18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W PORD spotkali się specjaliści od ruchu drogowego

Anna Werońska
A. Werońska
Potrzebna jest nowelizacja ustawy - takim wnioskiem przedstawiciele wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego zakończyli w piątek konferencję w gdańskim PORD. Ustalenia spisano, niezwłocznie zostaną wysłane do Ministerstwa Infrastruktury.

Uczestnicy trzydniowego spotkania apelują o zmianę artykułu ustawy Prawo o ruchu drogowym, mówiącego o finansowaniu WORD-ów i o tym, na co mogą one wydawać pieniądze.

- W artykule pojawia się sformułowanie, że przychody ośrodka to wpływy z opłat za przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy oraz wpływy za wykonanie innych zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego - wyjaśnia Izabela Czapczyk z Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Szczególnie drugie stwierdzenie jest nieprecyzyjne, bo każdy inaczej może interpretować zadania związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Zdaniem niektórych dyrektorów ośrodków ruchu drogowego, może to być np. zbudowanie kładki dla pieszych nad torami kolejowymi czy bezpiecznego skrzyżowania. Inni ograniczają zadania do organizowania konkursów z wiedzy o ruchu drogowym. Dlatego w piśmie wysłanym do ministerstwa uczestnicy sugerują utworzenie katalogu, który jasno określałby zadania związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

- Chcemy, by ośrodki z różnych regionów dzieliły się swoimi pomysłami na polepszenie sytuacji na drogach - mówił Antoni Szczyt, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Tak właśnie było w Gdańsku. Dyskutowano m.in. o zmniejszeniu do 2013 roku liczby wypadków śmiertelnych o 50 proc. (w porównaniu z rokiem 2003). A także o współpracy z policją, organizowaniu turniejów z wiedzy o ruchu drogowym, szkoleniach kierowców autobusów szkolnych, budowie miasteczek ruchu drogowego i działaniach kontrolnych. - Zależy nam na wymiernych efektach - mówił dyrektor Szczyt. - W Polsce mimo dość niskiego w porównaniu z innymi państwami unijnymi wskaźnika motoryzacji zagrożenie zdrowia i życia uczestników ruchu jest nadal wysokie. Rocznie w wypadkach drogowych ginie 8 tys. osób, czyli średniej wielkości miasteczko. Koszty zdarzeń drogowych szacuje się na 20 mld zł rocznie.

W konferencji, poza przedstawicielami wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, udział wzięli m.in.: Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, Katarzyna Turska , sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, i Jerzy Góra, sekretarz Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto