Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze w domach dziecka. Prezentowali swoje kraje i obyczaje [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Marta Stryczniewicz
Na przełomie stycznia i lutego domy dzieci w naszym powiecie gościły wolontariuszy z organizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC projektu Speak&Inspire, która działa w 124 krajach.

W ramach projektu wolontariusze odwiedzają m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze, opowiadają o swoich krajach, kulturze, kuchni, tradycjach i uczą języka angielskiego. W Polsce organizacja AIESEC reprezentowana jest przez 17 komitetów lokalnych, w 15 miastach na ponad 54 uczelniach wyższych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa "Brat za brata" otwarta. Wkrótce koncert dobroczynny [ZDJĘCIA]

- Młodzi ludzie współpracują z przedszkolami, szkołami oraz placówkami opiekuńczo- wychowawczymi, bo mają świadomość, że za kilka lat właśnie to pokolenie będzie miało decydując głos w sprawach dotyczących przyszłości świata - relacjonuje Beata Lubowska, pracowniczka ryjewskiego domu dziecka.

W trakcie pobytu w Domach dla Dzieci studenci dzieląc się swoimi doświadczeniami uczyli wychowanków tolerancji dla innych, uświadamiali im, jak wiele korzyści może wyniknąć z różnorodności kulturowej i wymiany praktyk między współpracującymi ze sobą krajami. Uczyli też dzieci swoich ojczystych języków.

Podczas pobytu w Domu dla Dzieci w Ryjewie studenci z Ukrainy i Maroka prezentowali swoje kraje, obyczajowość i tradycję społeczności lokalnej. Spotkanie odbyło się we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Ryjewie oraz ryjewskim Gminnym Ośrodkiem Kultury.

SPRAWDŹ TEŻ: Życzenia świąteczne. Wolontariuszki z kilku państw pozdrawiają naszych Internautów WIDEO

W ramach rewanżu, wychowankowie wraz z wychowawcami pokazali gościom Kwidzyn i Malbork oraz urządzili dzień kuchni polskiej.

- Pobyt wolontariuszy to obopólne korzyści - dla dzieci poznanie nowych krajów, osłuchanie się z językiem gości, utrwalenie słownictwa oraz atrakcyjne spędzenie czasu, natomiast dla studentów potwierdzenie, iż w swoich działaniach zmierzają w dobrym kierunku, by w przyszłości „przekazać” następnym pokoleniom świat nie tylko z otwartymi granicami, ale także bardziej tolerancyjny i umiejący korzystać z potencjału, jaki ma każdy człowiek, bez względu na kolor skóry, wyznanie, czy język, którym się posługuje - podsumowuje Lubowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto