Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójka mieszkańców powiatu kwidzyńskiego uhonorowana Krzyżem Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963

OPRAC.:
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Z szóstki uhonorowanych Krzyżem Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych połowę stanowili mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego
Z szóstki uhonorowanych Krzyżem Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych połowę stanowili mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego Fot. Tadeusz Łoziński/Anna Torłop-Łozińska
Leszek Torłop, Barbara Lipińska-Postawa oraz Andrzej Chmielewski zostali uhonorowani Krzyżem Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963. Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego odebrali odznaczenia podczas uroczystego odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AKw Sierakowicach.

Obelisk poświęcony został wyzwoleniu kaszubskich Sierakowic w roku 1946, przez szwadron porucznika Zdzisława Badochy z V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uroczystość odsłonięcia pomnika była jednak również okazją do uhonorowania osób popularyzujących idee żołnierzy wyklętych. Wśród wyróżnionych znalazło się dwoje mieszkańców gminy Kwidzyn: Barbara Lipińska Postawa i Leszek Torłop oraz Andrzej Chmielewski z Kwidzyna. Znaleźli się oni wśród sześciu osób nagrodzonych Krzyżem Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963. Z wnioskiem o uhonorowanie wystąpiła Kapituła odznaczenia.

Uroczystość odsłonięcia pomnika w Sierakowicach poprzedziła uroczysta Msza Święta. W uroczystości wzięli udział min. europosłanka PIS Anna Fotyga , wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski, dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz, reprezentant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku kpt. mar. Sylwester Sławeta, władze samorządowe Sierakowic i Kartuz, przedstawiciele duchowieństwa, szkół, służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych oraz poczty sztandarowe.
Odznaczenia wręczał dr Piotr Niwiński z gdańskiego oddziału IPN w asyście prezesa i członków Towarzystwa Pamięci Historycznej „Memoria restituta” .

Przypomnijmy, że Leszek Torłop to mieszkaniec Marezy i kustosz pamięci narodowej, kustosz pamięci żołnierzy wyklętych. Od lat popularyzuje wśród mieszkańców regionu pamięć o mareskim oddziale Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny, którego dowódcą był jego ojciec Piotr Torłop „Tytan”. Jego ostatnią inicjatywą było wystąpienie do władz gminy Kwidzyn o nadanie dla ronda w Górkach imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kolejna z wyróżnionych osób to Barbara Lipińska-Postawa, poetka i mieszkanka Rakowca. W jej twórczości dużo miejsca zajmują wiersze o żołnierzach wyklętych. Jest autorką słynnego wiersza o sanitariuszce V Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównej „Ince” zamordowanej w wieku 17 lat przez UB. Jej wiersze służą również jako słowa piosenek wykonywanych przez barda Piotra Piekarczyka.

Andrzej Chmielewski od lat popularyzuje natomiast idee nie tylko kwidzyńskich żołnierzy wyklętych poprzez min. publikację w Kwartalniku Wyklęci czy na licznych spotkaniach, gdzie wygłasza prelekcje. Był także min. inicjatorem i odsłonięcia tablicy na byłym budynku PUB w Kwidzynie czy też powstania Skweru Wyklętych oraz pomnika na tym skwerze. Jak podkreśla zamierza wystąpić do władz miejskich z inicjatywą umieszczenia w kwidzyńskim panteonie na Skwerze Kombatantów ziemi z dołu śmierci Danuty Siedzikównej „Inki” oraz Feliksa Selemanowicza „Zagończyka” z certyfikatem IPN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto