Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z I LO w Kwidzynie w wizytą w Niemczech [ZDJĘCIA]

Dawid Kozłowski
fot. materiał prasowy
Zakończyła się druga część wymiany młodzieżowej z Gymnasium Ernestinum w Celle. Uczniowie I LO w Kwidzynie przez tydzień gościli w Niemczech.

W dniach 3-10 września odbyła się druga wymiany uczniów, który trwa już od roku 1993. Koordynatorem projektu jest Aleksandra Trzaska, nauczycielka języka niemieckiego w "starym" ogólniaku.

W tegorocznej wymianie udział wzięło dwunastu uczniów. Jej cele od lat pozostają niezmienne. To poznawanie kultury i historii Niemiec, obalanie stereotypów i uprzedzeń, oraz doskonalenie języka angielskiego i niemieckiego. Opiekunami polskimi byli nauczyciele I LO: Aleksandra Trzaska i Anna Jarzynka, natomiast niemieckimi: Georg Höxtermann i Thomas Altmann.

Projekt od lat wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – organizacja finansowana z budżetów obu państw.

Pierwszego dnia, po kilkunastogodzinnej podróży, uczniowie I LO zostali powitani przez oczekujące na nich rodziny uczniów niemieckich oraz prowadzących wymianę nauczycieli. Niedzielę uczniowie spędzili w rodzinach swoich partnerów niemieckich.

Poniedziałek, 5 września, był dniem poświęconym zapoznaniu się ze szkołą i z miastem. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły i wspólnym śniadaniu, uczniowie zwiedzali szkołę. Po południu miało miejsce powitanie grupy polskiej przez przedstawicieli władz miasta Celle (w starym ratuszu), po którym uczniowie wzięli udział w grze miejskiej (Stadtrally).

Kolejnego dnia odbyła się całodniowa wycieczka do Hamburga. Głównymi punktami programu było zwiedzanie kościoła św. Michała, wycieczka statkiem po akwenie portowym i spacer po centrum miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Jak nie czytam, jak czytam". Uczniowie I LO w Kwidzynie promowali czytelnictwo [ZDJĘCIA]

W środę, 7 września, polscy i niemieccy uczniowie uczestniczyli w pierwszej części projektu Euro-Spoon-Koch-Competition-Championship 2016. Zadaniem uczniów (podzielonych na polsko-niemieckie grupy) było sporządzenie trzydaniowego posiłku (przystawka/zupa, danie główne, deser), przy czym jedno z dań miało być typowo polskie, jedno typowo niemieckie i jedno znane ogólnie w Europie. Oceniane były: smak, wygląd i nazwa potraw, a także sposób ich serwowania. Jednym z dodatkowych kryteriów była również oszczędność. Rano, po dwóch lekcjach, w których brali udział także uczniowie polscy, rozlosowano przydział do grup, które otrzymały po 30 euro na zakup artykułów spożywczych potrzebnych do sporządzenia zaplanowanych posiłków. Konkurs rozpoczął się o godz. 14. W skład jury weszli nauczyciele polscy i niemieccy, których zadaniem było spróbowanie i ocena każdej z potraw. Po południu grupa spędziła czas, grając w bowling (amerykańska odmiana gry w kręgle).

W czwartek, 8 września odbyła się wycieczka do Marienborn, Muzeum Podziału Niemiec (dawne przejście graniczne między NRD i RFN) a następnie w góry Harz.

Przedostatniego dnia miała miejsce druga część projektu Euro-Spoon-Koch-Competition-Championship 2016 – uczniowie tworzyli polsko-niemiecką książkę kucharską, w której zamieścili przepisy wykorzystane w środę. Tego dnia zaprezentowali także efekty swojej pracy w ramach Stadtrally. Wieczorem uczestnicy projektu spotkali się po raz ostatni na wspólnym grillu, w trakcie którego ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego.

W sobotę grupa polska wyjechała do Kwidzyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto