Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty wielkanocne w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie. Uczestnicy zdobili jajka metodą batikową [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Warsztaty wielkanocne odbyły się w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie.
Warsztaty wielkanocne odbyły się w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie. GOK Kwidzyn
Zdobienie pisanek metodą batikową to coraz rzadziej spotykana umiejętność. Przypomniała o niej Wioleta Gintowt, instruktorka Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, która pokazywała tajniki tej wyjątkowej sztuki dekoracji podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie (gm. Kwidzyn). Każdy z uczestników zajęć mógł również ozdobić w ten sposób swoją własną pisankę.

Aromat wosku pszczelego, ciepły płomień świec, moc kolorów i wzorów zapanowały w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie. W piątek, 8 kwietnia odbyły się warsztaty wielkanocne. GOK Kwidzyn zaprosił mieszkańców gminy Kwidzyn do podtrzymania tradycji wielkanocnych – wykonania barwnych pisanek.

- W klimat wiosennych świąt i symboliki Wielkiej Nocy wprowadził nas Norbert Cesarz, dyrektor GOK w Kwidzynie. Jaja dawane w podarunku stanowiły dowód życzliwości i sympatii, dzielone i uroczyście spożywane podczas śniadania wielkanocnego miały zapewnić zdrowie i pomyślność, a skorupki pisanek rzucane na podwórze i do sadu, zapewniały nośność kur i świetne zbiory owoców. W tradycji chrześcijańskiej jajko stało się symbolem świąt wielkanocnych, przejścia od śmierci do życia i przede wszystkim Chrystusa Zmartwychwstałego - relacjonuje GOK Kwidzyn.

Warto przypomnieć, że w Polsce pisankami nazywa się przede wszystkim jaja dekorowane techniką batikową, czyli „pisaną”, najstarszą ze wszystkich. Polega ona na „pisaniu” wzoru roztopionym woskiem na skorupce jaja.

- Wzory rysuje się specjalnym pisakiem zaopatrzonym w miniaturowy lejek, z którego wosk spływa na skorupkę lub szpilką, którą wykonuje się wzory tzw. łezkowe. Następnie jajko zanurza się w barwniku. Miejsca pokryte woskiem nie zostają zafarbowane i w efekcie uzyskuje się jasny wzór – w naturalnym kolorze skorupki – na jednolitym, ciemniejszym tle.

Wioleta Gintowt, instruktor GOK Kwidzyn, wytłumaczyła uczestnikom etapy i tajniki tworzenia pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

- Chętnych do nauki tradycyjnej sztuki zdobienia jaj nie brakowało. Pracownia pękała w szwach. Wszyscy uczestnicy warsztatów z wielką starannością i zaangażowaniem ozdabiali najpierw kurze, później gęsie jaja, które przekazał Ryszard Świąder z Zakładu Wylęgu Drobiu ze Sztumu. Bardzo nas cieszy, że w warsztatach brały udział całe rodziny! - informują organizatorzy.

Dla najmłodszych dzieci został przygotowany stół z drewnianymi jajami, które ozdabiali techniką decoupage. Natomiast starsze dzieci i dorośli tworzyli wzory woskiem pszczelim poznając metodę batiku.

- Rodzinne dekorowanie jaj, to idealnie spędzony czas przed Wielkanocą! Możemy go poświęcić najbliższym, podtrzymać tradycje oraz własnoręcznie wykonać wyjątkowe i niepowtarzalne pisanki.

Warsztaty wielkanocne odbyły się w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie.

Warsztaty wielkanocne w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastw...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto