Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP 4 w Kwidzynie laureatami wojewódzkiego konkursu fotograficznego organizowanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Troje uczniów SP 4 w Kwidzynie zostało nagrodzonych w wojewódzkim konkursie fotograficznym. Na swych zdjęciach przedstawiali miejsca pamięci z Kwidzyna i Janowa
Troje uczniów SP 4 w Kwidzynie zostało nagrodzonych w wojewódzkim konkursie fotograficznym. Na swych zdjęciach przedstawiali miejsca pamięci z Kwidzyna i Janowa Fot. materiały nadesłane
Troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie zostało laureatami wojewódzkiego konkursu fotograficznego „Miejsca Pamięci związane z Odrodzeniem Państwa Polskiego na Pomorzu Gdańskim z lat 1918-1920”.

W konkursie organizowanym przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku wzięli udział przedstawicie 14 powiatów województwa pomorskiego. Nadesłano łącznie 96 prac, które oceniano w pięciu kategoriach: klas I-III, IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych, a także szkół ponadpodstawowych oraz uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Zadaniem uczestników konkursu było natomiast wykonanie fotografii przedstawiających miejsca pamięci w jesiennej scenerii.

Uczniowie SP 4 Kwidzyn laureatami wojewódzkiego konkursu fotograficznego. Ocenie poddano aż 96 prac

Wśród laureatów konkursu znalazła się trójka uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie, którzy zostali docenieni w kategorii klas IV-VI. Hanna Lajs z klasy Va, zajęła II miejsce, za zdjęcie przedstawiające dworek w Górkach, należący w okresie plebiscytowym do rodziny Kowalskich. Przypomnijmy, że w maju 1920 rok gościli w nim pisarze: Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz oraz dziennikarz Władysław Kozicki, którzy przyjechali wspierać ludność polską na Powiślu oraz agitowali do głosowania za Polską.
Trzecie miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła natomiast Emilia Cichowlaz, również z klasy Va. Na jej zdjęciu znalazł się kwidzyński pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

-Pomnik został ufundowany przez mieszkańców Kwidzyna w 2002 roku i jest chętnie odwiedzany przez kwidzynian 11 listopada każdego roku – podkreśla Beata Ratkowska, nauczycielka SP 4 w Kwidzynie.

Czytaj więcej:Wojewódzkie konkursy z okazji Narodowego Święta Niepodległości: w Pucku uroczyście podsumowano akcje i wręczono nagrody. Komu?

Jedno z trzech wyróżnień w tej kategorii otrzymał z kolei Oliwier Markowski. Uczeń klasy IV b został doceniony za zdjęcia przedstawiające kapliczkę Matki Boskiej w Janowie.

-Ciekawa jest historia tego miejsca. Na postumencie widnieje tablica, na której jest data 2000. Tablica informuje też, że „...Dla uczczenia wygranego plebiscytu w Janowie, w roku 1922 mieszkańcy wsi postawili w tym miejscu figurkę Matki Bożej, która w 1939 r. została zniszczona. W 80 rocznicę plebiscytu mieszkańcy parafii Janowo ufundowali replikę tamtej figurki” - informuje B. Ratkowska.

Laureaci konkursu w kat. klas IV-VI szkół podstawowych:

  1. Julia Rojek z SP nr 9 w Rumi,
  2. Hanna Lajs z SP nr 4 im. A. Mickiewicza w Kwidzynie,
  3. Emilia Cichowlaz z SP nr 4 im. A. Mickiewicza w Kwidzynie.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Tytus Joachimiak-Szpinda z SP w Połczynie,
  • Oliwier Markowski z SP nr 4 im. Adama Mickiewicza w Kwidzynie,
  • Lena Olszewska z SP nr 11 w Wejherowie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto