MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne Ptakoliczenie: W piątek druga edycja przyrodniczej akcji Eko-Inicjatywy i Muzeum Zamkowego

Arkadiusz Kosiński
Uczestnicy ubiegłorocznego Wiosennego Ptakoliczenia
Uczestnicy ubiegłorocznego Wiosennego Ptakoliczenia fot. As
Kolejny raz wybierzemy się w zieloną przestrzeń budzącego się z zimowego snu Kwidzyna. Wiosenne Ptakoliczenie, które odbędzie się 20 kwietnia (piątek) to już druga edycja akcji organizowanej wespół przez stowarzyszenie Eko-Inicjatywa oraz Działu Przyrody kwidzyńskiego Muzeum Zamkowego.

- To akcja dla miłośników ptaków. W odróżnieniu od Zimowego Ptakoliczenia, tym razem nasze lornetki kierujemy na tereny leśne i łąkowe na obrzeżach miasta. Szczególnym celem są skrzydlaci mieszkańcy z nad rzeki Liwy - informują organizatorzy.

Początek akcji o godz. 9 na terenach rekreacyjnych nad Liwą. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jednakże organizatorzy uczulają, by wszyscy uczestnicy poniżej 18. roku życia przynieśli ze sobą zgodę rodziców na udział w akcji.

Czytaj również:**Pustułkowa kamera znowu działa. Obserwuj życie kwidzyńskich pustułek**

Dla wszystkich uczestników, organizatorzy przewidzieli profesjonalny sprzęt optyczny. Prócz frajdy i aktywnego wypoczynku na łonie natury, niezwykle cenne będą także porady ornitologa, który przez cały czas będzie towarzyszył obserwatorom przyrody. Na zakończenie, podobnie jak w poprzednich edycjach, po aktywnym wypoczynku, ale i sporej dawce wiedzy o lokalnej przyrodzie, na uczestników będzie czekał skromny poczęstunek.

Ptakoliczenie to inicjatywa, której międzynarodowym odpowiednikiem jest brytyjski Big Garden Birdwatch. Główną ideą akcji jest zbieranie informacji na temat gatunków ptaków występujących na określonym terenie. Zimą gromadzone są dane na temat ptaków występujących w miastach, parkach i ogrodach. Natomiast wiosną liczone są gatunki ptaków z obszarów podmiejskich, lasów i łąk.

Niedawno podsumowano Zimowe Ptakoliczenie w skali całego kraju. Aż 2,5 tys. ochotników zarejestrowało 113 tysięcy ptaków z 94 gatunków. Najwięcej było kaczek krzyżówek, bo aż ponad 30 tys. Drugie miejsce zajął gawron (8,5 tys.), a zaraz za nim sikorka bogatka. Gawron od roku 2005, kiedy Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaczęło organizować Zimowe Ptakoliczenie, plasował się w każdej edycji w pierwszej trójce. Tuż poza podium jest wróbel. Ornitolodzy alarmują jednak, że populacja wróbli wbrew pozorom, z roku na rok w miastach coraz bardziej się zmniejsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto