Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej patroli na drogach powiatu kwidzyńskiego. Mundurowi zwrócą uwagę na przejścia dla pieszych. Trwa akcja "Bezpieczny pieszy"

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Kwidzyńscy policjanci prowadzą działania "Bezpieczny Pieszy". Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądać, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

W piątek, 20 maja, mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie wezmą udział w wojewódzkich działaniach „Bezpieczny pieszy”. W obrębie przejść dla pieszych będzie można zauważyć zwiększoną liczbę patroli policyjnych. Są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków.

- Dlatego też, po raz kolejny apelujemy do kierowców i pieszych! Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, może nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi - przypominają policjanci.

Jak wskazują policyjne statystyki w ostatnich latach spada liczba potrąceń pieszych na jezdni, a wzrasta liczba zdarzeń na przejściach dla pieszych. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu, ponosi poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie.

Zmiana przepisów ruchu drogowego

Warto również przypomnieć o tym, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego i kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

Z kolei pieszemu, który przechodzi przez przejście dla pieszych bądź jezdnię zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność.

Nowy taryfikator mandatów - wykroczenia wobec pieszych:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście - 1500 zł/3000 złotych*;

  • wyprzedzanie innego pojazdu na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych - 1500 zł/3000 złotych*;

  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu - 1500/3000 złotych*;

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania pojazdem - 1500 zł/3000 złotych*;

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania - 1500 zł/3000 złotych;

  • jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych - 1500 zł/3000 złotych;

  • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej - 1500 zł/3000 złotych*.

(*). Ustawodawca ustalił, że podwojenie kary nastąpi, jeśli ten sam kierowca w ciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie. Mechanizm ten jednak na razie jeszcze nie obowiązuje – podwójna kara ma być stosowana za przewinienia rejestrowane od września 2022 roku.

Ważna rola odblasków

Warto również podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych znacznie zwiększa noszenie przez nich elementów odblaskowych. Dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierowców już z odległości 130-150 metrów, dając mu więcej czasu na reakcje. Kamizelki odblaskowe, opaski naramienne, jaskrawe parasolki czy zawieszki - wybór elementów odblaskowych jest ogromny, a ich noszenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia w warunkach pogorszonej widoczności.

Nowe stawki mandatów za wykroczenia pieszych:

  • wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd na przejściu - 150 złotych;
  • wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd poza przejściem - 200 złotych;

  • wchodzenie na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi - 200 złotych;

  • przechodzenie przez przejście, korzystając z telefonu - 300 złotych;

  • wchodzenie na przejazd kolejowo-drogowy, gdy opuszczone są półzapory lub zapory albo, gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte - 2000 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto