Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To są najczęściej kradzione samochody w Polsce. Samochody i marki, które szczególnie często kradną złodzieje

PN
Wideo
od 16 lat
Oto lista najczęściej kradzionych marek samochodów w Polsce. Choć złodzieje w naszym kraju "okres świetności" na kradzieże aut mają już za sobą, a wykrywalność takich przestępstw znacznie wzrosła, to wciąż dochodzi do tysięcy kradzieży w każdym roku. Które auta kradzione są najczęściej? Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców prowadzi statystyki, które jasno wskazują, że problem kradzieży pojazdów wciąż w Polsce istnieje. Sprawdź, czy Twój samochód znalazł się na liście najczęściej kradzionych pojazdów w Polsce!

Spis treści

Te auta kradzione są w Polsce najczęściej. Marka Twojego pojazdu znalazła się na liście?

Kradzieże aut w Polsce były niegdyś prawdziwą plagą. Jednak także dziś, spotykamy się z kilkoma tysiącami podobnych przestępstw rocznie.

Według danych policyjnych, większość kradzieży samochodów ma miejsce w większych miastach, gdzie popyt na skradzione pojazdy jest większy. Kradzieże często występują w porze nocnej, a samochody są następnie sprzedawane na czarnym rynku lub wykorzystywane do innych celów przestępczych, takich jak kradzieże z włamaniem czy przemyt.

Jednym z powodów popularności niektórych modeli samochodów wśród złodziei jest ich wartość na rynku wtórnym. Modele luksusowe np. niemieckich marek, są często wybierane przez złodziei, bo mogą być później sprzedane po atrakcyjnych cenach. Co więcej, samochody często są kradzione w celu zaspokojenia zapotrzebowania na części zamienne, sprzedawane później osobom poszukującym tanich części do naprawy.

TOP 10 najczęściej kradzionych aut w Polsce w 2022 r.

Ostatnie statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pochodzą z 2022 r. Tylko na przestrzeni całego tego roku z powodu kradzieży z bazy CEPiK wyrejestrowano 7472 samochody. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2021, kiedy podobnych kradzieży było 7098. Co więcej, blisko tysiąc kradzieży dotyczyło tylko jednej marki!

W poniższej galerii przygotowaliśmy listę 10 marek samochodów, które są kradzione w Polsce najczęściej. Chodzi o popularne marki, często spotykane na krajowych drogach. Zaskoczeni?

Kradzieże samochodów w Polsce a statystyki policji

Co ciekawe, statystyki CEPiK nie są do końca zgodne z danymi, które przedstawia policja. Mundurowi w 2022 r. wszczęli ok. 7600 postępowań w sprawie kradzieży samochodów w całej Polsce. W porównaniu z rokiem 2021 był to znaczący... spadek. Wtedy bowiem podobnych postępowań wszczęto ok. 8400.

Auta najczęściej kradzione przez złodziei. Czasy "świetności" przestępców już minęły

Choć problem kradzieży aut w Polsce nadal jest poważny, to jest to jedynie kropla w morzu oceanu tego, co działo się w naszym kraju z końcem lat 90. Kierowcy bronili się wówczas jak mogli, ale złodzieje i tak pozostawali bezkarni. To była prawdziwa plaga. Tak na przykład w 1993 r. odnotowano ponad 60 tys. kradzieży, a w 1999 r. było ich... ponad 71 tys.

Głośno o kradzieżach Polaków zrobiło się wtedy także na zachodzie. Kwintesencją tego, co mówiono wtedy o nas na zachodzie była jedna z niemieckich reklam, "promująca" turystykę w Polsce. Telewidzowie mogli ze swoich ekranów usłyszeć: "Jedź do Polski – Twój samochód już tam jest".

ZOBACZ TEŻ: Tyle zarabiają policjanci. Zarobki funkcjonariuszy policji na poszczególnych stanowiskach w 2023 r. Ile można zarobić? Sprawdziliśmy stawki!

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta? Te proste sposoby pomogą Ci uniknąć złodziei

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży samochodu, istnieje kilka zaleceń, których należy przestrzegać.

  • zawsze zamykaj samochód i upewnij się, że jest on odpowiednio zabezpieczony,
  • kieruj się zasadami parkowania na monitorowanych terenach, w miejscach o dobrej widoczności,
  • rozważ zainstalowanie dodatkowych urządzeń zabezpieczających, takich jak immobilizer lub lokalizator GPS, które mogą pomóc w odnalezieniu skradzionego pojazdu.

Jeśli mimo wszystkich środków ostrożności zostaniesz ofiarą kradzieży samochodu, natychmiast zgłoś to policji i dostarcz jak najwięcej informacji na temat pojazdu, takich jak:

  • numer rejestracyjny,
  • marka,
  • model,
  • unikalne cechy auta.

Współpraca z organami ścigania zwiększa szanse odnalezienia skradzionego samochodu i schwytania sprawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto