Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Janowie mural, w Brachlewie instalacja artystyczna, a w Rozpędzinach mozaika. Podsumowano projekt GOK-u

Karolina Staniszewska
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie/Marcin Kurkus
W maju, Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie wystartował z projektem “Śladami lokalnych historii”. Swoim zasięgiem objął on trzy wsie, a jego uczestnicy mogli odkrywać i rozwijać swoje pasje, a także poznawać historię swoich miejscowości. Na jego realizację GOK pozyskał środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

“Śladami lokalnych historii”, to kolejny projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Jego głównym celem, jak podkreślają autorzy, jest kształtowanie kreatywności, rozwijanie zdolności i pasji wśród mieszkańców, poprzez wspólne działania i zagłębienie się w lokalną przestrzeń i jej historię. Założeniem projektu było kształtowanie w mieszkańcach takich form ekspresji twórczej, które poprzez aktywne działania będą pociągały za sobą zmianę w najbliższej przestrzeni publiczne.

- To kolejny duży projekt, który zrealizowaliśmy z mieszkańcami wsi Brachlewo, Rozpędziny oraz Janowa - mówi Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.

Jak dalej tłumaczy, działania były realizowane w trzech modułach badawczych, co miało wzmóc utożsamianie mieszkańców z miejscem zamieszkania, zainteresowanie lokalną historią, kulturą, tradycją i wzbudzenie świadomość przynależności do małej ojczyzny.

- Projekt rozpoczął się od odkrywania skarbów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego poprzez badanie lokalnej historii, tradycji, obyczajów, kultury i sztuki, ważnych miejsc i ludzi - dodaje.

Podsumowanie projektu
W miniony weekend podsumowano realizację projektu w Brachlewie i Janowie. Przypomnijmy, że w każdej z miejscowości biorących udział w projekcie, w przestrzeni publicznej powstał inny obiekt w artystycznej formie. W Brachlewie powstała instalacja artystyczna, w Janowie mural, a w Rozpędzinach mozaika. Wszystkie prace były poprzedzone warsztatami, a wykonanie odbyło się pod uważnym okiem artystów.

W Brachlewie przy głównej drodze powstała instalacja artystyczna, pod kierownictwem artysty Mieczysława Wojtkowskiego we współpracy z Piotrem Jakubowskim oraz mieszkańcami. Brachlewo, to miejsce przepełnione ciekawą historią związaną z życiem codziennym jej mieszkańców, ich troskami, ważnymi miejscami oraz wydarzeniami. To wszystko zostało zawarte w instalacji artystycznej, która tu powstała.

Natomiast w Janowie mieszkańy we współpracy z artystami Katarzyną Gądzielą i Czesławem Fankidejskim, stworzyli mural na ścianach szkoły podstawowej. Praca nawiązuje do historii miejscowości i jej mieszkańców. Przypomnijmy, że tworzenie muralu poprzedziły warsztaty badawcze, podczas których mieszkańcy odkrywali historię Janowa, poszukiwali szczególnych miejsc i wydarzeń kojarzących im się z tą miejscowością.

W Rozpędzinach efektem finalnym projektu jest mozaika na placu zabaw. Powstały tu dwie ławki, która je ozdabia. Nad wszystkim czuwała artystka Jessica Czarnecka, której pomagała instruktor Ewa Łozińska z Gminnego Ośrodka Kultury. Przy pracy, jak w pozostałych miejscowościach, nie brakowało też najmłodszych pomocników, którzy chętnie brali udział w tworzeniu dzieła. Podsumowanie projektu w Rozpędzinach wraz z uroczystym odsłonięciem pracy odbędzie się w piątek, 11 października.

- Każda z tych trzech form jest inna, wymagająca innej działalności twórczej zarówno od artystów jak i mieszkańców. O trzech lat realizujemy ten model współpracy z lokalnymi społecznościami, rok rocznie pojawiamy się w innej wsi z propozycją współpracy - podsumowuje Katarzyna Bednarek.

Jak dalej podreśla, tego typu projekty cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

- Zainteresowanie naszymi projektami jest tak duże, że moglibyśmy spokojnie zagościć w wielu miejscowościach. Jednak ze względów organizacyjnych jest to niemożliwe. Jeśli tylko uda się nam kolejny raz uzyskać dofinansowanie, wówczas będziemy działać dalej w kolejnych wsiach z naszymi mieszkańcami. Działania te są wynikiem pozyskania przez GOK w Kwidzynie dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tłumaczy Bednarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto