Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Uszyj z nami misia". Warsztaty dla osadzonych z Zakładu Karnego w Kwidzynie [ZDJĘCIA]

AK
fot. kpt. Anna Orzechowska-Winnicka/Zakład Karny w Kwidzynie
Więźniowie z Zakładu Karnego w Kwidzynie, wraz ze swoimi dziećmi wzięli udział w warsztatach, podczas których szyli misie. To jeden z programów resocjalizacyjnych dla osadzonych realizowany na terenie kwidzyńskiego więzienia.

Na początku listopada br. funkcjonariusze kwidzyńskiego więzienia przygotowali program resocjalizacji, który u podstaw miał tworzyć, umacniać i uczyć właściwych relacji między ojcem a dzieckiem. Do współpracy przy jego realizacji zaprosili Fundację Pomimo Wszystko z Grudziądza.

Jak twierdzi Izabela Globke, prezes fundacji, bez ojców rodziny rozpadają się i cierpią psychicznie, a zarazem ekonomicznie.

- Bez ojców dzieci dorastają z potężnym brakiem, który będzie nękał je przez całe życie. Ojcowie nie są luksusem w życiu rodzinnym, ale oczywistą osią życia rodzinnego. Nadają oni dodatkowy wymiar życiu ich synów i córek, których matki nie mogą w pełni ukształtować samodzielnie. Ojcowie są po prostu niezbędni w pozytywnym rozwoju swoich dzieci. Usunięcie ich z rodzin oznacza uderzenie w przyszłe pokolenia - mówi Izabela Globke.

"Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli"

Zajęcia w ramach programu opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość. Celem podjętych działań jest przekazanie mężczyznom, odbywającym kary pozbawienia wolności, metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko.

Uczestnicy programu - ojcowie, mogą doświadczyć jak ważną rolę odgrywa ojciec w życiu swojej rodziny. W ramach warsztatów ojcowie mają poznać różne bariery w relacjach z dziećmi i potrzeby, jakie dzieci przejawiają wobec rodziców, a także nauczyć się sposobów ich zaspokajania. Skazani poprzez udział w programie dowiadują się, że ich zaangażowanie w życie rodziny powinno być odpowiednio duże, tak, by nic nie przesłaniało życia rodzinnego, i że bardzo ważny jest ten czas, który codziennie mogą dać swoim dzieciom. Także poznają słabe i mocne strony siebie jako ojców. Widzą, co mają podobnego z własnymi ojcami, a co ich różni i mogą się głębiej zastanowić nad tym, co zrobić, by być lepszym ojcem.

Jak mówią funkcjonariusze SW, program "Uszyj z nami misia” zakłada pomoc w nawiązaniu bliższych relacji skazanych z ich dziećmi. Program ma pomóc w nawiązaniu i utrzymaniu bliskości z dzieckiem.

Tato, jesteś ważny! Pomimo Wszystko

Zakończeniem programu jest udział w warsztatach, podczas których ojciec (osadzony w zakładzie karnym) wraz ze swoim dzieckiem szyją dwa misie. Misie są szyte od samego początku, czyli uczestnicy i ich dzieci wybierają kolor materiału, wypełnienie, ozdoby, a potem szyją zabawki. Jeden z uszytych misiów dziecko może zabrać ze sobą do domu (jako zabawka zrobiona z tatą), a drugi zostaje przekazany m.in. pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy wykorzystają go dla potrzebujących rodzin (w trakcie różnych interwencji pracowników socjalnych).

- Pierwsza edycja programu właśnie dobiega końca. Najciekawsze okazały się warsztaty z szycia misia. Podczas tych zajęć powstały m.in. Milenka, Ela, Elza i Tuptuś… misie, które uszyły dzieci i nadały im imiona – podsumowuje mł. chor. Dagmara Sabiszewska, wychowawca współprowadzący program.

- Warsztaty to okazja do ujrzenia szczęśliwych, uśmiechniętych i chętnych do pomocy dzieci wraz z ich rodzicami. Za pośrednictwem małego misia spotykają się ojciec i jego dziecko – każde stojące po innej stronie muru... a wokół nich zaczyna budować się optymizm, poczucie bezpieczeństwa i miłość - podsumowuje Izabela Globke

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto