej Polski.

4. Czy planują Panowie wprowadzić monitoring środków przeznaczanych z budżetu gminy oraz środków zewnętrznych (UE) w obszarze edukacji?  Wg Nas niektóre obecne projekty np. dla uzdolnionej młodzieży są realizowane w sposób wątpliwy?
Monitoring jak najbardziej, ale wcześniej trzeba sformułować cele, które chcemy osiągnąć i operacyjne plany ich realizacji.

5. Według Panów, która z instytucji w Kwidzynie mogłaby zostać animatorem turystyki aktywnej i sportu rodzinnego, odpowiedzialnym za rozwój turystyki aktywnej, sportu dla „zwykłych mieszkańców”, a nie dla sportowców wyczynowych czy zawodowców? Jak wyobrażają sobie Panowie program zachęcający mieszkańców (rodziny) do uprawiania lokalnej turystyki aktywnej i tzw. zielonego sportu?
Mamy na terenie miasta wielu pasjonatów, którzy realizują swoje pomysły w skali mikro i nie mogą w swoich działaniach pokonać pewnego pułapu. Dlatego w strukturach urzędu miasta powinien znaleźć się taki koordynator, który będzie spinał te wszystkie przedsięwzięcia w jeden produkt firmowany przez samorząd, ale oczywiście przy całkowitym zachowaniu autonomii podmiotów . Nie jest dobrym zjawiskiem, że duża ilość pasjonatów z Kwidzyna ucieka pod skrzydełka innych samorządów.

6. W związku ze złożoną do Miasta Kwidzyn petycją podpisaną przez 600 mieszkańców naszego miasta, dotyczącą powstania profesjonalnego kompleksu do uprawiania sportów ekstremalnych (deskorolka, bmx, rolki), powiązaną z terenami zielonymi oraz rekreacyjnymi, prosimy o ustosunkowanie się kandydatów na burmistrza naszego miasta do pytania: Czy i kiedy istnieje możliwość budowy takiego kompleksu, ewentualnie, kiedy możliwe jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu rozmów w powyższym temacie?
W naszym przypadku nie ma żadnego problemu z takimi inicjatywami, bo to właśnie KWW Kwidzyniacy w swoim programie silny nacisk położył na stworzenie budżetu obywatelskiego. Takie petycje tylko potwierdzają, że samorząd musi realizować budżet obywatelski i to jak najszybciej.

7. Gdyby mieszkańcy Kwidzyna wystąpili do burmistrza z wnioskiem o budowę nowoczesnej ścianki wspinaczkowej oraz stworzenie programu edukacji wspinaczkowej, w jaki sposób wspieralibyście ten pomysł?
Chciałbym, aby pomysł znalazł akceptację w ramach budżetu obywatelskiego, następnie przeprowadziłbym konsultacje z zainteresowanymi i fachowcami (wspinaczami), co pozwoliłoby zbudować Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia odpowiadająca rzeczywistym potrzebom w ramach możliwości.

8. Ile środków finansowych z budżetu miasta Kwidzyna rocznie wydawanych jest na utrzymanie rond i skwerów parków? Czy częste prace sezonowe np. wymiany kwiatów w tych miejscach są niezbędne? Jakie są tego koszty? Jaki macie Panowie pomysł na obniżenie kosztów zarządzania zielenią miejską?
Przeznaczone na ten cel środki znajdują się w kilku miejscach budżetu i Nam trudno podać faktyczną kwotę. Mamy przecież do czynienia ze starymi miejscami i nowymi inwestycjami. Dla zoptymalizowania wydatków potrzebny jest sensowny program nasadzeń, który uwzględni specyfikę terenu i ograniczy mnożenie zbędnych kosztów.

9.Czy planowana budowa zalewu nad rzeką Liwą jest przyszłościowym i rozwojowym, dobrym pomysłem? Jakie będą koszty utworzenia i zarządzania utworzonym tereny rekreacyjnym? Czy stać mieszkańców Kwidzyna na utrzymanie takiej inwestycji? Jak wyobrażają sobie Panowie plan alternatywny zagospodarowania meandrów Liwy?
Z niezależnych opracowań wynika, że Ten teren posiada bombę ekologiczną. Nie za bardzo rozumiem ideę budowy zalewu na wysypisku śmieci. Skoro miasto ma za dużo pieniędzy, to może lepiej odbudować Starówkę? Moim zdaniem mamy do czynienia albo z bezmyślnością, albo ktoś chce wygrać w wyścigu absurdów z pomysłami z filmów Stanisława Barei, bo ponoć ” najlepsze interesy robi się na dużych, nikomu niepotrzebnych słomianych inwestycjach”. KWW Kwidzyniacy w swoim programie zaproponowali przywrócenie i rozwinięcie funkcji rekreacyjnych tzw. Balatonowi, który powinien znaleźć się na trasie nowoczesnej ścieżki rekreacyjnej. To będziemy traktowali jako mniej kosztowną alternatywę dla niezbyt przemyślanej inwestycji nad Liwą. Liwa jest świetnym miejscem do uprawiania kajakarstwa.

10. W jaki sposób współpracowaliby Panowie z lokalnym przewoźnikiem PKS Kwidzyn w celu unowocześnienia taboru „autobusów miejskich”, aby były bardziej przyjazne środowisku?
Jeżeli dzisiaj poinformujemy wspólników i Zarząd PKS w Kwidzynie, oraz innych zainteresowanych przewoźników, że będziemy zaostrzać wymogi technologiczne, to damy im czas na przygotowanie się do zmiany.

11. Jak wg Panów powinien wyglądać mechanizm wspierania zgodnie z prawem udziału lokalnych przedsiębiorców np.w realizacji przetargach publicznych (racjonalnie i zgodnie z przepisami prawa)?
Można to robić np. poprzez umiejętne określenie warunków przetargowych, które obniżają rolę kryterium cenowe, a doceniają sprawdzone firmy z określonymi referencjami np. jakościowymi. Inne możliwe kryteria to np. ulokowane w Kwidzynie służby gwarancyjne i posprzedażowe czy postinwestycyjne. Katalog jest otwarty i zależy od charakteru inwestycji/ zlecenia.

12. Czy będą Panowie wspierać rozwój ekonomii społecznej?
Tak, w pewnym sensie. Wielokrotnie już o tym wspominałem. Jestem np. wielkim fanem akcjonariatu obywatelskiego – możemy chociażby przećwiczyć ten model z mieszkańcami przy okazji miejskich spółek komunalnych.

13. W jaki sposób będą panowie stymulować rozwój małych i średnich przedsiębiorstw?
Poprzez lokalne podatki możemy wspierać nasze mikro przedsiębiorstwa. Musimy stworzyć sprawiedliwy system rozpoznawania solidnych pracodawców i to szczególnie wśród małych oraz średnich przedsiębiorstw. Ponieważ dla takich podmiotów gospodarczych zamierzamy stworzyć przewidziane przepisami prawa ulgi.

14. Czy dostrzegają Panowie nisze rynkowe, w które mogliby zainwestować młodzi przedsiębiorcy? Jak będą Panowie wspierać młodych przedsiębiorców wchodzących na rynek?
Pomysły na biznes są domeną przedsiębiorców, rolą miasta jest zapewnić infrastrukturę, edukację i zasoby. Zamierzam uratować Park Technologiczno-Przemysłowy i uczynić z niego efektywny podmiot zapewniający start –up’om i firmom szukającym rozwoju know-how, ułatwiający pozyskanie finansowania, doradztwa marketingowego
i operacyjnego. Także i miejsce do rozwijania biznesu.

15. Jaka jest Panów wizja rozwoju pracy środowiskowej w Kwidzynie ze szczególnym uwzględnieniem świetlic, jaki miejsc integracji społecznej i pracy socjoterapeutycznej?
Przede wszystkim dostrzeżenie wszystkich aktywnych osób funkcjonujących w różnych środowiskach i poznanie ich potrzeb. Od dialogu z nimi trzeba rozpocząć budowanie wizji i formułowanie aktywności.

16. Jaki mają Panowie plan na rewitalizację społeczną mikrośrodowisk „problemowych”: Kwidzyna np. bloki przy ul. Polna, ul. Sportowa, Łąkowa, Drzymały? Co myślą Panowie o stworzeniu w tych miejscach świetlic środowiskowych pracujących ze społecznością tam zamieszkującą?
Przede wszystkim zwiększenie partycypacji w życiu społecznym i kulturalnym oraz integracja środowiskowa
i międzypokoleniowa. Pole do popisu będą miały tutaj organizacje pozarządowe, które zdopingujemy szczegółowym określeniem zadań zleconych w konkursie ofert. Dużą rolę może też odegrać nasz sztandarowy pomysł, czyli budżet obywatelski.

17. Jak wyobrażają sobie Panowie metody pracy w dzielnicach gdzie potrzebna jest rewitalizacja społeczna (np. „dolne miasto”, ul. Odrowskiego, ul. Polna, ul. Łąkowa) służące niwelowaniu deficytów rozwojowych wśród kwidzyńskich rodzin?
Edukacja jest najefektywniejszą dźwignią rozwoju społecznego, lecz i jak wyżej , czyli zwiększenie partycypacji w życiu społecznym i kulturalnym oraz integracja środowiskowa i międzypokoleniowa. Pole do popisu będą miały tutaj organizacje pozarządowe, które zdopingujemy szczegółowym określeniem zadań zleconych w konkursie ofert. Dużą rolę może też odegrać nasz sztandarowy pomysł, czyli budżet obywatelski.

18. W jaki sposób planujecie Panowie sprawdzać/kontrolować, jakość wykonywania zadań w zakresie integracji i pomocy społecznej zleconych przez Miasto Kwidzyn organizacjom pozarządowych?

Każde zlecenie powinno być precyzyjnie sformułowane, a następnie uczciwie rozliczone.

19. W jaki sposób planujecie zachęcać jednostki organizacyjne do czerpania dobrych (skutecznych i efektywnych) wzorców/praktyk/rozwiązań z Polski i zagranicy? Jak zamierzacie to egzekwować?
W miejskich instytucjach nie może być marazmu. Kto stoi w miejscu ten przegrywa. Jeżeli pracownicy samorządowi nie będą potrafili sami wykreować nowych pomysłów, to będziemy śledzić osiągnięcia innych i analizować
możliwości adaptacji projektów do naszych realiów. Będzie się liczyła skuteczność i innowacyjność.

20. Jaki wg Panów sposób profilaktyki przemocy i uzależnień jest najbardziej skuteczny i trwały?
Patologie istnieją wszędzie, a najlepszą profilaktyką wydaje mi się wzmacnianie integracji społecznej, np. poprzez edukację. Można na przykład szerzyć profilaktykę dla młodych ludzi pod kątem przemocy w ich przyszłych rodzinach, naruszając mity i stereotypy.

21. Jak wyobrażacie sobie wdrożenie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kwidzynie nowych rozwiązań planowanych w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej?
Niestety, nie mam tutaj zdania, ale wiem kogo zapytać, kiedy będzie taka potrzeba.

22. Czy mają Panowie pomysł na rewitalizację „zaniedbanych” budynków o wartości kulturowej i historycznej np. „dawne kino tęcza”- ul. Piłsudskiego, dawna synagoga ul. Batalionów Chłopskich?
Denerwuje mnie beztroska, lekceważenie i bezczynność obecnych władz w stosunku do substancji historyczno-materialnej w Kwidzynie. Instrumentów jest aż nadto. Trzeba tylko chcieć je uruchomić. Począwszy od codziennego wystawiania mandatu dla właściciela obiektu a skończywszy na przymusowym wywłaszczeniu.
Zacząłbym od bardzo aktywnej działalności prawnej, zmuszającej obecnych właścicieli do ratowania rujnowanych obiektów, a jak właściciele się do tego nie poczują, to na drodze prawnej doprowadzimy do stanu przyzwoitości. Własność to prawo, ale także obowiązek odpowiedzialności. I tę odpowiedzialność wyegzekwuję z całą stanowczością.

23. Czy planujecie panowie wprowadzić budżet obywatelski? Jeżeli tak to, jaki byłby jego mechanizm, na jakich zasadach by funkcjonował? Ile procent budżetu miasta Kwidzyna byłoby przeznaczone na Budżet Obywatelski?
Trzy razy TAK! Szczegóły na bieżąco ujawniam w Pulsie Kwidzyna. W skrócie – startujemy z poziomu ok. 2%, wydatki konsultujemy na poziomie miejskim (inwestycje ogólnomiejskie) i dzielnicowym, z czasem zwiększamy do maksymalnie możliwych rozmiarów.

24. Czy Planują panowie stworzenie w mechanizmu zabezpieczania tzw. „wkładu własnego” dla organizacji pozarządowych ubiegających się np. o środki UE?
Ciekawa propozycja, bowiem żądanie pokrywania wkładów własnych jest drenażem finansowym organizacji, przesunięciem kosztów z budżetu państwa na obywateli, zahamowaniem rozwoju sektora pozarządowego. Jako samorządowcy chyba powinniśmy podać sektorowi pomocną dłoń.

25. Jaki mają Panowie plan odnoście wdrażania nowoczesnego programu współpracy miasta Kwidzyna z organizacjami pozarządowymi, np. standardów współpracy administracji publicznej z sektorem pozarządowym rekomendowanym przez Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej?
Przede wszystkim priorytet dla innowacyjności. I większe dotacje dla dynamicznych stowarzyszeń poszerzających swoją ofertę. Bonusy dla tych, którzy potrafią czerpać środki finansowe z innych źródeł.

26. Jak planują Panowie pogłębiać dialog pomiędzy lokalnymi przedstawicielami „władzy” uchwałodawczej (radni), wykonawczej (burmistrz), pracownicy administracji samorządowej i mieszkańcami?
Zniwelowaniu podziału na uprzywilejowanych i mniej uprzywilejowanych. Wyegzekwowanie od pracowników pluralistycznego podejścia do wszystkich Klientów. Ja to nazywam „pluralizmem urzędniczym”.

27. Czy macie Panowie plan, co do tego, aby mieszkańcy czuli i widzieli, że mają realny wpływ na decyzje, dzięki, którym rozwija się Kwidzyn?
Jak najwięcej dialogu z mieszkańcami, niekoniecznie przy piwku. Konsultacje i otwarta debata. Jestem zwolennikiem demokracji referendalnej analogicznej do tej szwajcarskiej, a nie „uskowatelskiej”.

28. W jaki sposób planują Panowie upubliczniać dokumenty programowe i strategiczne tworzone przez samorząd Kwidzyna i jednostki pomocnicze, aby były one łatwo dostępne i czytelne dla mieszkańców Kwidzyna?
Jawność jest podstawą demokracji. Mamy w Kwidzynie lokalne media prasowe i telewizyjne, świat zna serwisy WWW. Damy radę.

29.Jak zamierzają Panowie stworzyć takie warunki rozwoju w Kwidzynie, aby młodzi ludzie po studiach mieli, do czego wracać?
Samorząd powinien stworzyć właściwe warunki do powstania naturalnej strefy publicznej. Poza pracą i domem muszą być takie miejsca, które wpłyną na integrację środowiska i wciągną mieszkańców do aktywności społecznej. Infrastruktura przyjaznego miasta do życia dla dorosłych i dla dzieci, przestrzeń publiczna, praca nie tylko dla „robotów” za najniższą krajową, dobre szkoły, oferta kulturalna, możliwość realizacji pasji i rozwoju osobistego. Wizję rozwoju miasta Kwidzyniaków wspierają silniki: Edukacja/Kultura/Przedsiębiorczość.

30. Jak Panowie widzą rozwój systemu rzecznego Liwy? Czy nie byłby to dobry pomysł zainwestowanie w uczynienie Liwy rzeką spławną, wykorzystywaną turystycznie?
Oczywiście. Wystarczy zobaczyć co się dzieje na Krutyni.

31. Jak wyobrażają sobie Panowie uruchomienie i funkcjonowanie nowoczesnego serwisu informacyjnego nt. życia społecznego, kulturalnego, sportowego, publicznego i gospodarczego Kwidzyna?
Mamy w mieście trzy tygodniki, dość popularne portale i dwie telewizje. Kiedyś było radio. Moim zdaniem media powinny być niezależne od władzy, bo inaczej nigdy nie będą czwartą władzą działającą w interesie mieszkańców,
a staną się niewiarygodnym klakierem możnych. Osobiście lubię słuchać radia, ale o jego powstaniu powinien zdecydować przedsiębiorca i rynek. Jeżeli Kwidzyniacy wygrają wybory, każdy tytuł będzie miał równy dostęp do informacji i żaden nie będzie tępiony z uwagi na prywatne antypatie. Odrębną sprawą jest uruchomienie informacyjnego portalu urzędowego Urzędu, lecz bałbym się jego zwyrodnienia w kierunku wazeliniarskiej instytucji lokalnego agitpropu. Jeżeli mieszkańcy pomogą w uniknięciu tej patologii, to chętnie porozmawiam.

32. Projektujemy uruchomienie Radia Kwidzyn. W jaki sposób Panowie wspieraliby taką inicjatywę?
Wsparcie jak najbardziej - tak jak każdego rzetelnego kwidzyńskiego przedsiębiorcę, jak uczciwe i niezależne media. Kiedyś byłem radiowcem, więc chętnie służyłbym radą, ale to „po godzinach”.

33. Jak wyobrażają sobie Panowie organizowanie przez najbliższe 4 lata święta naszego miasta- Dni Kwidzyna?
Najpierw zapytałbym mieszkańców. Oczywiście mam swoje pomysły – np. każdego roku inna impreza tematyczna. Wychodzimy ze stadionu i robimy imprezę, którą będzie widać prawie we wszystkich zakątkach naszego miasta. Centrum imprezy zlokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie zamku. Np. średniowieczne miasteczko pod Gdaniskiem z różnymi historycznymi atrakcjami, których nie spotkamy ani w Gniewie, ani w Malborku. Reszta po wygranych wyborach...

34. Jak będą panowie wspierać kulturę niszową, niezależną, która rozwija się w Kwidzynie?
Dedykujemy tutaj budżet obywatelski, ale również pomoc statutowej instytucji kultury. Tak się składa, że w skład KWW Kwidzyniacy wchodzi kilku niezależnych animatorów i oni wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Przypominam także, iż kultura jest jednym z naszych silników rozwoju miasta.

35. W jaki sposób zamierzają Panowie zmodernizować (merytorycznie) Kwidzyńskie Centrum Kultury?
Instytucja powinna wspierać i pomagać w realizacji przedsięwzięć kulturalnych a nie koniecznie tylko je kreować.

36. W jaki sposób „ściągniecie i zatrzymacie” Panowie do kwidzyńskiego szpitala specjalistów wysokiej klasy np. neurologów, chirurgów?
Klasyka gatunku – dobre warunki pracy i rozwoju zawodowego, oraz atrakcyjny pakiet motywacyjny są atrakcją dla każdego. Sprzęt, procedury medyczne, etc. Polecam film „Bogowie” – Profesor Religa żył w gorszych czasach. Dzisiaj jest łatwiej, wystarczy tylko umieć i chcieć. A pytanie powinno być kierowane raczej do drugiego szczebla samorządu, który oddał bez walki kwidzyński szpital i czuje się w ten sposób zwolniony z odpowiedzialności za poziom usług medycznych. A tak wcale nie jest.

37. Jak wyobrażacie sobie Panowie edukację mieszkańców Kwidzyna w zakresie pierwszej pomocy?
Nie zastanawiałem się wcześniej nad tym – istnieje system wynikający z przepisów, ale praktyczne umiejętności to jest chyba właśnie pole do popisu we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Może warto skoncentrować się na popularnym programie „Ratownicy są wśród nas”.

38. Jak planują Panowie podnosić, jakość planowania przestrzennego w Kwidzynie? Jak zwiększą Panowie role architekta miasta i konserwatora zabytków, w planowaniu przestrzennym? W jaki sposób architekt i konserwator będzie współpracował z mieszkańcami przy projektowaniu przestrzeni publicznej?
Wszystko powinno być oparte o debatę publiczną i plan zagospodarowania przestrzennego. Bez niej każdy urzędnik będzie w dowolny sposób realizował swoje wizje, które często są sprzeczne z interesami mieszkańców. Musi być lepszy przepływ informacji pomiędzy zainteresowanymi, a radni powinni ukierunkowywać mieszkańców odnośnie ich uprawnień na etapach realizacji poszczególnych inwestycji.

39 Jakimi sposobami zwiększą Panowie ilość śmietników na odpady komunalne na osiedlach?
Trzeba je najzwyczajniej w świecie zamówić i ustawić. Śmieci są z natury rzeczy i nawet z nazwy komunalne.

40. Jak będą Panowie motywować mieszkańców do segregacji odpadów?
Po pierwsze budowa świadomości, po drugie pojemniki do segregacji, po trzecie niższe ceny za odbiór śmieci posegregowanych. I najważniejsze – zamiast wyrzucania segregowanych śmieci na jedno wysypisko, dalsze ich zagospodarowanie, aby nie robić segregujących w „konia”.

41. Jak planują Panowie zadbać o „zaniedbane” i niesprzątane miejsca w Kwidzynie - np. tzw. Balaton, mosty nad rzeką Liwą, podwórka, tereny zielone - ul. Graniczna?
Przy dobrym gospodarzu miasta nie powinno być takich pytań. W ramach porządków po obecnej władzy – rewitalizacja, a następnie wystarczy po prostu dbać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto