Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włącz radiową Trójkę, bo polecą "Samo-loty". Mumio czyta powieść Marka Stokowskiego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W radiowej Trójce znów będzie można posłuchać w odcinkach „Samo-lotów” Marka Stokowskiego - powieściopisarza, byłego kustosza Muzeum Zamkowego w Malborku (obecnie na emeryturze), mieszkańca gminy Ryjewo. O wyjątkowości i powieści, i nagrania z udziałem aktorów grupy Mumio świadczy fakt, że rozgłośnia zdecydowała się na powtórkę sprzed 17 lat.

"Samo-loty" Marka Stokowskiego znowu w radiowej Trójce

„Okęcie latem roku 1970. Trzynastoletni Marcin pragnie wyzwolić się od udręk doznawanych w peerelowskiej szkole i poza nią w okrutnym świecie dorosłych. Ucieczką przed lękiem i upokorzeniami stają się dla niego dwie imaginacyjne podróże lotnicze do Francji i do Ameryki. Te szalone, pełne przedziwnych przygód i zdarzeń podróże są równie rzeczywiste jak powszedni świat nędznych podwórek, wybijającego szamba, biedy, młodzieńczej miłości, zapomnianych działek i ukochanego portu lotniczego. Obie wyprawy nie przynoszą Marcinowi wymarzonego uwolnienia od zagrożeń i strachu. Dlatego musi on podjąć podróż trzecią, o wiele trudniejszą od poprzednich” - czytamy w opisie powieści Marka Stokowskiego wydanej w 2005 roku.

Kto jeszcze nie miał okazji sprawdzić, jak potoczyła się ta historia, może przeczytać tradycyjną książkę albo też e-book lub audiobook w księgarniach internetowych. Jednak teraz nadarza się jeszcze inna sposobność: wystarczy włączyć radio. Program 3 Polskiego Radia postanowił przypomnieć słuchowisko, które było już emitowane w 2006 roku. „Samo-loty” Marka Stokowskiego czytali aktorzy grupy Mumio – Dariusz Basiński i Jacek Borusiński.

- Przypadek sprawił, że na książkę trafił, nie znający wtedy jeszcze autora, Dariusz Basiński z alternatywnego kabaretu Mumio. Dariusza Basińskiego zachwyciła podobna wrażliwość na świat, liryzm i poczucie humoru do tego, jakim o świecie opowiada w swoich programach Mumio. Podzielił się tym odczuciem z Jackiem Borusińskim, współtwórcą grupy. W tym samym mniej więcej czasie Marek Stokowski podziwiał ich występy i tak oto panowie spotkali się we współodczuwaniu  naszej rzeczywistości. Droga do Trójki okazała się prosta, bo i my porozumiewaliśmy się podobnym językiem – przypominają Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz z radiowej Trójki.

CZYTAJ TEŻ: Znane powieści Marka Stokowskiego wracają w wersji elektronicznej

Rozgłośnia reklamuje "Samo-loty" jako idealną powieść familijną.

Pozornie to powieść dla młodego odbiorcy. Jej przesłanie jednak Marek Stokowski adresuje do dorosłych. Podróż wstecz jest zachętą do "odnalezienia dziecka w sobie", zagubionego gdzieś po drodze. Przy okazji otrzymujemy piękną opowieść o przyjaźni i potędze wyobraźni, bawiącą oraz rozczulającą jednocześnie. W czasie najkrótszych wieczorów roku mamy szansę zanurzyć się w świecie pełnym słońca, gdyż akcja powieści toczy się podczas najdłuższych dni – zachęcają radiowcy z Trójki.

"Samo-loty” Marka Stokowskiego, czytane przez Dariusza Basińskiego i Jacka Borusińskiego, wracają na antenę Trójki już 27 listopada. Będzie można ich posłuchać od poniedziałku do czwartku, około godz. 19.50.

"Las pełen przygód" czeka nie tylko na dzieci

Przypomnijmy, że niedawno ukazała się najnowsza powieść Marka Stokowskiego -„Las pełen przygód”, skierowana do dzieci w wieku 9 lat i więcej, chociaż limit wieku tak naprawdę nie obowiązuje. To opowieść o przyjaźni, miłości i nadziei, którą można polecać każdemu. Tomek i Miriam spotykają się w szpitalu, a mocą wyobraźni przenoszą się do niezwykłego lasu. Tam „przeżywają kolejne leśne przygody. Oboje niosą pomoc zwierzętom, a te ofiarowują im głęboką przyjaźń i radość. W zielonym lesie Tomek i Mariam odnajdują żywe źródło nadziei”.

Książka spotyka się z życzliwym przyjęciem – zarówno ze strony czytelników, o czym świadczy choćby niedawne spotkanie w Szkole Podstawowej nr 6 w Malborku; jak i ze strony recenzentów – na przykład Filip Łobodziński, wybitny literaturoznawca, w swoim artykule w „Tygodniku Powszechnym”, poświęconym Markowi Stokowskiemu i jego twórczości, namawia do sięgnięcia po lekturę.
Natomiast autor tak zachęca do przeczytania swojej, jak sam ją nazywa, książeczki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Włącz radiową Trójkę, bo polecą "Samo-loty". Mumio czyta powieść Marka Stokowskiego - Malbork Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto