Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witaj na dożynkach 2021 w Polsce! Pół litra ze słomy, wesele i szczepionki. Oto najciekawsze witacze

redakcja
Dożynki 2021, Sierakowo. Witacz z weselnikami
Dożynki 2021, Sierakowo. Witacz z weselnikami Agata Wodzień
W Krzcięcicach stanęła słomiana, "półlitrowa Żytnia", a gości witali na dożynkach, z przymrużeniem oka oczywiście, trzej panowie z butelkami w rękach, siedząc na ławce jak w serialu "Ranczo". Na święto plonów do Sierakowa zapraszali weselnicy (w sumie 30 postaci!), a do gminy Stawiszyn lekarze w maseczkach i pielęgniarka ze szczepionką dożynkową. Był też miś, któremu na szczęście nic się nie odlepiło. Zobaczcie najciekawsze witacze dożynkowe z całej Polski.

Pandemia nieco pokrzyżowała plany i nie wszędzie uda się w tym roku zorganizować dożynki. Są jednak gminy, które już rozpoczęły świętowanie zakończenia żniw i prac polowych. Oprócz uroczystych korowodów i tradycyjnych, wymyślnych wieńców, charakterystycznym elementem dożynkowego folkloru stały się również witacze. Słomiane konstrukcje, wykonane przez mieszkańców, ustawione przy drogach i na skwerach, często rywalizują w konkursach na najciekawszą dekorację.

Witajcie na dożynkach 2021!

Dzięki witaczom wszyscy wjeżdżający do gminy czy wsi wiedzą, że zbliżają się tu obchody święta plonów. Autorom tych pomysłowych, często bardzo pracochłonnych dekoracji, z pewnością nie można odmówić poczucia humoru i twórczej inwencji. Przy drogach stanęły w tym roku słomiane traktory, młyny, świnie, krowy, kury, pszczoły, miś, a nawet emotikonki na balotach.

"Niech już Covid się nie wścieko...", czyli witacz z krową i mlekiem

Furorę zrobiło wiejskie wesele w Sierakowie z młodą parą w eleganckich strojach, gośćmi, muzycznym zespołem i zastawionymi stołami. W Śliwnie pojawiła się też ciuchcia PKP. W tym roku nie brakuje również instalacji, które nawiązują do pandemii koronawirusa i szczepień. W gminie Stawiszyn pojawiła się na przykład wielka, słomiana krowa, dojący ją rolnik i hasło: "Niech już Covid się nie wścieko, my na niego mamy mleko!" A przy okazji dziękowania za dobre plony można się też było zaszczepić.

Z kolei w Czerniejewie powstał dożynkowy, wiejski punkt szczepień z lekarzami, pielęgniarzami w kombinezonach i tutejszą szczepionką o nazwie „NIDOGĘBA -Ż XD”, wynalezioną na czas święta plonów. Jak się okazuje, jej nazwa powstała z połączenia nazwy sołectw: Gębarzewo i Nidom. A każdy „pacjent” punktu szczepień mógł pobrać certyfikat – ulotkę, która zachęca do prawdziwego szczepienia przeciw Covid-19.

Zobacz: Dożynki w Czerniejewie. W Gęborzewie powstał wiejski punkt szczepień [foto]

"Z dożynek wracali, 500+ dostali"

"Obok funkcji dekoracyjnej i informacyjnej słomiane instalacje wyrażają również lokalne gusta, kreatywność i poczucie estetyki. Przez krótki okres swojego istnienia stanowią tymczasową atrakcję turystyczną danej miejscowości - czytamy na stronie Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie o tradycji dożynek mówi dr Damian Kasprzyk.

- Towarzyszące witaczom hasła odzwierciedlają natomiast stosunek ludzi do samego święta >>Do bufetu zapraszamy, przy kielonku pogadamy<<, swojego miejsca zamieszkania oraz aktualnych - lokalnych i ponadregionalnych - okoliczności społecznych, politycznych i ekonomicznych: >>Jadę na wakacje, dostałem dotacje<<, >>Z dożynek wracali, 500+ dostali<<, >>Od myszy po cesarza - wszyscy żyją z Gospodarza<< itp."

Zobacz najciekawsze witacze dożynkowe 2021:

Dożynki 2021, Sierakowo. Witacz z weselnikami

Witaj na dożynkach 2021 w Polsce! Pół litra ze słomy, wesele...

Dożynki, czyli święto plonów - tradycja

Dożynki – ludowe święto, będące podziękowaniem za ukończenie żniw i prac na polu. W czasach przedchrześcijańskich było to święto słowiańskie, które przypadało w okresie równonocy jesiennej (22/23 września). Dziś obchodzimy je w jedną z niedziel lub sobót sierpnia albo września. W czasach Słowian i plemion bałtyckich w różnych regionach Polski nosiło inne nazwy. Były m.in. wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne czy żniwniok.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Witaj na dożynkach 2021 w Polsce! Pół litra ze słomy, wesele i szczepionki. Oto najciekawsze witacze - Głogów Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto