Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Janowie upamiętniające 101. rocznicę plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Msza św. oraz symboliczne złożenie kwiatów

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
W plebiscycie mieszkańcy powiślańskich wsi: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo opowiedzieli się za przyłączeniem do Polski
W plebiscycie mieszkańcy powiślańskich wsi: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo opowiedzieli się za przyłączeniem do Polski Fot. Mirosław Wiśniewski
Uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowie, a także złożeniem kwiatów na mogile pomordowanych Janowiaków uczczono 101. rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Uczestnicy uroczystości odwiedzili także izbę pamięci znajdująca się w Szkole Podstawowej w Janowie, a także otrzymali wydaną w ubiegłym roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kwidzyn książkę „Mała Polska” Kazimierza Przyborowskiego.

Podczas Mszy św. odprawionej w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, przypominano bohaterską postawę dawnych mieszkańców Janowa i okolicznych miejscowości oraz ich wierność polskiej tradycji narodowej i kulturalnej. Podkreślano, że tradycja ojczysta, język, wiara, zostały im zaszczepione w rodzinach oraz w kościele.
Po nabożeństwie delegacje organizacji, samorządów oraz lokalnych instytucji złożyły kwiaty przy mogile pomordowanych janowiaków, a także na grobie Tadeusza Tollika, pierwszego wójta tych ziem po wygranym plebiscycie w 1920 roku.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani odwiedzili dawny budynek Szkoły Podstawowej w Janowie, gdzie obecnie mieści się wystawa poświęcona m.in. Plebiscytowi na Powiślu, Warmii i Mazurach. Chętni mogli również otrzymać egzemplarz książki Kazimierza Przyborowskiego „Mała Polska”.

- Jest to monografia o losach plebiscytowych i o tym wszystkim co tutaj się wydarzyło – wyjaśniał Norbert Cesarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. - W ubiegłym roku Biblioteka Publiczna Gminy Kwidzyn wydawała tę książkę z okazji 100-lecia Plebiscytu. Nie mieliśmy jednak jeszcze okazji w żaden sposób jej wręczyć czy też podarować. Jest to więc pierwsza okazja do jej zaprezentowania.

Przypomnijmy, że 11 lipca 1920 roku, na podstawie decyzji Traktatu Wersalskiego, ustalającego nowy porządek w Europie po zakończeniu I wojny światowej, na obszarze Warmii, Mazur i Powiśla odbył się plebiscyt, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec. Plebiscytem na Powiślu objęto cztery powiaty (suski, kwidzyński, sztumski, malborski). W okręgu kwidzyńskim za Polską oddano 7947 głosów (7,6%), a zdecydowana większość poparła Niemcy - 96 894 (ok. 92%). Ostatecznie w wyniku głosowania stronie polskiej przyznano jedynie 8 gmin. Wśród nich były powiślańskie wsie: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo, których mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem tych ziem do Polski. W efekcie po prawej stronie Wisły wydzielono niewielki obszar obejmujący te miejscowości (wraz z portem rzecznym w Korzeniewie, ale bez wsi Korzeniewo), który włączony został w granice Rzeczpospolitej Polskiej. Ze względu na lokalizację obszar ten nazywany był „Małą Polską” lub „Rzeczpospolitą Janowską”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto