Tak było podczas XVIII Halowych Mistrzostw Kwidzyna w minigolfa. Dawid Rębisz pokonał 24 zawodników z Pomorza oraz Warszawy [ZDJĘCIA]

Krzysztof Redźko z Kołobrzegu na jednym ze stanowisk halowej rywalizacji
Krzysztof Redźko z Kołobrzegu na jednym ze stanowisk halowej rywalizacji Mirosław Wiśniewski
Kwidzynianin Dawid Rębisz został nowym indywidualnym mistrzem Kwidzyna w minigolfa. Triumfator o 8 punktów wyprzedził innego reprezentanta gospodarzy - Łukasza Bielińskiego. Trzecią lokatę wywalczył natomiast obrońca tytułu mistrzowskiego Maciej Mikołowski z Gdańska. W sportowych zmaganiach rywalizowało 25 osób.

Tegoroczne halowe indywidualne mistrzostwa Kwidzyna w minigolfa odbyły się już po raz osiemnasty. Ta doroczna impreza organizowana przez Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji od lat ściąga jednak do Kwidzyna sympatyków minigolfa z całej Polski. Wszystko zaczęło się w 2005 roku za sprawą Marka Sroki, instruktora KCSiR i pasjonata gry w minigolfa. Jak podkreśla chciał w ten sposób wypełnić zimową lukę w rozgrywkach.

Po 7 latach przerwy Dawid Rębisz ponownie został halowym indywidualnym mistrzem Kwidzyna w minigolfa

-Przeszkody od początku powstawały we własnym zakresie, ale staraliśmy się korzystać także z tego co było na hali. Stąd np. przy 4 stanowiskach dołkami były znajdujące się w parkiecie otwory po słupkach podtrzymujących siatkę do siatkówki. Czasem też podpatrywałem stanowiska produkowane przez specjalistyczne firmy oraz wykorzystywaliśmy różne przedmioty, dając im drugie życie. Ta było np. ze starym biurkiem czy też obręczą od roweru. Za każdym razem staramy się jednak, aby tor nieco różnił się od poprzedniego. Powstają więc nowe dołki. W tym roku mieliśmy np. dwie nowe przeszkody, które wykonane były z wykorzystaniem starego chlebaka i drzwi – mówi M. Sroka.

Początkowo turniej polegał na dwukrotnym pokonaniu przygotowanego toru (18 stanowisk). Następnie były to 3 przejścia, a teraz rywalizacja odbywa się w 4 rundach. W efekcie rywalizacja w tegorocznym turnieju trwała ponad 5 godzin.

Warto zaznaczyć, że jest to jedyny tor tego typu w Polsce i nie tylko. Podkreślają to zawodnicy, którzy uczestniczą w międzynarodowych zawodach minigolfowych. Nietypowość i atrakcyjność toru przyciąga jednak zawodników z różnych ośrodków w Polsce. W tym roku gospodarzom towarzyszyli gracze z Sopotu, Gdańska, Kołobrzegu, Krynicy Morskiej oraz Warszawy. Warto dodać, że właśnie ze stolicy pochodzi pierwszy indywidualny halowy mistrz Kwidzyna. W roku 2005 został nim Dominik Niezgoda. Po nim tytuł mistrzowski zdobył kwidzynianin Mariusz Schaefer, po czym na 4 lata na najwyższym stopniu podium zadomowił się Daniel Zelewski z Gdańska.

W tym roku tytułu mistrzowskiego bronił inny gdańszczanin – Maciej Mikołowski. Do rywalizacji stanęło natomiast 25 zawodników. Robert Cynk z Kwidzyna zrezygnował jednak z dalszej gry już po pierwszej rundzie, więc do końca walczyła grupa 24 graczy (w tym 4 panie). Już pierwsza runda pokazała, że aby walczyć o czołowe miejsca należy uzyskiwać wyniki w okolicach 30 punktów. Wyłoniła także faworytów zmagań. Rewelacyjnie zagrał Łukasz Bieliński z Kwidzyna, który zdobył 28 punktów. O dwa więcej na swym koncie miał obrońca tytułu Maciej Mikołowski, a z dorobkiem 35 puntów pierwsze przejście zakończył Dawid Rębisz z Kwidzyna. Jak się okazało ten ostatni pozostałe rundy kończył z wynikiem poniżej 30 i zwyciężył w tegorocznym turnieju z przewagą 8 punktów nad kolejnym zawodnikiem. Tytuł halowego wicemistrza trafił do Łukasza Bielińskiego z Kwidzyna, a na najniższym miejscu podium stanął ubiegłoroczny mistrz Maciej Mikołowski z Gdańska, który był również autorem najlepszego wyniku w tym turnieju (25 punktów zdobyte w IV rundzie). Dawid Rębisz zdobył natomiast dodatkową nagrodę za największą ilość jedynek w turnieju. Sztuka ta udała mu się aż 42 razy!

-Ogólnie fajnie się grało. Wszystkie dołki wydawały się łatwiejsze niż rok temu. Szkoda tylko, że w tym roku w turnieju wystąpiło tak mało kwidzyniaków. Do turnieju podszedłem jednak na spokojnie, bez spiny. Nie trenowałem też za bardzo, tylko godzinkę przed samym turniejem. Jak widać to wystarczyło, a to dobry prognostyk na ten sezon – mówi Dawid Rębisz, halowy mistrz Kwidzyna 2023 w minigolfa.

Jak przyznaje Macieja Mikołowskiego miał pod kontrolą, bo rywalizował w nim w grupie, więc znał jego wynik na bieżąco. Obawiał się jednak Łukasza Bielińskiego, który świetnie rozpoczął turniej.

-Wiedziałem, że Łukasz jest mocno nastawiony na zwycięstwo. Ładnie zaczął, więc myślałem, że z nim będę miał największa przeprawę. Zresztą przed dwa przejścia go goniłem i dopiero za trzecim zdołałem go wyprzedzić - dodaje D. Rębisz.

Dla Dawida jest to drugi turniej mistrzowski. Po raz pierwszy zwyciężył w roku 2016 roku przerywając okres długiej hegemonii Sopotu na kwidzyńskim turnieju. Po 7 lata przerwy ponownie stanął zatem na najwyższym podium.
Dodajmy, że poza turniejem open w tegorocznym turnieju wręczono także nagrody w kategoriach kobiet oraz 60+. W pierwszej triumfowała Magdalena Mikołowska z Gdańska, a rywalizację weteranów wygrał kwidzynianin Marek Sroka.