Udane starty UMKS Kwidzyn w Wawel Spring Cup oraz Pucharze Europy Środkowej w bno. Złoto dla Katarzyny Szafarewicz, srebro dla Pawła Pękala

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Trzydniowe zawody w biegach na orientację rozgrywały się w iście zimowej aurze
Trzydniowe zawody w biegach na orientację rozgrywały się w iście zimowej aurze Fot. materiały nadesłane
Katarzyna Szafarewicz wywalczyła złoty medal w zawodach „Wawel Spring Cup” rozgrywanych na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Srebro w swojej kategorii wywalczył natomiast Paweł Pękal. Z dobrej strony zawodnicy UMKS Kwidzyn zaprezentowali się także w rozgrywanym w tym samym czasie Pucharze Europy Środkowej Juniorów.

Sezon zawodów w biegach na orientację rozpoczął się już na dobre. W pierwszy weekend kwietnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Olkuszu i w okolicach Ogrodzieńca, odbyły się bowiem równolegle dwie imprezy sportowe: Puchar Europy Środkowej Juniorów (CEYOC), w którym brali udział zawodnicy w przedziale wiekowym 16-18 lat oraz zawody „Wawel Spring Cup”, w którym brali udział zawodnicy pozostałych kategorii wiekowych.

W rywalizacji pucharowej CEYOC wystartowało 279 zawodników z zespołów narodowych krajów Europy Środkowej (Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Słowenia i Niemcy) oraz najlepszych klubów bno z tych państw. W zmaganiach „Wawel Spring Cup” wzięło natomiast udział 472 zawodników z Polski oraz krajów Europy Środkowej. Warto dodać, że w obu startach uczestniczyli również zawodnicy UMKS Kwidzyn. Trzy osoby startowały w CEYOC z racji powołania do Kadry Narodowej Juniorów, a ośmioro stanowiło klubową reprezentację UMKS Kwidzyn. Dodatkowo 13 osób wystartowało również w zawodach „Wawel Spring Cup”.

- Wiosenne z nazwy zawody „Wawel Spring Cup” oraz równolegle zawody CEYOC rozpoczęły się nietypowo, od obfitych opadów śniegu, które wraz z zimowymi temperaturami utrzymały się przez cały okres rozgrywania biegów. Zimowa aura w połączeniu z bardzo trudnymi, dopasowanymi do międzynarodowej rangi zawodów trasami biegów spowodowała, że po trzech obowiązkowych biegach sklasyfikowanych zostało tylko 226 zawodników, a więc mniej niż połowa startujących – informuje Piotr Szafarewicz z UMKS Kwidzyn.

W tych arcytrudnych warunkach dwoje zawodników UMKS Kwidzyn wywalczyło miejsca na podium. Złoty medal w kategorii K 12 wywalczyła Katarzyna Szafarewicz, a srebro w kategorii M12 zdobył Paweł Pękal. Warto też podkreślić bardzo dobry występ Klaudii Marciniak, która w kategorii K12 zajęła V miejsce. Blisko podium byli także Jakub Jędras i Wojciech Droń (obaj w kat. M12), jednak jeden bieg spowodował, że ostatecznie nie zostali sklasyfikowani.

- O ile zawody „Wawel Spring Cup” można określić jako arcytrudne, to zawody CEYOC można określić jako ekstremalnie trudne. Zawodnicy UMKS Kwidzyn oprócz pogody i trudnych tras przebiegów mieli za rywali czołówkę zawodników z Europy Środkowej – podkreśla P. Szafarewicz.

W rozegranym w pierwszym dniu zawodów sprincie dwoje kwidzyńskich reprezentantów Kadry Narodowej Juniorów: Hanna Perfikowska (K18) oraz Wiktor Müller (M18 – ZS 1), zameldowało się w okolicach 20. miejsca. Niestety, na skutek kontuzji stawu skokowego Hanna Perfikowska musiała wycofać się z dalszej rywalizacji.
W biegu leśnym, rozgrywanym w drugim dniu zawodów, świetnie pobiegła natomiast Iga Müller. Kwidzynianka zajęła 10. miejsce w kategorii K18, będąc jednocześnie najszybszą Polką w tym biegu. Z dobrej strony pokazali się też młodsi juniorzy UMKS startujący w kat. M16. Adam Zaremba, Wiktor Rygielski, Paweł Perfikowski, Wiktor Droń, Bartosz Chmielowski oraz Igor Pokorski, będąc zawodnikami o rok młodszymi od swych rywali, w biegach indywidualnych (dwa pierwsze biegi) plasowali się przeważnie w połowie międzynarodowej stawki.

W biegach sztafetowych rozgrywanych trzeciego dnia zawodów CEYOC żeński zespół narodowy z Igą Müller w składzie zajął ostatecznie VIII miejsce, co było zarazem trzecią lokatą wśród zespołów narodowych. Polski zespół, w którym pobiegł Wiktor Müller (M18) zajął natomiast VII miejsce i był to najlepszy zespół narodowy. Sztafeta juniorów młodszych w składzie: Wiktor Droń, Adam Zaremba i Wiktor Rygielski zajęła z kolei XV miejsce, pokonując narodowe zespoły Niemiec, Słowenii i jeden z narodowych zespołów polskich. Warto dodać, że drużynowo Puchar Europy Środkowej Juniorów wygrała reprezentacja Czech, która z dorobkiem 898 punktów była bezkonkurencyjna. Drugie miejsce zajęli Węgrzy - 578 pkt, a tuż za nią uplasowała się reprezentacja Polski – 558 pkt.

- Emocje po zawodach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powoli opadają, ale zawodnicy UMKS Kwidzyn z marszu przygotowują się do kolejnego wyzwania. W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. w Złotoryi odbędzie się bowiem pierwsza z dwóch rund Klubowych Mistrzostw Polski (KMP I). Dodajmy, że według punktacji wywalczonej przez zawodników w obydwu rundach klasyfikowane są polskie kluby bno. Miejsca od 1 do 8 tworzą I ligę, w której UMKS Kwidzyn znajduje się od 4 lat – informuje P. Szafarewicz.

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie