Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tworzymy encyklopedię powiatu nowodworskiego

Red.
Najważniejsze postacie, miejsca, wydarzenia, a może przedmioty... Które z nich powinny znaleźć się w encyklopedii powiatu nowodworskiego? To pytanie kierujemy do Czytelników tygodnika "Żuławy i Mierzeja" oraz do Internautów odwiedzających stronę www.nowydworgdanski.naszemiasto.pl. Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji i stworzenia z nami encyklopedii powiatu nowodworskiego. O tym, co się w niej znajdzie, możecie zdecydować też Wy.

Propozycje do encyklopedii zamieściliśmy tutaj: wstępne hasła
Zaznaczamy jednak, że są to tylko i wyłącznie propozycje naszej redakcji. Jest to zestaw pojęć jak najbardziej subiektywny. Dlatego liczymy na Państwa udział w zbogaceniu tego alfabetu. Będziemy na bieżąco uzupełniać hasła w powiatowym alfabecie.
Propozycje można przekazać mailowo ([email protected]), telefonicznie (55 246 93 20) lub osobiście (redakcja w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Sienkiewicza 1c). 
Propozycje haseł naszej redakcji oraz Czytelników można oglądać na bieżąco na stronie internetowej www.nowydworgdanski.naszemiasto.pl. Co tydzień w naszym tygodniku będziemy publikować najnowsze propozycje zgłoszone przez Czytelników. Dla najbardziej aktywnych przewidzieliśmy również nagrody.

Hasła zgłoszone przez Czytelników i Internautów:

D

epresja - teren położony poniżej poziomu morza. Dość spora część Żuław to tereny depresyjne. (wos)

G

ogola Anna - piosenkarka z Nowego Dworu Gdańskiego, która doszła do półfinału programu "Mam Talent". Zdaniem jury tego programu nowodworzanka powinna spokojnie awansować do finału. Gogola jednak mimo tego zrobiła karierę muzyczną. Wciaż występuje w różnych miejscach w kraju. (gość)

M

ierzeja Wiślana - wąski usypany z piasku i porośnięty lasem skrawek lądu. Przyrodniczo i krajobrazowo prawdziwy skarb naszego regionu i magnes przyciągający rzesze turystów każdego lata. Jeszcze do zakończenia wojny przez mierzeję prowadziła jedna z dróg pocztowych i zaopatrzeniowych wiodących do Królewca. Miejmy nadzieję, że kiedyś drogę tę uda się reaktywować. (wos)

M

osty zwodzone - Żuławy to kraina, w której jest kilka niesamowitych mostów zwodzonych. Można je zobaczyć w Rybinie, Sztutowie i Żuławkach. (red.)

Y

acht Club Krynica Morska - klub żeglarski z Krynicy Morskiej. Zawodnicy biorą udział w różnego rodzaju regatach na Zalewie Wiślanym. Kryniczanie często zwyciężają w prestiżowych zawodach żeglarskich. (red.)

Ł

ysica - dawna nazwa Krynicy Morskiej, używana do 1958 roku. Jeszcze wcześniej miasto nazywało się Kahlberg.

Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. To jedyny naturalny punkt na mierzei, z którego widać równocześnie Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej. Ma 49,5 m n.p.m.

O

środki Wczasowe - nadmorskie ośrodki wczasowe kwaterują większość turystów przyjeżdżających na Mierzeję Wiślaną.

B

each soccer - jeden z najpopularniejszych sportów na Mierzei Wiślanej. W plażowej piłce nożnej na arenie krajowej dominują zawodnicy ze Sztutowa. Zespół Hemako (gra też pod nazwą Hotel Continental) zdobył już dwa mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie sportu.

Ł

aszka - ładna miejscowość w gminie Sztutowo. Znajdują się w niej zagrody typu holenderskiego, domy z XIX i XX wieku. (rodzik)

O

rtofrajda - kraina kolorowej ortografii w Łaszce. Dzieci przyjeżdżają tu, aby uczyć się poprawnie pisać, używając kolorów. Każda litera ma swój kolor, np. "Ó" jest różowe, "Ż" jest zielone.

W

ejher - jedna z najbogatszych pomorskich rodzin na przełomie XVI i XVII wieku. Ernest Wejher, jeden z dowódców floty królów polskich, uznawany jest za założyciela Nowego Dworu Gd. Jego syn, Melchior, był m.in. nowodworskim starostą. Od nazwiska Wejherów nazwano ulicę, przy której mieści się urząd miejski w Nowym Dworze Gd.

B

arkas - łódź motorowa służąca do połowu ryb (węgorzy, sandaczy i leszczy) na Zalewie Wiślanym. Dwa płynące obok siebie barkasy ciągnęły niewód. Najczęściej miały około 9 m długości i 3 m szerokości. Przykład takiego barkasa można zobaczyć w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. (red.)

N

owak Mieczysław - sztangista, trzykrotny olimpijczyk, mistrz świata i brązowy medalista olimpijski. Zdobył brązowy medal w podnoszeniu ciężarów (waga piórkowa) na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 w Tokio. Następnie w 1968 roku w Meksyku był piąty, a cztery lata później w 1972 roku w Monachium - siódmy. Pracował jako trener i działacz sportowy w Nowym Dworze Gdańskim.

D

ni Rybaka - odbywają się zazwyczaj w czasie imienin apostołów św. Piotra i Pawła, rybackich patronów. Dni Rybaka co roku organizowane są w Jantarze i Kątach Rybackich. Jest to prawdziwe, rybackie święto.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto