Władze Kwidzyna chcą zmian dotyczących przedszkoli niepublicznych. Dyrektorzy sześciu z ośmiu placówek przedstawili swoje stanowisko

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Urząd Miejski w Kwidzynie zapowiada zmiany dotyczące przedszkoli niepublicznych. Władze chcą, aby od września przedszkola działające w budynkach miasta były prowadzone przez organizacje pożytku publicznego. Przyszłość ośmiu placówek stoi po znakiem zapytania. Dotyczy to: Przedszkola nr 2, „Radości", „Chatki Puchatka", „Promyka", „Ekologicznego", „Jedyneczki" , „Smyka" oraz „Kolorowego". Poniżej przedstawiamy list dyrektorów pięciu placówek.

List dyrektorów sześciu niepublicznych przedszkoli w Kwidzynie, sprzeciwiających się decyzji władz miasta

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!
Nie możemy przejść obojętnie względem treści opublikowanych przez Wiceburmistrza Miasta Kwidzyna - Piotra Widza, w mediach społecznościowych (Facebook - profil Miasto Kwidzyn) w dniu 16.02.2021 r. Post ten wywołał niepokój nie tylko wśród rodziców, ale i pracowników przedszkoli. Burmistrz we wpisie poinformował, iż obecne organy prowadzące przedszkola prywatne mają zaprzestać prowadzenia tych placówek w obecnych budynkach, stanowiących własność miasta. Dotyczy to przedszkoli: Chatka Puchatka, Ekologiczne, Jedyneczka, Promyk, Radość, Smyk.

Czujemy się zobowiązane do przedstawienia Państwu naszego stanowiska. Jesteśmy przekonane, iż prezentowane stanowisko Burmistrza nie jest związane z troską o zapewnienie dzieciom miejsc w placówkach publicznych, tylko z tym, że w 2016 roku odważyłyśmy się wystąpić przeciwko Miastu na drogę sądową i walczyć o źle naliczane przez Urząd dotacje w poprzednich latach. W tych sprawach zapadło już kilka prawomocnych wyroków, które potwierdzają, że dotacje – na które nota bene w swoim wpisie powołuje się Wiceburmistrz – były przez lata źle wyliczane i w konsekwencji znacznie zaniżane. Miasto nie tylko wtedy nie poczuwało się do odpowiedzialności za swoje błędne decyzje, ale nie poczuwa się nadal. Pomimo prawomocnych wyroków sądów, władze uchylają się od ich wykonania i zaskarżają je w kolejnych instancjach, w których to również zapadają niekorzystne dla miasta wyroki, powodując dodatkowe koszty, za które płacimy my wszyscy jako podatnicy.

Co więcej, chcemy podkreślić, że wiele przedstawionych we wspomnianym poście informacji jest nieprawdziwych. Między innymi nieprawdą jest, że finanse przedszkoli nie podlegają kontroli, w przeciwieństwie do OPP. 87 proc. wszystkich kosztów jest systematycznie kontrolowanych przez rewidentów Urzędu Miasta. Od ponad 20 lat żaden z naszych protokołów pokontrolnych nie zawierał uchybień w wydatkowaniu środków publicznych.

Przedszkola Niepubliczne podlegają również kontroli Regionalnych Izb Rozrachunkowych. Co więcej, dodatkowo to właśnie Państwo od lat sprawujecie codzienną kontrolę nad działalnością placówek niepublicznych i ich jakością, co bezpośrednio przekłada się na naszą pracę, opiekę nad dziećmi, ich edukację, dodatkowe zajęcia i formy rozwoju. Podawane w poście argumenty Miasta stanowią zapewne próbę wprowadzania tzw. tematu zastępczego dla rzeczywistych przyczyn planowanej rewolucji.

Na dzień dzisiejszy Urząd nie potrafi wskazać nowych organów prowadzących, kryteriów w oparciu o które mają zostać wybrane nowe podmioty, oferty programowej przedszkoli, wysokości czesnego, kadry jaką dysponują czy też wyposażenia budynków. Planują zaś „hurtowo” zamknąć wszystkie dotychczas funkcjonujące placówki niepubliczne, zapewniając, że te zmiany odbędą się bez szkody dla dzieci, rodziców i pracowników przedszkoli.

Chciałybyśmy Państwa poinformować, że jesteśmy gotowe nadal prowadzić nasze – a przez to i Wasze przedszkola. Mamy wspaniałą kadrę, z którą macie Państwo styczność każdego dnia, zgromadzone przez wiele lat wyposażenie, jak również wiedzę i umiejętności w prowadzeniu tego typu instytucji. Miasto, chcąc wszystko to nam – i Państwu – odebrać, będzie musiało na nowo samodzielnie wszystko zorganizować.

Mając na uwadze fakt, że chociaż w ten sposób możemy przekazać Państwu nasz punkt widzenia, dziękujemy za wszystkie słowa i deklaracje wsparcia jakie od Państwa otrzymujemy. Jest to dla nas bardzo ważne, że wykonywana przez nas i naszych pedagogów praca, jest przez Państwa tak bardzo doceniana.

Z wyrazami szacunku,
Dyrektorzy Przedszkoli Niepublicznych Jedyneczka, Promyk, Radość, Chatka Puchatka, Ekologiczne, Smyk

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie