Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Kwidzynie ruszył program Koordynowanej Opieki Ciężarnej. Może do niego przystąpić każda przyszła mama [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Kosiński
fot. Karolina Staniszewska/"Dziennik Bałtycki"
Kompleksowe podejście do ciąży, porodu i połogu, a w tym plan porodu, całodobowa opieka, badania i konsultacje u specjalistów oraz opieka nad noworodkiem - to najważniejsze zalety przygotowanego przez NFZ programu Koordynowanej Opieki Ciężarnej (KOC), który ruszył 1 stycznia w EMC Szpitalu Zdrowie w Kwidzynie.

W ramach Koordynowanej Opieki Ciężarnej, nad zdrowiem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej i koordynatora, który będzie zapewniał pełną opiekę od momentu zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych 6 tygodni życia. W razie potrzeby, prowadzący ciążę specjalista, może zlecać niezbędne badania i konsultacje innych lekarzy lub przyjąć pacjentkę do szpitala, jeśli jej stan zdrowia będzie tego wymagał.

Do programu można przystąpić na każdym etapie ciąży, nawet tuż przed porodem. Po podpisaniu deklaracji pacjentki otrzymają kartę informacyjną wraz z danymi kontaktowymi do koordynatora, który będzie sprawował opiekę. W ramach KOC pacjentki mogą teraz wybrać, czy ich ciążę będzie prowadziła położna czy lekarz ginekolog. Nowością jest także specjalny numer telefonu, pod którym o każdej porze przyszła mama będzie mogła uzyskać konsultację i rozwiać ewentualne wątpliwości, dotyczące swojego stanu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital w Kwidzynie ma nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii [ZDJĘCIA]

Każda ciężarna otrzyma również plan opieki dostosowany do jej stanu zdrowia i etapu ciąży, przygotowany według wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Doświadczone położne pomogą w odpracowaniu indywidualnego planu porodu, uwzględniającego oczekiwania pacjentki, w tym m.in. czy ma to być poród rodzinny i czy są wskazania lekarskie do znieczulenia bólu porodowego.

- Bardzo się cieszę, że specjalny program opieki nad kobietą ciężarną ruszył w naszym szpitalu. Będziemy mogli czuwać nad zdrowiem mamy i dziecka przez cały okres ciąży i porodu. Zadbamy m.in. o terminowość, rodzaj i liczbę wykonywanych badań czy konsultacji. Jestem przekonany, że w połączeniu z nowo wyremontowanym traktem porodowym oraz wprowadzeniem znieczulenia zew-nątrzoponowego będziemy dla przyszłych mam szpitalem pierwszego wyboru - mówi Dawid Klecha, dyrektor szpitala w Kwidzynie.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej NFZ wprowadził w II połowie 2016 roku. Szpital w Kwidzynie, w którym każdego roku przychodzi na świat 1 tys. dzieci, przystąpił do niego jako trzeci w województwie pomorskim.

Remont na oddziale

Przebudowa traktu porodowego w szpitalu zaczęła się w lipcu 2018 roku.

- Dotychczas zakończyliśmy już prace w części, gdzie dzieci będą przychodziły na świat siłami natury. Powstały dwie sale porodowe, w tym jedna do porodów rodzinnych, sala obserwacyjna poporodowa i łazienki. W tej chwili przebudowujemy zespół pomieszczeń, gdzie będzie blok operacyjny do cięć cesarskich, którego wcześniej w szpitalu nie było. Prace dobiegają końca i mamy nadzieję, że w marcu będą mogły odbyć się tam pierwsze ciecia cesarskie - informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa firmy EMC Instytut Medyczny.


Zmiany standardów opieki okołoporodowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto