Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Karnym w Kwidzynie pojawiły się dwa defibrylatory [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. kpt. Anna Orzechowska-Winnicka/Zakład Karny w Kwidzynie
Na terenie Zakładu Karnego w Kwidzynie pojawiły się dwa defibrylatory AED. Niewielkie urządzenia zawisły na ścianie dyżurki oddziałowego w dwóch pawilonach mieszkalnych kwidzyńskiego zakładu karnego.

Urządzenia są dostępne przez 24 godziny na dobę i może z nich skorzystać osoba udzielająca pierwszej pomocy drugiej osobie w przypadku nagłego zatrzymania pracy serca.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED jest to urządzenie, które analizuje rytm serca i w razie potrzeby (w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia) poprzez elektrody defibrylacyjne jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do serca poszkodowanego. Celem defibrylacji jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca u osoby poszkodowanej. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED w połączeniu z resuscytacją krążeniowo oddechową w czasie 3-5 minut od utraty przytomności może skutkować przeżywalnością nawet do 49-75 proc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwidzyn: Jabil podsumował program grantowy. Przekazano 5 defibrylatorów [ZDJĘCIA]

Najlepszym sposobem na zwiększenie szansy na przywrócenie krążenia jest przestrzeganie każdego z ogniw łańcucha przeżycia: szybkie dotarcie do poszkodowanego, wczesne podjęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej, wczesna defibrylacja, wczesna zaawansowana pomoc medyczna. Każdy z tych kroków zwiększa szanse na uratowanie życia. Pominięcie któregokolwiek z nich zmniejsza szanse poszkodowanego.

Defibrylator, który znajduje się na terenie zakładu karnego ma za zadanie przeprowadzić użytkownika przez każdy z koniecznych etapów pomyślnej akcji ratowniczej: od sprawdzenia stanu pacjenta, wezwania pomocy, oceny oddychania i krążenia do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przeprowadzenia defibrylacji. Na podstawie “wytycznych resuscytacyjnych 2015” Europejskiej Rady Resuscytacji zaleca się, aby w miejscach publicznych, gdzie występuje epizod zatrzymania krążenia częściej niż raz na dwa lata, instalować urządzenia resuscytacyjne w dostępie krótszym niż 3-4 minuty.

Dotychczas kwidzyńska jednostka była w posiadaniu jednego defibrylatora znajdującego się u dowódcy zmiany. Obecnie dwa kolejne zostały zainstalowane na oddziałach mieszkalnych. W planach jest zakup jeszcze jednego urządzenia do oddziału mieszkalnego zakładu karnego typu otwartego.

Urządzenie AED jest tak zbudowane, aby osoby które muszą go użyć nie miały z tym żadnego problemu. Urządzenie automatycznie podpowiada kolejność wykonywanych działań przy poszkodowanym. Najważniejsze jest by stwierdzić nieprzytomność poszkodowanego i skontrolować czy ma zachowany oddech. Brak oddechu potwierdza konieczność wezwania Zespołu Ratownictwa Medycznego i podjęcia resuscytacji. Jest to moment w którym powinniśmy zapewnić dostęp do urządzenia AED. Uruchamiamy je i słuchamy poleceń głosowych urządzenia, reagujemy na polecenia pisane na wyświetlaczu lub na diody migające przy obrazku sugerującym kolejność zadań.

SPRAWDŹ TAKŻE: Defibrylatory w pociągach na trasie Malbork - Grudziądz

Defibrylatory AED są już trwałym elementem krajobrazu Kwidzyna. W ramach budżetu obywatelskiego zakupiono 4 sztuk i trafiły one do instytucji publicznych. Na początku 2017 roku kolejne dokupiła firma Jabil, w ramach programu grantowego zorganizowanego z okazjio 25-lecia istnienia zakładu w naszym mieście, natomiast teraz w bezpieczny krajobraz miasta wpisuje zakład karny.

Dla poprawy bezpieczeństwa w kwidzyńskim zakładzie karnym zakupiono również nożyczki ratownicze firmy Laetherman, które ułatwiają szybki dostęp do klatki piersiowej osób z zatrzymaniem krążenia.

Dyrektor kwidzyńskiego więzienia sukcesywnie dąży do zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz osadzonych, odbywających kary pozbawienia wolności w tutejszej jednostce.

- Jak pokazuje praktyka, zastosowanie defibrylatora AED w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. Jako zakład karny dążymy do poprawy bezpieczeństwa naszych funkcjonariuszy, pracowników oraz osadzonych, dlatego też zdecydowaliśmy o zakupie tego urządzenia ratującego ludzkie życie - mówi płk Jan Komoszyński, dyrektor ZK Kwidzyn.

Po zamontowaniu sprzętu w ZK Kwidzyn zaplanowano szkolenie funkcjonariuszy Służby Więziennej z metod i zasad jego użycia. Każdy z funkcjonariuszy będzie miał również możliwość wypróbować defibrylator na specjalnym manekinie.

MedBus TVN w Rzeszowie. Bezpłatne warsztaty z pierwszej pomocy przy zawale serca

Obserwuj nas na Twitterze!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto