UMKS Kwidzyn. Pierwsze, historyczne złoto Igi Müller

Archiwum UMKS Kwidzyn
Nareszcie! Po pięciu latach ciężkiej pracy na treningach, UMKS Kwidzyn doczekał się pierwszego w swojej historii, złotego medalu zawodów mistrzowskich w biegu na orientację . W Pucharze Najmłodszych dokonała tego Iga Müller.

Podczas rozgrywanego w Gar-czynie koło Kościerzyny Pucharu Najmłodszych 2016 w biegach na orientację - nieoficjalnych Mistrzostw Polski Dzieci do lat 14 - złoty medal wywalczyła Iga Müller. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie wygrała rywalizację w kategorii K11 na dystansie klasycznym. Zespołowo UMKS Kwidzyn po raz drugi z rzędu wywalczył bardzo wysokie, 6 miejsce.

Drobne błędy
Już pierwszy dzień zawodów zapowiadał duże emocje i dobre biegi zawodników UMKS podczas rywalizacji na dystansach sprinterskich. Wszystko wskazywało na to, że zawody rozegrane zostaną w ulewnym deszczu, jednak dosłownie na trzy godziny zawodów, pomiędzy 14 a 17, opady ustały i młodzi zawodnicy mogli rywalizować w dość sprzyjających warunkach, czego efektem były 2 medale i zwycięstwo w kategorii open.

Z zawodników UMKS najlepiej zaprezentowała się Iga Müller, która w kategorii K11 wywalczyła srebrny medal, nieznacznie tylko przegrywając złoto. Drugi medal - brązowy - dla kwidzyniaków w kategorii M10N zdobył Paweł Perfikowski (Społeczna SP). Dodatkowo, świetnie spisała się również Natalia Szuba (Gimnazjum nr 3), zwyciężczyni kategorii open (towarzyszącej Pucharowi), wygrywając z wieloma doświadczonymi trenerami i zawodniczkami elity żeńskiej.

- Wynik byłby jeszcze lepszy, ponieważ mimo świetnego biegu na całej trasie, poprzez błąd na jednym z kilkunastu przebiegów między punktami, Alicja Kędzior przegrała brązowy medal, Szymon Górski srebro, a Wiktor Müller złoto. To były pozycje na które bardzo liczyłem i których zabrakło nam do pełni szczęścia. W tym jest jednak szczególny urok biegów na orientację, gdzie na dokładnie całej trasie trzeba utrzymać równy, wysoki poziom kondycji i koncentracji umysłu - komentuje trener i prezes UMKS Tomasz Müller.

Warte odnotowania są również wyniki wspomnianego Szymona Górskiego (Gimnazjum Gardeja - 4 m. w kat. M14), Wiktora Dronia (SP 6 - 5 m. w kat. M10N), Natalii Pudlis (Gimnazjum nr 3 - 6. w kat. K14), Adama Zaremby (Społeczna SP - 7 m. w kat. M10).

Upragnione złoto
Na poprawę wyników nie trzeba było jednak długo czekać, ponieważ jeszcze skuteczniejsze w wykonaniu UMKS okazały się sobotnie biegi, kiedy to zawodnicy rywalizowali na dystansach klasycznych. Tu fantastycznie spisała się ponownie Iga Müller, która zwyciężając w kat. K11 wywalczyła pierwszy w historii UMKS Kwidzyn złoty medal na imprezie rangi mistrzowskiej.

Równie dobrze, tym razem na całym dystansie, pobiegła również Alicja Kędzior (Społeczna SP), w tej samej kategorii zdobywając srebrny medal. Na tym samym, doskonałym drugim miejscu i ze srebrnym medalem zawody ukończył również Wiktor Droń w kat. M10N. W pierwszej ósemce poszczególnych kategorii zawodów miejsca wywalczyli także Paweł Perfikowski (4 m. w kat. M10N), Rafał Gąsior (Gimn. nr 3 - 4 m. w kat. M14), Tymon Netkowski (Społeczna SP - 5 m. w kat. M10N), Mikołaj Pękal (SP6 - 7 m. w kat. M10N), Szymon Górski (7 m. w kat. M14) i Wiktor Müller ( SP4 - 8 m. w kat. M12).

Na koniec sztafety
Ostatniego dnia Pucharu Najmłodszych w biegach na orientację zawodnicy rywalizowali w trzyosobowych zawodach sztafetowych. Tego dnia również zawodnicy UMKS postarali się o medal, wywalczony przez sztafetę w kategorii M12 w składzie Mateusz Soliwoda (SP4), Wiktor Wilk (Społeczna SP) i Wiktor Müller. Tuż za podium, na bardzo wysokich 4 miejscach, znalazły się jeszcze sztafety w kategorii K12 (Hanna Perfikowska (Społeczna SP), Alicja Kędzior, Iga Müller ) i w kategorii M10 (Adam Zaremba, Wiktor Droń, Marceli Gajewski (Społeczna SP)). Bardzo dobrze pobiegli również zawodnicy sztafety w kategorii M14 (Rafał Górski, Natalia Pudlis i Szymon Górski), którzy zawody ukończyli na 6 miejscu.

Ostatecznie, w stawce 29 klubów z całej Polski, na bardzo wysokim 6 miejscu UMKS Kwidzyn zakończył również rywalizację w klasyfikacji klubowej. Jest to powtórka z roku poprzedniego, kiedy to w Sztutowie reprezentacja Kwidzyna również okazała się szóstą siłą w Polsce wśród dzieci do lat 14. Tyle tylko, że rok temu zawodnikom UMKS do zajęcia 6 miejsca „wystarczyło” zgromadzenie 107 pkt., a dziś do tego potrzebowali aż 151 pkt., co wynikało z jeszcze wyższego i bardziej wyrównanego poziomu zawodników biorących udział w tegorocznym Pucharze Najmłodszych.

- 6 medali, sporo miejsc tuż za podium za podium i 6 miejsce w Polsce klubowo. Jak tu nie być szczęśliwym. Jak patrzę z kim przegraliśmy w klasyfikacji klubowej - UNTS Warszawa, Wawel Kraków, MOS Wrocław czy Azymut 45 Gdynia - gdzie wszędzie pracuje po kilku trenerów z doświadczeniem w pracy z kadrą narodową i międzynarodowym doświadczeniem zawodniczym - to należy stwierdzić, że nasi zawodnicy zaprezentowali się znakomicie. Jestem z nich po prostu dumny - dodaje Tomasz Müller.

Tegoroczny Puchar Najmłodszych już za nami a my ściskamy kciuki już za jeszcze lepsze wyniki naszych młodych biegaczy na orientację w przyszłym roku, kiedy to zawody rozegrane zostaną w Warszawie.