Udane starty UMKS Kwidzyn w Wawel Spring Cup oraz Pucharze Europy Środkowej w bno. Złoto dla Katarzyny Szafarewicz, srebro dla Pawła Pękala

OPRAC.:
Trzydniowe zawody w biegach na orientację rozgrywały się w iście zimowej aurze
Trzydniowe zawody w biegach na orientację rozgrywały się w iście zimowej aurze Fot. materiały nadesłane
Katarzyna Szafarewicz wywalczyła złoty medal w zawodach „Wawel Spring Cup” rozgrywanych na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Srebro w swojej kategorii wywalczył natomiast Paweł Pękal. Z dobrej strony zawodnicy UMKS Kwidzyn zaprezentowali się także w rozgrywanym w tym samym czasie Pucharze Europy Środkowej Juniorów.

Sezon zawodów w biegach na orientację rozpoczął się już na dobre. W pierwszy weekend kwietnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Olkuszu i w okolicach Ogrodzieńca, odbyły się bowiem równolegle dwie imprezy sportowe: Puchar Europy Środkowej Juniorów (CEYOC), w którym brali udział zawodnicy w przedziale wiekowym 16-18 lat oraz zawody „Wawel Spring Cup”, w którym brali udział zawodnicy pozostałych kategorii wiekowych.

W rywalizacji pucharowej CEYOC wystartowało 279 zawodników z zespołów narodowych krajów Europy Środkowej (Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Słowenia i Niemcy) oraz najlepszych klubów bno z tych państw. W zmaganiach „Wawel Spring Cup” wzięło natomiast udział 472 zawodników z Polski oraz krajów Europy Środkowej. Warto dodać, że w obu startach uczestniczyli również zawodnicy UMKS Kwidzyn. Trzy osoby startowały w CEYOC z racji powołania do Kadry Narodowej Juniorów, a ośmioro stanowiło klubową reprezentację UMKS Kwidzyn. Dodatkowo 13 osób wystartowało również w zawodach „Wawel Spring Cup”.

- Wiosenne z nazwy zawody „Wawel Spring Cup” oraz równolegle zawody CEYOC rozpoczęły się nietypowo, od obfitych opadów śniegu, które wraz z zimowymi temperaturami utrzymały się przez cały okres rozgrywania biegów. Zimowa aura w połączeniu z bardzo trudnymi, dopasowanymi do międzynarodowej rangi zawodów trasami biegów spowodowała, że po trzech obowiązkowych biegach sklasyfikowanych zostało tylko 226 zawodników, a więc mniej niż połowa startujących – informuje Piotr Szafarewicz z UMKS Kwidzyn.

W tych arcytrudnych warunkach dwoje zawodników UMKS Kwidzyn wywalczyło miejsca na podium. Złoty medal w kategorii K 12 wywalczyła Katarzyna Szafarewicz, a srebro w kategorii M12 zdobył Paweł Pękal. Warto też podkreślić bardzo dobry występ Klaudii Marciniak, która w kategorii K12 zajęła V miejsce. Blisko podium byli także Jakub Jędras i Wojciech Droń (obaj w kat. M12), jednak jeden bieg spowodował, że ostatecznie nie zostali sklasyfikowani.

- O ile zawody „Wawel Spring Cup” można określić jako arcytrudne, to zawody CEYOC można określić jako ekstremalnie trudne. Zawodnicy UMKS Kwidzyn oprócz pogody i trudnych tras przebiegów mieli za rywali czołówkę zawodników z Europy Środkowej – podkreśla P. Szafarewicz.

W rozegranym w pierwszym dniu zawodów sprincie dwoje kwidzyńskich reprezentantów Kadry Narodowej Juniorów: Hanna Perfikowska (K18) oraz Wiktor Müller (M18 – ZS 1), zameldowało się w okolicach 20. miejsca. Niestety, na skutek kontuzji stawu skokowego Hanna Perfikowska musiała wycofać się z dalszej rywalizacji.
W biegu leśnym, rozgrywanym w drugim dniu zawodów, świetnie pobiegła natomiast Iga Müller. Kwidzynianka zajęła 10. miejsce w kategorii K18, będąc jednocześnie najszybszą Polką w tym biegu. Z dobrej strony pokazali się też młodsi juniorzy UMKS startujący w kat. M16. Adam Zaremba, Wiktor Rygielski, Paweł Perfikowski, Wiktor Droń, Bartosz Chmielowski oraz Igor Pokorski, będąc zawodnikami o rok młodszymi od swych rywali, w biegach indywidualnych (dwa pierwsze biegi) plasowali się przeważnie w połowie międzynarodowej stawki.

W biegach sztafetowych rozgrywanych trzeciego dnia zawodów CEYOC żeński zespół narodowy z Igą Müller w składzie zajął ostatecznie VIII miejsce, co było zarazem trzecią lokatą wśród zespołów narodowych. Polski zespół, w którym pobiegł Wiktor Müller (M18) zajął natomiast VII miejsce i był to najlepszy zespół narodowy. Sztafeta juniorów młodszych w składzie: Wiktor Droń, Adam Zaremba i Wiktor Rygielski zajęła z kolei XV miejsce, pokonując narodowe zespoły Niemiec, Słowenii i jeden z narodowych zespołów polskich. Warto dodać, że drużynowo Puchar Europy Środkowej Juniorów wygrała reprezentacja Czech, która z dorobkiem 898 punktów była bezkonkurencyjna. Drugie miejsce zajęli Węgrzy - 578 pkt, a tuż za nią uplasowała się reprezentacja Polski – 558 pkt.

- Emocje po zawodach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powoli opadają, ale zawodnicy UMKS Kwidzyn z marszu przygotowują się do kolejnego wyzwania. W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. w Złotoryi odbędzie się bowiem pierwsza z dwóch rund Klubowych Mistrzostw Polski (KMP I). Dodajmy, że według punktacji wywalczonej przez zawodników w obydwu rundach klasyfikowane są polskie kluby bno. Miejsca od 1 do 8 tworzą I ligę, w której UMKS Kwidzyn znajduje się od 4 lat – informuje P. Szafarewicz.