Wiceminister Karol Rabenda odwiedził Ryjewo. Rozmawiano o zrealizowanych inwestycjach oraz problemach samorządu gminy

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Wójt Ryjewa Sławomir Słupczyński pokazał wiceministrowi m.in. inwestycje zrealizowane ze środków rządowych oraz miejsca, które niebawem będą modernizowane
Wójt Ryjewa Sławomir Słupczyński pokazał wiceministrowi m.in. inwestycje zrealizowane ze środków rządowych oraz miejsca, które niebawem będą modernizowane Fot. Mirosław Wiśniewski
Udostępnij:
Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, odwiedził Ryjewo. Podczas spotkania z wójtem Sławomirem Słupczyńskim m.in. obejrzał inwestycje wykonane na terenie gminy ze środków rządowych, a także rozmawiał o największych bolączkach gminy.

To była pierwsza oficjalna wizyta wiceministra Karola Rabendy w Ryjewie. Jak sam przyznaje wielokrotnie przejeżdżał przez teren gminy, ale nigdy nie udało się tutaj zatrzymać na dłużej.

-Z panem wójtem już parę razy się spotkaliśmy, ale było to w szerszym gronie, albo też w zupełnie innym miejscu. Obiecałem, że jeśli będę mógł, to odwiedzę gminę Ryjewo. Zwłaszcza, że Żuławy i Powiśle to jest też region z którego pochodzę i chciałbym wspierać pochodzące stąd wszystkie pozytywne inicjatywy. Chciałem więc zobaczyć jak wygląda Ryjewo i cała gmina, a także porozmawiać o problemach mieszkańców, problemach infrastrukturalnych, o nowych projektach złożonych do „Polskiego Ładu” oraz inwestycjach, którą są jeszcze przed gminą – mówi wiceminister Karol Rabenda.

Jak podkreślał gminy i powiaty, które zostały włączone do województwa pomorskiego z dawnego województwa elbląskiego, powinny być mocniej wspierane.

-Niestety przez lata ten dystans między Metropolią czy Kaszubami, a Żuławami oraz Powiślem się coraz bardziej powiększa, a powinniśmy niwelować te różnice – dodaje K. Rabenda.

Podczas rozmowy rozmawiano również o problemach komunikacyjnych tego terenu oraz rozważanej zmianie przebiegu Drogi Krajowej nr 55. Wiceminister podkreślał, że ten temat istnieje w świadomości samorządowców.

-Poprzez to, że DK 55 jest kręta, wąska, biegnąca przez lasy, jest na niej mało ruchu. Skutkuje to tym, że we wszystkich projektach na dofinansowanie oceniana jest bardzo nisko. Musimy jednak podejść do tego tematu w sposób społeczny i rozwojowy, bo jest to droga, która może być bajpasem dla tras A1, S7. Nie można także zapominać o aspekcie turystycznym i przemysłowym – zaznacza wiceminister.

Po spotkaniu w budynku urzędu gminy wójt Sławomir Słupczyński zabrał swojego gościa na spacer po Ryjewie. Rozmawiano m.n. o planowanej modernizacji budynku ryjewskiego ośrodka zdrowia, a także inwestycjach zrealizowanych ze środków rządowych czyli modernizacji ulicy Cichej oraz ulicy Polnej. O pracach zrealizowanych w kościele bł. Michała Kozala w Ryjewie opowiedział natomiast proboszcz parafii ks. Krzysztof Sekuła.

- Chciałem pokazać ministrowi co już udało się nam zrobić dzięki środkom rządowym, chociażby Funduszowi Dróg Samorządowych, ale też to co za chwilę uda nam się zrealizować dzięki środkom z pierwszego naboru do „Polskiego Ładu”. Mówię tutaj m.in. o ciągu ulic Krzywej i Wrzosowej, na którą podpisałem umowę, o wartości prawie 4 mln złotych. Jest to właśnie pierwsza rzecz, którą zrealizujemy dzięki środkom z „Polskiego Ładu” - mówi Sławomir Słupczyński, wójt gminy Ryjewo.

Zmodernizowany zostanie także ryjewski ośrodek zdrowia, do czego walnie przyczynili się mieszkańcy gminy. Dzięki temu, że w powiecie kwidzyńskim największy stopień wyszczepienia przeciw COVID-19 był właśnie w gminie Ryjewo, samorząd otrzymał 1 mln zł.

- Z tych właśnie środków przeprowadzimy remont ośrodka zdrowia, który jest chyba takim ostatnim czarnym punktem wymagającym remontu w naszej miejscowości, jeśli chodzi oczywiście o budynki publiczne. Nie ukrywam, że do ostatnich wyborów samorządowych szliśmy z postanowieniem, że modernizacja tego budynku będzie jedną z naszych sztandarowych inwestycji. I tak naprawę dzięki naszym mieszkańcom i temu programowi uda się ją zrealizować – przyznaje wójt S. Słupczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie